بهترین روش های تکثیر پیوند نهال شلیل و درخت آن

پیوند نهال شلیل که یک میوه گران‌بها و باارزش برای نیمه اول سال است، اهمیت زیادی دارد. میزان تقاضای بازار برای این محصول بسیار بالا بوده اما عمر باردهی درخت پایین است.

بنابراین، استفاده از روش‌های تکثیر می‌توانند در افزایش سود و بهره‌وری نقش مهمی ایفا کنند. در این مطلب به بررسی پیوند درخت شلیل پرداخته‌ایم که می‌تواند شما را چند قدم جلو بیندازد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

پیوند نهال شلیل چیست؟

اگر یک باغ موجود عملکرد پایینی داشته باشد، از روش‌های تکثیر برای افزایش آن به‌عنوان راه‌حل استفاده می‌شود. یکی از روش‌های پرطرفدار تکثیر گیاهان مختلف، پیوند است که برای ارقام میوه‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیوند نهال شلیل باعث می‌شود تا شما بدون نیاز به کاشت بذر در خاک و انتظار برای جوانه‌زدن آن، یکی از ارقام با کیفیت شلیل را روی پایه دیگری قرار داده و پرورش دهید. این کار باعث باردهی بیشتر می شود.

پیوند چیست

دلایل استفاده از پیوند نهال شلیل

همانطور که گفته شد، پیوند نهال شلیل یکی از راهکارهای تکثیر این درخت است، اما شاید برای شما سوال ایجاد شود که چرا از بین روش‌های مختلف تکثیر، افراد این روش را بر می‌گزینند؛ در واقع، مردم به دلایل مختلفی پیوند شلیل را انتخاب می‌کنند، از جمله:

افزایش تنوع محصول

با پیوند درخت شلیل می‌توانید ویژگی‌های مطلوب انواع مختلف درختان شلیل را روی یک درخت ترکیب کنید. به‌عنوان مثال، می توانید یک پیوندک شلیل را روی پایه هلو پیوند بزنید و درختی ایجاد کنید که ترکیبی از این دو میوه می باشد.

افزایش بازدهی در فضای محدود

پیوند شلیل به شما این امکان را می‌دهد که چندین نوع میوه که می‌توانند ارقام مختلف شلیل باشند را روی یک درخت پرورش دهید. بنابراین، اگر فضای محدودی در حیاط یا باغ خود داشته باشید، محدودیت‌های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

برای بررسی دقیق تر مراحل کاشت و خرید نهال شلیل، بر روی عبارت نهال شلیل کلیک کنید.

افزایش باردهی بعد از پیوند

بالابردن مقاومت در برابر بیماری

برخی از انواع درختان شلیل ممکن است، بیشتر از سایرین در برابر بیماری‌ها یا آفات حساس باشند. با پیوند زدن نهال شلیل روی پایه‌ای که به بیماری مقاوم است، می‌توانید سلامت کلی و طول عمر درخت خود را افزایش دهید.

همچنین، برخی از انواع درختان میوه ممکن است، با شرایط آب و هوایی یا خاک شما مناسب نباشند. با پیوند نهال شلیل روی پایه‌ای که بهتر با محیط محلی شما سازگار است، می‌توانید شانس برداشت موفق را افزایش دهید.

کنترل ریشه درختان

نوع پایه‌ای که انتخاب می‌کنید، می‌تواند بر اندازه و قدرت درخت تأثیر بگذارد. با انتخاب پایه‌ای که با پیوندک سازگار و ویژگی‌های مطلوب را داشته باشد، می توان اندازه کلی و عادت رشد درخت شلیل را کنترل کرد.

به‌طور کلی، پیوند درخت شلیل به شما این امکان را می‌دهد که باغ خود را مطابق با نیازها و ترجیحات خاص خود سفارشی کنید.

آشنایی با پیوند شکافی نهال شلیل

پیوند شکافی تکنیکی است که بین یک تنه یا اندام بزرگ پایه و یک پیوندک بسیار کوچکتر انجام می شود. با استفاده از این روش، یک درخت مسن‌تر را می‌توان به گونه‌ای مطلوب‌ تغییر داد. برای این روش، چوب پیوندک جمع‌آوری و ذخیره می‌شود. اولین گام در پیوند شکافی، آماده‌سازی درخت مسن‌تر برای انجام برش از بالا است.

درخت در ارتفاع مناسب، معمولاً ۳۰ سانت یا بیشتر از سطح زمین قطع می‌شود. از طرف دیگر، شاخه‌های یک درخت مسن‌تر را می‌توان با استفاده از همین روش احیا کرد تا به تولید شلیل‌های باکیفیت‌تر و مقاوم‌تر بپردازند.

پس از آماده‌شدن پایه، پیوندک‌ها بریده شده و برای تکمیل پیوند نهال شلیل وارد می‌شوند. دو پیوندک از تکه‌هایی از شاخه یکساله به ضخامت مداد و با طول مناسب تهیه می‌شود. انتهای هر پیوندک با ایجاد یک برش، صاف و شیبدار در هر طرف آماده می‌شود.

در نهایت، این پیوندک‌ها در شکاف مد نظر قرار می‌گیرند. به طور کلی هر یک در هر طرف طوری قرار می‌گیرند که نواحی کامبیوم پایه و پیوندک در یک راستا با یکدیگر تماس داشته باشند.

پیوند شکافی

پیوند شلاقی یا زبانی درخت شلیل

پیوند شلاقی از جمله روش‌هایی محسوب می‌شود که بر اساس پایه می‌تواند برای درخت شلیل مورد استفاده قرار بگیرد. این پیوند با شلاق و زبان است که به عنوان پیوند نیمکتی نیز شناخته می‌شود. از پیوند زدن شلاق و زبان می توان برای افزودن انواع مختلف درختان میوه دیگر مثل سیب یا گلابی که قبلاً در باغ خانه رشد می‌کند، استفاده کرد.

از آنجایی که، این تکنیک شامل اتصال شاخه‌ها با قطر تقریباً مساوی است، معمولاً در اندازه ضخامت مداد، پیوند در نزدیکی انتهای شاخه‌ها انجام می شود. برای تکمیل پیوند درخت شلیل، به یک چاقوی تیز و یک نوار پیوند، نوار ماسک یا یک نوار پلاستیکی برای مهر و موم کردن آن نیاز دارید.

اولین برش، یک برش مستقیم به طول مناسب است که با یک ضربه چاقو ایجاد می‌شود. این برش روی پایه، چند سانت بالاتر از ریشه بالایی ایجاد خواهد شد. یک برش منطبق در کف یک تکه چوب پیوندک نیز باید به طول ۶ الی ۵ سانت صورت بگیرد.

سپس دو قطعه آماده شده، پیوندک و پایه را به یکدیگر متصل کنید. این دو را محکم به هم فشار دهید تا از تناسب راحت و تماس خوب اطمینان حاصل شود. در نهایت، پیوند نهال شلیل جدید را بپیچید تا از خشک‌شدن بافت آن محافظت کرده باشید.

پیوند زبانی

مراحل پیوند‌زدن این گیاه

مهم نیست که کدام یک از انواع پیوند را انتخاب می‌کنید. مراحل برای هر یک از روش‌ها عموما شبیه به یکدیگر است که در ادامه به ترتیب ذکر کرده‌ایم.

مرحله اول؛ انتخاب درخت مناسب برای پیوند

انتخاب درختان مناسب برای پیوند یکی از ساده‌ترین مراحل در این پروسه می باشد. شما ممکن است، پیوندک خود را بخرید یا از درختان با کیفیتی که می‌بینید، تهیه کنید و این هیچ فرقی در روند پیوند نهال شلیل نخواهد داشت؛ زیرا مهم کیفیت درخت است. پس از اینکه رقم مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید اقدامات لازم برای پیوند را انجام دهید.

مرحله دوم؛ ایجاد برش

در هر روشی که برای پیوند این درخت انتخاب می‌کنید، باید بدانید که در مرحله دوم برش روی پایه و پیوندک ایجاد می‌شود. این برش بر حسب نوع پیوند انتخاب شده و به‌نوعی، شکل قرارگرفتن کامبیوم‌ها را تعیین می‌کند. به همین علت، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین برش‌ها باید دقیق و متناسب با یکدیگر صورت بگیرند تا بر روی هم تماس پیدا کنند.

مرحله سوم؛ اتصال پیوندک و پایه

در این مرحله باید پیوندک را در برش ایجاد شده در پایه قرار دهید و آن را با نوار محکم کنید. پس از آن چیزی جز انتظار برای مشاهده نتیجه نخواهید داشت.

زمان مناسب برای پیوند نهال شلیل

برای انجام روش‌های مختلف پیوند درختان شلیل، زمان می‌تواند تاثیرگذار باشد؛ از این رو، در روش‌های گوناگون بهترین زمان متفاوت خواهد بود. به‌صورت کلی، زمان ایده‌آل پیوند درخت شلیل در روش شلاقی و شکافی در اواخر زمستان و اوایل بهار است که بهترین نتیجه را با رعایت اصول دیگر در پی خواهد داشت.

نحوه صحیح مراقبت از پیوند درخت شلیل

همه چیز با پروسه پیوند به پایان نمی‌رسد. شما باید تمام تلاش خود را در جهت نگهداری و حفظ آن انجام دهید. در ادامه، تکنیک‌های مراقبتی برای پیوند درخت شلیل را بررسی کرده‌ایم.

نحوه نگهداری درخت پیوندی

هرس درخت شلیل

درختان شلیل پیوندی باید سالانه هرس شوند تا شکل خوب، سالم و پرباری داشته باشند. اگرچه، برخی از گونه‌های طبیعی فشرده مانند شلیل نیاز به هرس کمی دارند یا اصلاً نیاز ندارند. میوه‌های حاصل از پیوند این درخت به طور کامل روی شاخه های تولید شده در سال قبل تولید می شوند. بنابراین، هرس با هدف جایگزینی شاخه میوه‌دار قدیمی با شاخه جدید و جوان است.

زمان‌بندی در این امر بسیار مهم است. مانند تمام میوه‌های هسته‌دار، درخت شلیل را فقط باید در بهار یا تابستان هرس کرد تا خطر عفونت ناشی از  بیماری برگ نقره  و  شانکر باکتریایی به حداقل برسد. همچنین، پیوند درخت شلیل تازه کشت شده باید پس از باز شدن جوانه‌ها در اوایل بهار هرس شود. درختان شلیل پیوندی که مستقر هستند را نیز باید در تابستان و پس از باردهی هرس کنید.

نهال شلیل پس از پیوند بهتر است در مقابل دیوار یا حصار آفتابی رشد کند. گرده‌افشانی و برداشت این درختان فشرده نسبت به درختان آزاد بزرگ، آسان تر صورت می‌گیرد و محافظت از آن ها در برابر یخ‌زدگی، پیچ‌خوردگی برگ شلیل و پرندگان نیز آسان‌تر خواهد بود.

با این حال، پیوند درخت شلیل به هرس و الگوی مناسب و دقیق برای رویش نیاز دارد که نباید از آن چشم‌پوشی کرد.

میزان آبیاری پس از پیوند درختان

درختان شلیل بعد از پیوند معمولاً باید در طول فصل رشد و به خصوص پس از ظاهر شدن میوه‌ها آبیاری شوند تا از ریزش میوه‌ها قبل از رسیدن جلوگیری کنید. اساس کلی برای آبیاری پیوند نهال شلیل به‌صورت زیر خواهد بود:

  • پیوند شلیل تازه کشت شده باید حداقل در سال اول به‌طور مرتب آبیاری شود، تا زمانی که به خوبی جا بیفتد.
  • نهال هایی که در حصارها یا اطراف دیوار رشد می‌کنند، معمولاً در طول فصل بهار و تابستان به آبیاری اضافی نیاز دارند؛ زیرا دیوار یا حصار اغلب میزان آبیاری دریافتی آن ها را کاهش می دهد.
  • درختانی که در ظروف رشد می‌کنند بسیار سریع تر از درختانی که در زمین هستند، خشک می‌شوند و حتی در هوای بارانی نیز ممکن است به‌دلیل مساحت کوچک، آب کمی دریافت کنند. آن‌ها احتمالاً در طول فصل رشد تقریباً به آبیاری روزانه نیاز خواهند داشت؛ به ویژه اگر در هوای گرم و در گلخانه یا سایر مکان‌های دارای سرپناه نگهداری شوند.

مراقب باشید در طول رسیدن میوه‌های پیوند نهال شلیل آن را بیش از حد آبیاری نکنید. آبیاری نامناسب یا آب و هوای مرطوب می‌تواند باعث شکافتن میوه‌ها شود. همچنین، مهم است که هرگز درختان شلیل گلدانی را خصوصا در زمستان آبیاری نکنید؛ زیرا احتمال پوسیدگی ریشه‌ها وجود دارد.

کلام پایانی در ارتباط با پیوند نهال شلیل

همانطور که گفته شد، پیوند نهال شلیل یکی از راهکارهای تکثیر و ازدیاد درخت است که به‌صورت موثر برای افزایش باردهی، مقاومت و کیفیت محصول شلیل عمل می‌کند. در این مطلب هر چیزی که باید درمورد پیوند درخت شلیل بدانید را ذکر کرده‌ایم.

شما کشاورزان عزیز جهت دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب گونه ی مناسب نهال شلیل پیوندی نسبت به اقلیم خود می توانید با مشاورین فروش مجموعه ی دکتر نهال در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش