آفت پسیل پسته چیست؟(زمان سمپاشی + عکس)

پسیل پسته چیست ؟ از علل ایجاد تا درمان آن

آشنایی با آفت پسیل پسته و راه های درمان آن در باغداری امروزی یک نیاز است،با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص درمان پسیل پسته،علت پسیل پسته،میزان خسارت پسیل پسته اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

پسیل پسته چیست:

یکی از آفت های رایج در باغات پسته،آفت پسیل پسته می باشد،و سابقه ای طولانی دارد به طوری که از گذشته های بسیار دور نیز چنین آفتی درختان پسته را تهدید می کرده است.

آفت پسیل پسته یک معضل جدی برای باغدارن شده و سالانه به منظور مقابله با آن هزینه های بسیار زیادی می شود،و به لحاظ اقتصادی ضربه و خسارت جبران ناپذیری وارد می کند.

آفت پسیل دارای چند نسل در سال می باشد به همین دلیل است که میزان خسارتی که وارد می کند بسیار زیاد است. یکی از خصوصیات این نوع آفت این می باشد که سرمای زیر صفر درجه را نیز به خوبی تحمل می کند و از بین نمی رود.

این آفت تقریبا سه دوره زندگی دارد ابتدا تخم است سپس پوره یا نوزاد و در نهایت به یک حشره کامل تبدیل می شود که برخی نر و برخی ماده هستند.

تغذیه و انتقال آلودگی توسط حشرات کامل انجام می شود در واقع حشره شروع به تغذیه کردن می کند و شیره گیاهی درخت را به صورت کامل می مکد و مواد پروتئینی را جذب می کند و جالب است بدانید،آفت پسیل پسته مواد قندی موجود در شیره را دفع می کند که این مواد قندی زمانی که در مجاورت هوا می مانند به صورت شکر در می آیند.

چنانچه نسبت به از بین بردن آفت پسیل پسته اقدامی نشود و این حشرات با تولید مثل افزایش جمعیت داشته باشند بعد از تغذیه برگ ها به سراغ میوه و خوشه ها می روند و در نهایت محصول درخت به طور کامل از بین خواهد رفت.

جهت مشاهده ی و خرید نهال به منوی سایت دکتر نهال مراجعه نمایید .

پسیل پسته

علائم پسیل پسته و میزان خسارت آن:

علائم آفت پسیل پسته بیشتر در برگ ها نمود پیدا می کند به طوری که حشرات رفته رفته از برگ ها تغذیه می کنند و زمانی که برگ دچار آسیب شود ریزش پیدا می کند.

در موارد نیز خشک شدن برگ ها بر روی شاخه ها و حتی خشک شدن شاخه ها را نیز در بر خواهد داشت،حشرات زمانی که کامل از برگ و جوانه ها تغذیه کنند در مراحل بعدی به سراغ میوه درخت می روند و شروع به تغذیه می کنند. چنانچه اقدامی جهت از بین بردن پسیل پسته صورت نگیرد خسارت جبران نا پذیری وارد می کند.

بیشترین حساسیتی که میوه پسته نسبت به آفت پسیل پسته دارد زمان نزدیک به رسیدن میوه یعنی خرداد تا مرداد ماه می باشد،در این زمان حشرات با فرو کردن خرطوم خود در بافت برگ ها یا میوه شیره را تغذیه می کنند. بعد از تغذیه علائم اولیه به صورت شکرک زدن برگ ها پدیدار می شود سپس ریزش برگ ها می باشد که نشان از خشک شدن آن است.

عمده خسارت آفت پسیل پسته خرداد ماه می باشد،یعنی این زمان را می توان زمانی بحرانی به حساب آورد که برگ ها زود تر از زمان مشخص شروع به ریزش می کنند همچنین جوانه ها نیز طراوت خود را از دست داده و بافت سفت آنها حالت پوکی به خود می گیرد.

البته لازم به ذکر است که میزان خسارت به نوع نژاد پسته نیز بستگی دارد برخی نژاد ها معمولا در برابر ریزش برگ مقاوم تر هستند و ریزش کمتری دارند،در زمان خرید نهال پسته باید به این نکته توجه کافی داشت که رقمی را انتخاب نمود که نسبت به پسیل پسته مقاوم باشد و دچار آسیب نشود.

جهت تمایل به مشاهده ی انواع ارقام نهال گردو ، نهال بادام و نهال پسته میتوانید به منوی سایت دکتر نهال مراجعه نمایید.

راه های درمان پسیل پسته:

قطعا هر نوع آفتی هر چقدر هم خطرناک باشد راه مقابله با آن وجود دارد یعنی حتی اگر امکان از بین بردن آن هم وجود نداشته باشد امکان مهار آن فراهم است،در مواردی مانند آفت پسیل پسته چنانچه به موقع اقدامی صورت نگیرد علاوه بر اینکه تعداد حشرات این رقم افزایش پیدا می کند خسارت هم شدید تر می شود.

در مواردی هم به قدری پیش روی این افت زیاد می شود که جوانه های زایشی سال آینده نیز ریزش پیدا می کنند، پس توصیه می شد باغداران حتما نسبت به پیشگیری از خسارت پسیل پسته اقدام کنند. و اما راهکار های مقابله با آفت پسیل پسته به شرح زیر است:

۱٫اقدام به شخم زمستانه:

چنین اقدامی در واقع تاثیر خود را برای بهار سال جدید می گذارد یعنی عملیات شخم زمستانه در کاهش جمعیت پسیل ها در فصل بهار تاثیر خواهد گذاشت. بهترین زمان انجام شخم زمستانه از آذر تا اسفند ماه می باشد.

۲٫استفاده از تله:

از دیگر روش های مقابله با پسیل پسته استفاده از تله می باشد،یعنی زمانی که آفت از دوره زمستانی خارج شده و هنوز تخم ریزی نکرده باید نسبت به تله گذاری اقدام نمود. معمولا اواخر اردیبهشت تا اواخر خرداد زمان گذاشتن تله ها می باشد تعداد مورد نیاز تله نیز بستگی به آفات در باغ دارد اگر تعداد آفات زیاد باشد طبیعتا به ردیف های بیشتری از تله نیاز است.

مطالعه ی مقالات مرتبط با کشاورزی در nationalgeographic

۳٫استفاده از نژاد های مقاوم

همانطور که اشاره شد یکی از راهکار های مهم این است که رقمی را برای احداث باغ در نظر بگیرید که مقاوم ترین رقم در برابر آفت پسیل پسته باشد،یعنی قبل از خرید نهال حتما در خصوص ویژگی های نهال اطلاعات کافی کسب کنید تا در نهایت نهالی را خریداری کنید که علاوه بر عملکرد مناسب مقاومت بسیار خوبی هم داشته باشد. البته لازم به ذکر است که چنین آفتی معمولا برای تمام ارقام پسته وجود دارد اما برخی ارقام ممکن است خسارت کمتری از این آفت ببینند  به همین دلیل انتخاب رقم مناسب می تواند در مدریت آفت پسیل پسته موثر باشد.

۵٫دشمنان طبیعی:

زنبور ها یکی از دشمنان آفت پسیل پسته می باشند که باید از این گروه در باغات پسته محافظت نمود . البته برخی کفشدوزک ها نیز به کفشدوزک پسیل خوار معروفند و این گروه در زیر پوست تنه درخت زندگی می کنند و از حشرات پسیل تغذیه می کنند این روش نیز تا حدودی می تواند در از بین بردن این آفت موثر باشد.

۶٫استفاده از سموم کم خطر:

استفاده از سموم از طرفی که برای از بین بردن حشرات و آفات موثر است از طرفی دیگر برای محیط زیست خطر جدی به حساب می آید پس باید برای جلوگیری از آفات از سموم کم خطر استفاده نمود،سمومی مانند هگزافلومورون و اسپیروتترامات برای از بین بردن آفت پسیل پسته مناسب است،بهترین زمان سمپاشی نیز اوایل خرداد می باشد

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش