بهترین نهال پسته:(معرفی 5 رقم از بهترین درختان پسته)

آشنایی با بهترین درخت پسته ایران:

پسته درختی به نسبت پایه کوتاه اما با باردهی بسیار زیاد می باشد. درخت پسته را خندان صفت می توان نامید. پسته را می توان مغزی پر از خواص و جلال با قیمت بالا یاد کرد که خواص زیادی را در خود جای داده است. اندر احوالات بهترین پسته، آمده است که زادگاه آن کشور ایران است و به برخی روایات افغانستان و ترکمنستان و سوریه می باشد. می توان قطب مغزپسته را کشور ایران، سپس آمریکا نامید.

بهترین درخت پسته

قدمت این میوه و درخت آن در ایران به بیش از ۳ یا ۴ هزار سال قبل برمی‌گردد و در آن زمان احیاناً به صورت درختچه‌ های وحشی وجود داشته است. هم اکنون در ایران شهرهای زیادی هستند که گونه ‌های مختلف بهترین درخت پسته، در آن‌ها به عمل می‌ آید و کاشت می‌شود. در این مقاله برآنیم تا شما را با چند نمونه از بهترین نهال پسته، آشنا ساخته و همچنین نکاتی در مورد کاشت آن با شما به اشتراک بگذاریم؛ با ما باشید.

بهترین نهال پسته کدام است؟

مغز پسته یکی از انواع خشکبار و آجیل است که طرفداران زیادی داشته و از نظر ارزش های غذایی بسیار ارزشمند و مغذی بوده و دارای خواص بی نظیری نیز می­باشد. بهترین پسته ی، ایرانی با توجه به کیفیت بالا و طعم دلچسبی که دارد در سراسر دنیا شناخته شده است.

طبق اذعان مشتریان جهانی، از دیگر انواع پسته که متعلق به کشورهایی نظیر آمریکا، ترکیه، ایتالیا، سوریه، مصر، یونان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و پاکستان است، برتر و مرغوب‌ تر است.

بهترین نهال پسته؛ عمدتاً مربوط به آسیای مرکزی و خاورمیانه و علی‌الخصوص ایران است. البته در سال‌های گذشته چین نیز جزء صادر کننده آن قرار گرفته، اما کیفیت پسته چینی تفاوت زیادی با رقیب ایرانی آن دارد. در یک کلام می­توان گفت حکایت پسته ایران با دیگر مناطق جهان حکایت؛ خال مه‌رویان و فلفل هندی است!

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال، به منوی سایت مراجعه نمایید.

این میوه در ایران انواع گوناگون دارد و برخی اقلام بسیار سرشناس هستند؛ برای بهترین پسته، می‌توان اقلامی مانند احمدآقایی، کله قوچی، اکبری و… را نام برد.

بهترین نهال پسته کدام است؟

میوه پسته جزو میوه‌ هایی که با نام شفت هستند شناخته می ‌شود؛ میوه‌ هایی که با یک پوسته نازک احاطه شده، میانه آنها گوشتی و هسته ‌ای سخت دارند. از طرفی نهال و درخت آن به عنوان یک گیاه دو پایه شناخته می­شود، اما دو پایه به این معنا که یک پایه نر و یک پایه ماده وجود دارد و برای تولید میوه به هر دو پایه نر و ماده نیاز است و گرده‌افشانی در آن به‌وسیله باد صورت می‌گیرد.

از آنجایی که درخت آن دارای نوعی ریشه است که به صورت ستونی و عمقی رشد نموده و توانایی آن را دارد که تا فاصله ۲ متر در اعماق خاک نیز نفوذ ‌کند، از این رو بهترین نهال پسته، نیز نسبت به شرایطی مانند کم ‌آبی و خشکی مقاومت بالایی دارد و مناسب مناطق خشک و کم‌ آب است.

بهترین پسته

شرایط کاشت بهترین نهال پسته:

 • درخت و نهال پسته که سازگاری بالایی نسبت به خشکی دارد، به دما و شرایط جغرافیایی نیز حساس نبوده و با گرما و سرما هر دو، سازش خوبی دارد. البته باید توجه کرد که حتی بهترین درخت پسته، نیز در هوا و شرایط معتدل، دچار مشکل خواهد شد و سازگار نیست.
 • بهترین نهال پسته؛ برای رشد مناسب نیاز به خاک لومی یا ایمونی دارد؛ خاکی که ترکیبی از شن، سیلت ، ماسه و خاک رس است و از نظر ارزش غذایی برای رشد گیاه بسیار سرشار بوده و مناسب است. این خاک ترکیب و تهویه مناسب دارد.
 • آبیاری اقدام دیگری است که در رشد بهترین نهال پسته، به صورت مستقیم اثر می­گذارد و نباید تصور کرد، چون نهال این گیاه به کم ‌آبی مقاوم است، نیاز به آبیاری منظم ندارد؛ خصوصاً در سال اول و ابتدای کاشت هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار می‌بایست آبیاری شود. اما به ترتیب با رشد و بلوغ گیاه میزان آبیاری کاهش یافته تا جایی که به ماهی یک بار می‌رسد.
 • لازم به ذکر است این نهال با اینکه نسبت به سرمای زمستان، حتی بیش از ۱۵- درجه، و گرمای تابستان تحمل خوبی دارد، اما در صورت شروع سرمای بهاره دچار آسیب می‌شود.
 • نهال و درخت این محصول جهت بهبود عملکرد و رشد مناسب و تولید بهترین پسته، نیاز به هرس و کوددهی دارد. کوددهی دو نوبت در سال پیشنهاد می ‌شود و کود حاوی آهن، فسفر، ازت و پتاسیم و منیزیم باشد.

بهترین درخت پسته احمدآقایی:

نهال احمدآقایی به عنوان یکی از بهترین نهال پسته، شناخته می­شود که جزء گونه ای با رشدی متوسط است و همچنین از اقلام زود گل محسوب می­شود. شروع گلدهی آن از اوایل فروردین بوده و برداشت میوه از اواسط شهریور آغاز می‌شود. این رقم از باردهی خوبی برخوردار است به طوری که حدود ۳ تن در هر هکتار در ابتدای باردهی بوده که این رقم با رشد و بالغ شدن درخت تا میزان ۸ تن در هر هکتار می‌رسد.

ظاهر این رقم از عوامل مؤثر در بازار خوب آن است، به گونه‌ای که پوست سخت میوه بادامی شکل آن، سفید رنگ بوده و مغز آن که به صورت خندان قابل مشاهده و قرمز رنگ است. این رقم بازار خوب و ارزش تجاری بالایی دارد و قیمت بالایی دارد. پسته احمد آقایی از لحاظ ظاهر و همچنین مزه و طعم لذیذی که دارد جزء بهترین پسته، معرفی می­شود.

چرا نهال پسته کله قوچی جزء بهترین هاست؟

بهترین نهال پسته؛ کله‌ قوچی نیز دارای رشد متوسط بوده و زود گل است، به صورتی که از پایان اسفند به گل می‌نشیند. این رقم که ارزش تجاری زیادی داشته و بازار خوبی دارد، دارای ظاهری فندقی درشت است که شباهتی به پسته فندقی نیز دارد، ولی از آن درشت ‌تر است. وزن میوه این رقم از مابقی اقلام بیشتر و درشت ‌تر است.

زمان برداشت اواخر شهریور است و در سرمای بهار نیز از خود حساسیت نشان داده آسیب می‌بیند و با اینکه نسبت به گرما مقاوم است، اما گرمای بسیار شدید نیز باعث سوختگی میوه‌های آن می‌شود. بهترین درخت پسته، کله قوچی از باردهی متوسط برخوردار است و به خاطر سنگین بودن ثقل یا وزن آن، در ۱ کیلوگرم میزان کمتری دارد. رنگ پوست نژاد کله قوچی، کرم کدر و مغز آن قرمز رنگ است. این گونه، از اقلام دیررس است.

سومین نهال پسته برتر متعلق به کجاست؟

نهال پسته قزوین، همان گونه که از نامش پیداست، بیشتر در استان قزوین کاشت می‌شود و بهترین پسته، برای تولید خلال پسته است. میوه این گونه سبز رنگ و دارای مغز نسبتاً ریز بوده و از صرفه اقتصادی خوبی بهره­مند است. پسته قزوینی به دلیل چربی ای که دارد و همچنین ویژگی راحتی در ورقه‌شدن جهت خلال، برای صنایع شیرینی‌پزی و دیگر صنایع غذایی مصرف بیشتری دارد.

این رقم زودرس بوده و از چربی و دانسیته بالایی برخوردار است. اهمیت این گونه و ویژگی برجسته آن سبز رنگ بودن مغز آن است و جالب است بدانید که در مقابل عوامل بیرونی مانند خشکی خاک و هوا مقاوم بوده، ولی نیاز آبیاری آن را باید در نظر داشت و رعایت کرد. میزان باردهی بهترین درخت پسته، قزوین یک تن و ۵۰ در هر هکتار است و صادرات خوبی نیز دارد.

بهترین نهال پسته امریکایی:

پسته پایه هیبریدی از اقلام پیوندی محسوب شده و با تغییراتی که در نژاد و اصل آن صورت گرفته، مقاوم در برابر آفات، خشکی و گرما و همچنین سرما شده است. این رقم از باردهی خوبی نیز برخوردار بوده و میزان باردهی آن حدوداً تا دو برابر ارقام پسته ی پایه معمولی هم می تواند برسد. بهترین نهال پسته پایه هیبریدی، نسبت به سایر ارقام دارای رشد خوبی بوده و نسبت به کم‌ آبی مقاوم است. البته نهال آن را باید تا زمانی که رشد کند هر روز آبیاری کرد.

گفته می‌شود این نوع نهال از سال ابتدایی کاشت به بار می‌نشیند. البته پسته پایه هیبریدی نژاد آمریکایی دارد، اما با پیوند زدن شرایط یکسانی با آب و هوا و شرایط جغرافیایی ایران پیدا می­کند.

بهترین نهال پسته برای پیوند زدن کدام است؟

این رقم متعلق به زرند کرمان و بومی همان منطقه است. این رقم مقاومت بسیار خوبی در مقابل شوری خاک و خشکی و همچنین کم‌ آبی دارد. پسته زرند باردهی متوسط داشته و گونه‌ای دیررس و دیرگل است.

میوه آن بادامی شکل بوده و مغز آن وزن کمتری نسبت به مغز دیگر اقلام داشته و قیمت بالایی در بازار ندارد. همچنین میزان پوکی و خالی بودن دانه ‌ها در این گونه بیشتر از مابقی است. این نوع نهال با توجه به مقاومت خود، بهترین نهال پسته، برای پایه پیوند است و معمولاً سایر اقلام را به آن پیوند می‌زنند.

منابع:

 1. https://goldnahal.ir
 2. https://kermoonshop.com
 3. https://pesterafsanjan.com
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش

 • محمدجواد عمادی
  1401-02-09

  درود بر شما
  پسته از دو بخش پایه و پیوندک تشکیل شده است. که انتخاب بهترین پیوندک و پایه بسته به اقلیم و شرایط منطقه دارد.
  پایه بخش اساسی که بایستی پایه ای مقاوم به شرایط سخت آب و هوایی انتخاب شود. متاسفانه در ایران تحقیقات زیادی در این رابطه انجام نشده و سالهاست به طور سنتی رقم بادمی زرند کشت می شود.
  ولی در سالهای اخیر محققی ایرانی توانسته با اصلاح نژادی پایه پسته ای مقاوم به شوری ، خشکی ، خاکهای گچی و آهکی معرفی کند. پایه ای که اصلا نیاز به آب ندارد. پایه پسته جوکار. برای مشاوره در رابطه با این پایه در خدمت دوستان هستم.
  و اینکه بخش پیوندک بسته به شرایط اقلیمی منطقه دارد از جمله ویژگی مهم در پیوندک به دور گل بودن یا زود گل بودن می توان اشاره کرد.

  • دکتر نهال
   1401-02-12

   سلام و عرض ادب جناب عمادی گرامی. سپاس از اینکه نظر و تجربه ی خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. با احترام