هجوم آفت ملخ | برسی خسارت ها تا مبارزه کامل با آفت ملخ

هجوم آفت ملخ و برسی آسیب ها + مبارزه کامل با آن:

به نقل از دکتر نهال : آشنایی با روش های مبارزه با آفت ملخ؛ یکی از نیاز های اساسی در باغداری های امروزی می باشد،با ما همراه باشید تا اطلاعاتی پیرامون روش های مبارزه با آفت ملخ،هجوم آفت ملخ،خسارت ناشی از هجوم ملخ در اختیار شما قرار دهیم.

ملخ ها گروهی از موجودات می باشند که غالبا به صورت دسته جمعی فعالیت می کنند و معمولا مناطقی را که یک دوره خشکسالی را طی کرده اند و بعد بارندگی آغاز شده بیشتر مورد هجوم قرار می دهند و جالب است بدانید دلیل چنین اقدامی بالا رفتن سروتونین مغز ملخ ها و تحریک تولید مثل بالای آنها می باشد.

معمولا ملخ ها به صورت دسته جمعی مهاجرت خود را برای به دست آوردن غذا آغاز می کنند و اولین جایی که برای زندگی و فعالیت انتخاب می کنند مزارع می باشد،هجوم دسته جمعی ملخ ها آغاز ورود آفت ملخ به باغات و مزارع می باشد که چنانچه کنترل نشود خسارت بسیاری وارد می کند. البته دلیل نگرانی از هجوم آفت ملخ،فعالیت دسته جمعی آنها می باشد که در مقابل میزان خسارت نیز افزایش می یابد.

آفت ملخ ها ؛ را یکی از مخرب ترین آفات می دانند که کنترل کردن آن نسبت به دیگر آفت ها بسیار سخت می باشد و جالب است بدانید این موجودات گونه های بسیار متنوعی هم دارند. فعالیت و حمله آفت ملخ به صورت گروهی می باشد و هر ساله نیز جمعیت آنها با تخم ریزی افزایش پیدا می کند و کنترل کردن آن سخت تر خواهد شد،خسارت ناشی از حمله آفت ملخ بسیار گسترده می باشد به طوری که این موجودات از دانه های و مغز ها تغذیه می کنند و این باعث از بین رفتن محصولات خواهد شد.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال، به منوی سایت مراجعه نمایید.

البته پیشروی و زندگی جمعی ملخ ها تابع شرایط آب و هوایی می باشد یعنی باید متناسب با شرایط اقلیمی سازگار با خود زندگی کنند اما همانطور که اشاره شد غالبا هجوم ملخ ها بعد از یک دوره خشکسالی آغاز می شود.

ملخ

روش های مبارزه با آفت ملخ:

همانطور که اشاره شد هجوم آفت ملخ خسارت های شدید به باغداران و مزارع وارد می کند و بیشترین دلیل نگرانی در این خصوص نوع حمله آفت ملخ؛ می باشد که به صورت دسته جمعی است و این موجب می شود میزان خسارت افزایش یابد به همین دلیل است که توصیه می شود خیلی زود باید نسبت به کنترل این آفت اقدام کرد. روش های فراوانی وجود دارد که به کمک آن می توان کنترل آفت ملخ را آغاز کرد.

البته روش های کنترل آفت ملخ؛ تا حدودی بستگی به نوع هجوم آفت ملخ دارد چنانچه مزارع وسیعی مورد هجوم آفت ملخ قرار گرفته باید نسبت به سمپاشی آن اقدام کرد  و تنها راه کنترل این آفت هم سمپاشی مزارع می باشد اما چنانچه مزارع کوچکی دارید می توانید روش های دیگر را نیز امتحان کنید و اما روش های کنترل آفت ملخ:

۱ : استفاده از روش های طبیعی :

این روش نگهداری موجوداتی است که از ملخ ها تغذیه می کنند و این خود می تواند در کنترل آفت ملخ موثر باشد،معمولا مرغ و خروس ها علاقه زیادی به خوردن حیوانات جهنده و کوچک دارند،همچنین گنجشک ها نیز از ملخ تغذیه می کنند و این روش را روش طبیعی کنترل آفت ملخ می نامند.

۲ : استفاده از آفت کش ها :

البته در گذشته که سموم شیمیایی به سختی در دسترس افراد بوده از عصاره برخی گیاهان معطر و یا فلفل برای کنترل آفت ملخ استفاده می کردند،این روش برای زمانی می باشد که حجم کمی از مزارع را آفت ملخ درگیر کرده است در صورت گسترش چنین آفتی باید از سموم شیمیایی مخصوص آفت ملخ استفاده نمود. توجه داشته باشدی میزان استفاده از سموم شیمیایی و نوع استفاده آن بسیار اهمیت دارد.

چنانچه سمپاشی به روش اصولی انجام نگیرد تاثیر مثبت خود را نخواهد داشت و آفت ملخ؛ به طور کامل از بین نخواهد رفت و مجدد تکثیر خواهد شد،میزان تاثیر به میزان استفاده از سموم شیمیایی و تکرار تعداد دفعات آن دارد،چنانچه شما از سموم مخصوص از بین بردن آفت های ملخ؛ استفاده کنید به راحتی با یکبار سمپاشی آفت ملخ به طور کامل از بین خواهد رفت و خسارت ناشی از آن نیز به مرحله کنترل در می آید.

۳ : مناسب ترین زمان برای مبارزه با هجوم آفت ملخ:

البته ناگفته نماند که مبارزه با هر نوع آفتی زمانی موثر خواهد بود که در زمان مخصوص انجام گیرد دیر یا زود اقدام کردن از تاثیر مثبت آن می کاهد،دیر اقدام کردن کنترل را سخت تر می کند مخصوصا برای از بین بردن آفت ملخ که به صورت دسته جمعی و گروهی فعالیت می کنند سخت تر خواهد شد.

مشاوره گرفتن از کارشناسان محیط زیست و جهاد کشاورزی در این خصوص می تواند موثر باشد،آنها در این زمینه به طور تخصصی مهارت دارند و میدانند دقیقا چه زمانی برای مبارزه با آفت ملخ؛ و روش های مبارزه می باشد.

اما رایج ترین زمان مواقعی می باشد که ملخ ها تازه تخم ریزی نموده اند و در حال آغاز فعالیت می باشند که در چنین شرایطی به راحتی قابل کنترل میباشند معمولا  زمانی که هوا به سمت گرم شدن می رود ملخ ها نیز فعالیت خود را آغاز می کنند و این زمان دقیقا زمان کنترل هجوم آفت ملخ، می باشد. مبارزه شیمیایی در چنین مواقعی بهترین گزینه می باشد زیرا درصد از بین بردن آنها را بالا می برد زیرا  با روش های دیگر ممکن است برخی ملخ ها زنده بمانند و تخم ریزی را ادامه داده و موجب تکثیر مجدد شوند.

لازم به ذکر است که کشور ایران بسیار مورد هجوم آفت ملخ؛ قرار میگیرد پس این حمله چیز بی سابقه ای نیست مناطق گرمسیر ایران هر  ساله درگیر مبارزه با چنین آفتی می باشد و چون حمله آفت ملخ به صورت ناگهانی و گروهی می باشد کنترل کردن آن نیز سخت تر می شود. این ملخ ها معمولا از سمت شبه جزیره عربستان به سمت ایران آمده و متاسفانه مزارع را مورد هجوم قرار داده و باعث از بین رفتن محصولات شده به طوری که خسارت ناشی از آن را نمی توان نادیده گرفت.

منابع :

www.entekhab.ir/fa/news/473581/همه-چیز-درباره-ملخ

snn.ir/fa/news/758077/هجوم-میلیونی-ملخ-به-اراضی-کشاورزی-ایران-برای-نابودی-ملخ%E2%80%8Cها-باید-چه-کرد

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش