بهترین کود برای رشد سریع نهال

بهترین کود برای رشد سریع نهال

اگر تغذیه مناسب یا همان کود به نهال نرسد، رشد نهال شما متوقف می‌شود. اگر سلامت و سرعت رشد نهال برای شما اهمیت دارد از بهترین کود برای رشد سریع نهال استفاده کنید. با استفاده از کودها عناصر مهم تغذیه نهال را فراهم می‌کنید. عناصر مهمی از جمله نیتروژن، پتاسیم و فسفر که برای رشد سریع نهال بسیار اهمیت دارند.

استفاده بیش از حد مجاز از کودها باعث آلودگی در محیط زیست می‌شود. در ابتدا باید با توجه به نهالT نوع کود و اندازه مناسب آن را شناسایی و سپس از آن استفاده کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه بهترین کودها را برای رشد سریع نهال بررسی کنیم.

چرا کوددهی به نهال اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در خشک شدن نهال و توقف رشد آن نداشتن کود مناسب است. نهال‌ها چه در سال‌های اولیه و چه در ادامه برای رشد سریع و سلامت ریشه‌ها به کود نیاز دارند. اگر کود به میزان لازم استفاده نشود و تغذیه نهال به درستی انجام نشود نهال شما از بین خواهد رفت. در نتیجه انتخاب بهترین کود برای رشد سریع نهال بسیار اهمیت دارد.

با دادن کود مناسب به میزان لازم نهالی با ریشه‌های قوی پرورش می‌دهید.

استفاده از بهترین کود برای رشد سریع نهال

مراقبت از نهال عامل مهم و تاثیرگذار در رشد بهتر آن است. این مراقبت شامل انتخاب کود مناسب، نور کافی و آبیاری به موقع می‌شود. تمامی این‌ها نیازمند مهارت و تخصص است. اگر تخصص کافی برای این کار را ندارید می‌توانید از مشاوران و کارشناسان در این زمینه مشورت بگیرید. با مراقبت صحیح از نهال می‌توانید درختی تنومند و قوی با میوه‌های مرغوب در آینده داشته باشید.

کودهای نیتروژن دار (ازت دار)

کودهای نیتروژن دار از جمله بهترین کود برای رشد سریع نهال هستند. اگر ضرورت استفاده از عنصر نیتروژن در تمامی مراحل رشد را درک کنید، قطعا این کود را برای نهال انتخاب می‌کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از این کود در رشد صحیح نهال شما وقفه ایجاد می‌کند. در واقع نهال شما رشد می‌کند؛ اما بسیار ضعیف و در قسمت تنه نهال احتمال شکستگی به دلیل کاهش ضخامت وجود خواهد داشت.

کودهای نیتروژنی از جمله بهترین کودها برای رشد سریع ریشه هستند.

کودهای آهن دار

علت اصلی زرد شدن برگ‌های جدید نبود عنصر آهن در خاک کشور ما است. کودهای آهن‌دار از جمله بهترین کود برای رشد سریع نهال به شمار می‌روند. استفاده از این کود تاثیرات چشمگیری بر نهال شما می‌گذارد. در زیر به بعضی از این تاثیرات مثبت اشاره می‌شود:

 • سرعت بخشیدن به رشد نهال در عین حال افزایش سلامت آن
 • زرد نشدن برگ‌ها و جبران آهن مورد نیاز نهال
 • بهبود فتوسنتز
 • افزایش مواد آلی در خاک

در فصل زمستان بیشتر با کمبود آن مواجه می‌شوید که علت آن دمای پایین خاک است. اگر کمبود آن جدی باشد باعث زرد شدن رنگ برگ‌ها، تنه و ریشه نهال می‌شود.

وجود کود آهن دار برای رشد هر نهالی نیاز است.

کودهای منیزیم دار؛ بهبود دهنده رنگ سبز گیاهان

سبزینه (کلروفیل) رنگدانه‌ای است که رنگ سبز را برای گیاهان به ارمغان می‌آورد. همچنین اهمیت بسیاری برای فتوسنتز کردن نهال دارد. یکی از عناصر اصلی در کودهای منیزیم دار، کلروفیل محسوب می‌شود. کلروفیل بیشتر، فتوسنتز بیشتر را نیز به همراه دارد. کودهای منیزیم دار نقش مهمی را در رشد نهال ایفا می‌کنند و باعث موارد زیر می‌شوند:

 1. جذب آب در نهال افزایش می یابد.
 2. متابولیسم فسفر در نهال را می‌افزاید.
 3. در فتوسنتز نهال بسیار تاثیر گذار است.
 4. باعث افزایش متابولیسم ازت در نهال شما می‌شود.

برای رشد سریع نهال می‌توانید از کود منیزیم دار به عنوان بهترین کود برای رشد سریع نهال استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که کمبود منیزیم، توقف رشد نهال و ریختن برگ‌ها را به دنبال دارد.

کود مناسب برای نهال یکساله

انتخاب بهترین کود برای رشد سریع نهال در سال اولیه رشد، یک انتخاب مهم و حیاتی است. نهال نیز مانند کودک انسان در سال اول به رشد کافی و سلامت نیاز دارد تا بتواند مسیر رشد را با موفقیت طی کند و به درختی تنومند تبدیل شود. برای تضمین رشد مناسب باید تغذیه را در اولویت قرار دهید.

برخی عناصر مانند فسفر و اسید هیومیک باعث ریشه زایی برای نهال می‌شوند. هر چه ریشه گیاه قدرت بیشتری داشته باشد، تغذیه و رشد نهال بیشتر می‌شود. بهترین کود برای رشد سریع نهال می‌تواند متشکل از نیتروژن و فسفر باشد.

هیومیک اسید به دو شکل پودری و مایع در دسترس خریداران و باغداران قرار می‌گیرد. استفاده از آن می‌تواند خاک را تقویت کند و جذب عناصر را افزایش دهد. در نتیجه بهترین کود برای رشد سریع نهال و کود مناسب برای نهال یکساله ترکیبی از تمام این عناصر است.

نهال‌های جوان و تازه کاشت شده بیشتر به تغذیه از طریق کود نیاز دارند.

بهترین کود برای رشد سریع نهال و ریشه

رشد ریشه مهم‌ترین بخش در اسکلت نهال است. برای رشد ریشه به میزان تعیین شده انتخاب کود بسیار اهمیت دارد. تمامی مواد مغذی از طریق کود به ریشه و بعد به نهال می‌رسند. بهترین کود برای رشد سریع نهال و ریشه آن عبارت است از:

 • کود حیوانی: در کودهای حیوانی عناصری مانند فسفر و پتاسیم وجود دارند که به رشد ریشه کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که زمان مصرف این کود بسیار اهمیت دارد. تماس مستقیم این کود با ریشه ممکن است به نهال آسیب بزند.
 • کود سه گانه: کودهای سه گانه همانطور که از نام آن ها مشخص است دارای سه عنصر فسفر، ازت و پتاسیم هستند. در میزان مصرف این کود باید دقت کنید. مصرف زیاد آن باعث افزایش رشد شاخه و برگ می‌شود و حتی امکان توقف رشد ریشه وجود دارد.
 • مواد عالی: کوهای عالی شامل کمپوست، باعث بهتر شدن شرایط و مناسب سازی بستر خاک برای رشد مطلوب ریشه می شوند. در نتیجه گزینه مناسبی در انتخاب بهترین کود برای رشد سریع نهال محسوب می شوند.
 • هورمون رشد ریشه: همه‌ گیاهان به طور طبیعی دارای هورمون‌های رشد هستند. این هورمون‌ها عبارتند از اکسین، سیتوکینین‌ها و اتیلن که باعث رشد موثر نهال می‌شوند. با این وجود برای رشد سریع‌تر ریشه می‌توانید از هورمون‌های رشد ریشه نیز استفاده کنید. هورمون‌های رشد در دو شکل پودر و ژل در دسترس شما قرار می‌گیرد. موارد استفاده این هورمون‌ها، برای قلمه‌های جدید و گاهی ریشه و برگ است.

بهترین کود را برای رشد ریشه انتخاب کنید و میزان و زمان مصرف آن را مدیریت نمایید. در این صورت نهالی سلامت و با ریشه‌ای مستحکم پرورش می‌دهید.

رشد ریشه باعث رشد نهال شما و قوی ماندن آن در طی رشد می‌شود.

جمع بندی

در هنگام کاشت گیاهان باید از بهترین کود برای رشد سریع نهال استفاده کرد. همه‌ی عوامل رشد، باروری و سلامت نهال به انتخاب کود مناسب و استفاده از آن در زمان و مقدار اصولی بستگی دارد. در نظر داشته باشید که نهال‌های کم سن نسبت به درختان به کود کمتری نیاز دارند.

بهترین و غنی ترین کودها را می‌توانید از نهالستان دکتر نهال تهیه کنید. از طریق تماس و یا به صورت آنلاین می‌توانید با کارشناسان مجموعه دکتر نهال در ارتباط باشید. برای مشاوره و انتخاب کود مناسب و همچنین خرید نهال مرغوب با ما در تماس باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش