زمان پیوند درخت گردو (4 روش جدید پیوند)

همه چیز درباره پیوند درخت گردو:

درخت گردو میوه مغذی و گران قیمتی دارد و از این جهت افراد زیادی تمایل دارند آن را به روش های مختلف پیوند زده و بکارند. برای پیوند زدن درخت گردو؛ می توان از دو روش جنسی و غیر جنسی استفاده نمود. روش غیر جنسی بیشترین کاربرد را داشته و عموما روش جنسی مرسوم نمی باشد. برای این کار قسمت سیستم اندام هوایی که پیوندک نام دارد از یک گونه با قسمت ریشه و پایه از گونه دیگر را با همدیگر تماس می دهد.

هر چه این قسمت پیوند گردو؛ تماس بیشتر باشد، احتمال موفقیت در پیوند زدن نیز بالاتر خواهد رفت. زیرا این دو قسمت به هم جوش خورده و نهال گردو جوان را تشکیل می دهند. پیوندک ممکن است از چندین جوانه نیز تشکیل شده باشد ولی یک جوانه برای انجام این کار کافی است. روش های مختلفی برای پیوند زدن انواع درخت ها از جمله گردو که موضوع این مقاله است وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم:

روش وصله ای پیوند درخت گردو:

برای پیوند وصله ای باید اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا جوانه مورد نظر که از هر جهت سالم و بدون آفت و بیماری است را انتخاب می کنید.

دو طرف جوانه را به طول دو سانتی متر برش های افقی و عمودی ایجاد می کنید به طوری که یک قسمت مربعی شکل در وسط جوانه باقی بماند. این کار باید با چاقوی تیزی انجام شود تا آسیبی به جوانه وارد نشود. این قسمت پیوندک نام دارد که باید به صورت صحیح بر روی پایه قرار گیرد.

در مرحله بعد همین اندازه برش بر روی پایه را ایجاد نمایید.

آخرین مرحله قرار دادن پیوندک بر روی پایه است که باید بیشترین سطح تماس را داشته باشد. بعد از این مرحله باید دور تا دور پیوندک را با نوار پلاستیکی کاملا بپوشانید و فقط نوک جوانه را بیرون قرار دهید. زمان خارج کردن نایلون پلاستیکی بین ۳ تا ۶ هفته بعد  می باشد.

زمان مناسب برای پیوند وصله ای درخت گردو:

یکی از راز های موفقیت در پیوند، توجه به زمان مناسب آن است. مواردی که در مورد این زمان تاثیر گذار می باشند، نوع اقلیم و وضعیت آب و هوایی است. بهترین دما برای پیوند بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است که این دما را در فصل تابستان می توان تجربه کرد.

از نیمه دوم تیر تا نیمه اول مرداد ماه بهترین فاصله زمانی برای پیوند زدن است. روش دیگر تخمین بهترین زمان پیوند، وجود لایه زرد رنگ سفت بر روی شاخه های یک ساله است که با کشیدن دست بر روی آن جدا نشود. زمانی که این حالت بوجود آید، می توان پیوند درخت گردو را انجام داد.

پیوند گردو

پیوند تی (T) شکل درخت گردو:

این روش هر چند امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد ولی در هر حال یکی از روش های تکثیر و پیوند درخت گردو، به شمار می رود. در این روش مراحل زیر را باید انجام دهید:

در مرحله اول باید روی پایه یک شکل تی شکل ایجاد کنید. به این صورت که در دو طرف برش عمودی به طول ۲ سانتی متر ایجاد کرده و سپس به اندازه کمتر از یک سانتی متر برش افقی را ایجاد نمایید تا حالت تی انگلیسی ایجاد شود.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال گردو، به منوی سایت مراجعه نمایید.

جوانه ای را که انتخاب نموده اید را نیز باید همان شکل تی را بر روی آن ایجاد نمایید. به این صورت که با نوک چاقوی تیز یک سانتی متر برش عمودی و ۲ میلیمتر برش افقی حالت تی شکل ایجاد کنید. این اندازه ها کوچک تر از اندازه هایی در نظر گرفته می شود که بر روی پایه ایجاد شده است. علت آن این است که باید جوانه در داخل پایه قرار گیرد و باید طبیعتا کوچک تر باشد.

در مرحله بعد پیوندک را در داخل برش پایه قرار داده و با نوار پلاستیکی محکم می بندید. به طوری که فقط نوک جوانه از این قسمت بیرون باشد تا امکان بزرگ شدن و شکوفایی فراهم شود.

نحوه پیوند امگا درخت گردو:

یکی از روش های پیوند درخت گردو؛ که با استفاده از دستگاه مخصوص صورت می گیرد، پیوند امگا است. مراحل این پیوند به شرح زیر است:

برای اینکه این پیوند نهال گردو، به صورت صحیح انجام شود، نکته مهم ضخامت ریشه و پیوندک است که باید به یک اندازه مساوی انتخاب شود. چون این دو قسمت باید بر روی هم منطبق شده و بر روی هم قرار گیرند. بنابراین از قلمه های سالم و بدون آفت انتخاب می کنیم. همچنین باید پایه را از قسمتی که از خاک بیرون است، برش دهیم.

در مرحله بعد این دو قسمت بر روی هم و در بین دستگاه با درجه حرارت خاصی قرار داده می شوند. در داخل این دستگاه موم مذاب است که این دو قطعه را بهم وصل می کند.

سپس به سرعت محل پیوند گردو، در آب سرد قرار داده می شود تا سفت شده و دو قسمت به هم متصل شوند. در این قسمت است که ضخامت پایه و پیوندک اهمیت پیدا می کند. سپس باید این قسمت به مدت ۳ هفته در خاک مساعد و در مای ۲۵ درجه سانتی گراد قرار داده شود تا شرایط لازم برای کاشت را پیدا کند.

بهترین زمان برای انجام پیوند امگا، اواخر زمستان و اوایل بهار است، زیرا باید قسمت پیوندی چند مدت نیز در خاک نگهداری شود تا آماده کاشت شود. این روش برای زمانی کاربرد دارد که ریشه یا پایه و پیوندک یک ساله هستند.

روش پیوند اسکنه درخت گردو:

این روش یکی از روش های سنتی برای پیوند زدن درخت گردو، به شمار می رود. برای انجام این پیوند باید مراحل زیر را طی نمایید:

ابتدا باید شاخه های درخت سرزنی شده تا فضای مناسبی برای پیوند فراهم شود. باید سر شاخه ها را با استفاده از چاقوی تیز صاف نمایید.

حال بر روی سرشاخه، برش هایی باید ایجاد شود که به سمت مرکز سرشاخه ادامه داشته باشد. این برش های عمودی شکل بوده و بسته  به ارتفاع شاخه پیوندی بین ۵ تا ۸ سانتی متر طول دارد. این شکاف های محل قرار دادن شاخه های پیوندی است. نباید این قسمت بریده شده از شاخه جدا شود. زیرا بعد از قرار دادن پیوندک نیاز است روی آن را بپوشاند.

حال شاخه های پیوندی را نیز باید آماده قرار دادن در این قسمت های برش داده شده نمایید. باید طول پیوندک بیشتر از طول برش ایجاد شده بر روی شاخه باشد تا قسمتی از آن بیرون قرار گیرد. ضخامت آن نیز بهتر است بین 10 تا 13 میلیمتر باشد تا کاملا در شکاف ایجاد شده قرار گیرد.

بعد از قرار دادن شاخه های پیوندی،  با ضربه می توانید این پیوندک را داخل این شکاف ها فرو برده و سفت نمایید.  هر کدام از پیوندک ها می توانند چندین جوانه داشته باشند.

در مرحله آخر برشی که ابتدا بر روی شاخه ایجاد کرده بودیم را بر روی این پیوندک قرار داده و با استفاده از چسب باغبانی و یا میخ های نازک به هم متصل می نماییم.

کلام آخر زمان پیوند درخت گردو

پیوند درخت گردو برای افزایش میزان باردهی درختانی است که از طریق رویش دانه قابل تکثیر نمی باشند. مهم ترین نکته در این زمینه توجه به فصل مناسب برای پیوند زدن است. چون نمی توان همه پیوند ها را در یک فصل انجام داد.

مورد دیگری که اهمیت دارد انتخاب قلمه ها و جوانه هایی است که برای تکثیر استفاده می شوند. این جوانه ها باید سالم و بدون بیماری و آفت باشد. در این مقاله روش های مختلف پیوند توضیح داده شد که در همه آن ها قسمت پیوندک و پایه در یک ضخامت خاصی بر روی هم قرار گرفته و پیوند می خورند. اینکه این ضخامت کمتر یا هم اندازه هم باشند بستگی به نوع پیوند دارد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش