بهترین نوع درخت زیتون در ایران: 5 رقم از بهترین نهال زیتون

آشنایی با انواعی از بهترین نهال زیتون:

پس از ماه‌ها مراقبت، بهترین درخت زیتون، تمام عشق خود را به شکل میوه‌های زیتون به شما می‌دهد. در اواخر پاییز، برداشت میوه این درخت آغاز می‌شود. بهترین نهال زیتون؛ رقمی قوی که به روش‌های هوشمند زیادی اجازه می‌دهد تا تولید زیتون و در نتیجه روغن آن را داشته باشید.

درخت زیتون یا Olea Europaea، درخت یا درختچه همیشه سبز بومی مدیترانه، آسیا و آفریقا است که بیش از ۷۰۰۰ سال است که شناخته می‌شود و در فرهنگ‌های سراسر جهان، معنای نمادین دارد.

شاخه‌های برگ  این درخت به عنوان آیین نعمت و تطهیر به خدایان و شخصیت‌های قدرتمند هدیه داده می‌شد و از آن‌ها برای تاجگذاری برندگان بازی‌های دوستانه و جنگ‌های خونین استفاده می‌شد. در طول سال‌ها، این درخت نماد صلح، خرد، جلال، باروری، قدرت و پاکی بوده است.

معرفی انواع زیتون:

صدها رقم درخت زیتون وجود دارد که برحسب رنگ، اندازه، شکل و ویژگی‌های رشد آن و همچنین کیفیت محصول تاثیر به‌سزایی دارد. ارقام زیتون و به خصوص بهترین نهال زیتون، برای روغن، چوب‌ریز، برگ و میوه کشت می‌شود. ۹۰ درصد میوه­های برداشت شده به روغن تبدیل می‌شود، در حالی که حدود ۱۰ درصد آن به عنوان همراه غذا استفاده می‌گردد.

معرفی انواع نهال زیتون

خواص باورنکردنی بهترین زیتون:

 • بهبود سلامت چشم: زیتون سیاه می‌تواند نیاز روزانه به مصرف ویتامین آ را تامین کند.
 • تنظیم سطح قند خون: مصرف منظم بهترین زیتون، می‌تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند.
 • منبع غنی آنتی اکسیدان: این محصول حاوی مقداری آنتی‌اکسیدان مانند فلانوئیدها و پلی فنول‌ها هستند.
 • تقویت تولیدگلبول های قرمز: این میوه می‌تواند به تولید سلول‌های خونی قرمز که برای سلامت بدن موثر است، کمک کند.
 • کاهش ریسک سرطان کولون: از آنجا که ویتامین «‌ای» با تک چربی اشباع نشده ترکیب می‌شود، بنابراین نقش موثری در پیشگیری از سرطان روده بزرگ دارد.
 • ویژگی‌های ضدالتهابی: زیتون‌های سیاه با دارا بودن برخی ترکیبات فعال، می‌توانند به مهار رشد آنزیم‌های خاص که منجر به التهاب می‌شوند کمک کنند.
خواص بهترین زیتون ها

نحوه کاشت برای پرورش بهترین نهال زیتون:

 1. اکثر نهال‌های زیتون به صورت گلدانی تهیه می‌شوند، بنابراین می‌توان آن‌ها را در هر زمان از سال کاشت، مگر این که خاک یخ زده باشد.
 2. امکان رشد بهترین درخت زیتون، از دانه وجود دارد، اما فرآیندی طولانی است و هنگامی که رشد کرد، گیاه شما به جای یک گونه اصلی به گونه وحشی باز می‌گردد.
 3. برای جوانه زنی بذر زیتون، وجود گرما لازم می باشد.
 4. اگر این درخت را در حاشیه و کناره‌ها پرورش می‌دهید، سوراخی حفر کنید و به آن قارچ‌های همزیست میکوریزا (mycorrhizal) اضافه کنید تا به تثبیت سریع درخت کمک نماید.
 5. برای تربیت بهترین نهال زیتون، اگر خاک سنگینی استفاده می‌کنید، مقدار زیادی شن و ماسه به آن اضافه کنید تا به زهکشی کمک کند.
 6. اگر هم قصد دارید که در یک گلدان این گیاه را بکارید، ترکیبی از خاک و کمپوست و مواد آلی و مغذی، می‌تواند بهترین بستر رشد باشد.

بهترین درختان زیتون را می‌توان با برداشت قلمه‌های نیمه رسیده در تابستان یا قلمه‌های چوب سخت در زمستان تکثیر کرد.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال کمیاب، به منوی سایت مراجعه نمایید.

مشکلات مربوط به نهال زیتون:

هوای بسیار سرد، دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند بهترین نهال زیتون، را تحت تاثیر قرار دهد و به شاخ، برگ و پوست آن آسیب بزند. به هر حال این گیاهان بهبود خواهند یافت ولی از نظر تولید میوه ممکن است در فصل بعد آسیب ببینند.

رطوبت شدید همچنین می‌تواند موجب ریزش برگ‌ها و تضعیف درخت شود. همچنان به بیماری‌های دیگر مانند پژمردگی آوندی یا پوسیدگی ریشه منتهی شود. این درختان می‌توانند تحت تاثیر قارچ عسلی قرار گیرند و بنابراین در مناطقی که این بیماری یافت شده، کاشت نهال زیتون را انجام ندهید.

معرفی ۵ نمونه از بهترین نهال زیتون:

 1. گونه زیتون آربکینا (Arbequina):

نوع اسپانیایی از کاتالونیا، کوچک، اما قوی است و تحمل خوب در برابر سرما و خاک‌های فقیرتر دارد. اگرچه قرن‌ها است که بهترین درخت زیتون آربکینا، در باغ‌های سنتی کشت می‌شود، اما سازگاری خوب آن با سیستم‌های تولید مدرن، گسترش آن را تسهیل نموده است. از ویژگی‌های مثبت آن، کاشت پرچین، تراکم کشت بالا، زودرس بودن و محصول زیاد است.

علاوه بر این، برداشت اولیه برای به دست آوردن روغن‌های گیاهی از بهترین زیتون با کیفیت خوب انجام می‌شود. روغن حاصل از بهترین نهال آربکینا در برابر اکسیداسیون ضعیف است. این گیاه مقاوم به سرما و مقاوم در برابر شوری و خاک‌های رس آلوده به گلیسرول است.

 1. رقم فرانگونتو ( Frangivento)؛ بهترین نهال زیتون با تحمل پذیری بالا:

نهال فرانگونتو، گونه‌ای است که به دلیل قدرت و مقاومت بالا یکی از پرطرفدارترین انواع این درخت است. در حال حاضر این گونه مناسب برای ایجاد باغ زیتون در پرچین با ارتفاع ۳ تا ۵ متر ارتفاع است. علاوه بر این، رشد سریع آن باعث بهبود سریع پس از هرس مکانیزه می‌شود. این درخت به عنوان یکی از انواع بهترین درخت زیتون، زودرس است و عملکرد بالایی دارد. زمان گلدهی این رقم زیتون متوسط بوده و خودبارور می باشد.

 1. تجربه کاشت بهترین نهال زیتوت با گونه فرانتوئو (Frantoio):

نوع درخت کلاسیک توسکانی، خودبارور و منبع بسیاری از بطری‌های روغن گیاهی است. در انگلستان به خوبی رشد می‌کند و اگر می‌خواهید درخت باور قابل اعتماد داشته باشید، انتخاب خوبی است. محصول این درخت یکی از بهترین زیتون هایی که برای آسیاب و روغن گیری کاربرد دارد. این نهال زیتون در مراحل اولیه تولید است و بهره‌وری بسیار بالایی دارد.

محصول آن تحت تاثیر آب و هوا است و در مقایسه با سایر گونه‌ها برای دستیابی به حداکثر پتانسیل تولید، به زمان بیشتری سرما نیاز دارد. برگ‌های این نوع درخت صاف و بیضوی است و گل‌های متوسطی دارد.

نهال زیتون فرانتوئو

 1. هوجی بلانکا (Hojiblanca) گونه ای از بهترین درخت زیتون:

نوع درخت اسپانیایی مقاوم به سرما از اندلس، برگ‌های زیرین کم رنگ و شکل قوس‌دار دارد. از نظر سطح کشت جزء سومین گونه در اسپانیا که نشان دهنده کیفیت عملکرد به عنوان بهترین نهال زیتون می باشد.

نهال زیتون هوجی بلانکا به دلیل کیفیت عالی پالپ و همچنین سازگاری با مناطق روستایی از ارزش بالایی برخوردار است. در برابر شرایط خشکسالی بسیار خوب مقاومت می‌کند و با انواع خاک‌های آهکی سازگار است.

علاوه بر این می‌تواند فصل‌ سرد زمستان را تحمل کند. قوت متوسط رو به بالایی دارد، شاخه‌های آن بسیار کشیده و پربار و کمی آویزان است. این رقم یکی از بهترین درختان زیتون، که تاج آن چگالی متوسطی داشته و در برابر شرایط نامساعد بسیار مقاوم است. گلدهی آن کمی با تاخیر انجام می‌شود و گرده‌های آن کیفیت متوسط دارند.

 1. رقم مائورینو (Maurino)؛ بهترین نهال زیتون برای روغن گیری:

محصولات این گونه یکی از بهترین زیتون ها، برای تولید روغن زیتون ایتالیایی و پرورش این درخت با چگالی فوق‌العاده بالا است. معمولاً در توسکانی (مرز ایتالیا) گلدهی اولیه دارد و روغنی با کیفیت عالی و شیرین می‌دهد. بهترین نهال مائورینو، به دلیل ویژگی‌های مطلوب خود در برابر بیماری‌ها و آب و هوای مرطوب و سرد بسیار مقاوم است.

این گونه دارای بهره‌وری متوسط است و هرچه درخت قدیمی‌تر باشد، باردهی کمتری دارد. گرده‌ای با کیفیت بالا تولید می‌کند و با گونه‌های سازگار با خود به خوبی گرده‌افشانی انجام می‌دهد. برگ‌های این نوع نهال، نیزه‌ای با اندازه متوسط هستند.

مائورینو گونه ای از بهترین زیتون ها

چگونه می‌توانیم  بهترین درخت زیتون را شناسایی کنیم؟

برگ‌های بهترین نهال زیتون، به رنگ سبز ملایم کم رنگ هستند. قسمت فوقانی هر برگ به رنگ خاکستری مایل به سبز تیره است و این در حالی است که در قسمت زیرین برگ، رنگ خاکستری نقره‌ای دارند.

اگرچه میوه آن مستقیماً از درخت قابل خوردن است، اما به شدت تلخ است. این میوه حاوی اولئوروپئین و ترکیبات فنولیک است که باید حذف یا کاهش داده شود تا مزه آن خوش طعم گردد.

نتیجه گیری و جمع بندی بهترین نهال زیتون:

همیشه سبز گرمسیری پهن برگ بهترین درخت زیتون که میوه خوراکی و روغن آن عناصر کلیدی در غذاهای دریای مدیترانه محسوب می‌شوند و البته در خارج از این منطقه نیز محبوبیت دارند. زیبایی این درخت هزاران ساله بسیار مورد ستایش قرار گرفته است.

گفته می‌شود که قوم سامی (Semitic) در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد آن را پروش داده‌اند. روغن ابهترین زیتون ها برای ماساژ در یونان در زمان هومر بسیار ارزشمند بود و این گیاه یک محصول مهم رومیان در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد بود. بعدها، این درخت به تمام کشورهای مدیترانه گسترش یافت و به عنوان درخت زینتی کاشته شد.

 برای کسب آگاهی بیشتر و سفارش بهترین نهال زیتون، با شماره های نهالستان دکتر نهال تماس بگیرید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش