انواع گردو با عکس: (معرفی + فروش انواع درخت گردو)

1402-08-20

معرفی انواع درخت گردو ایرانی:

بگذارید معرفی تخصصی انواع گردو؛ را با گردو ایرانی که به نام Juglans regia مشهور است آغاز کنیم که این نهال گردو منشأ ایرانی داشته و در بیشتر نقاط نیم کره شمالی دنیا کشت می شود. این گردو دارای میوه درشت و مغز با کیفیت و تجاری می باشد.

گردویی با رشد متوسط تا بالا، گیاهی یک پایه که شکوفه های نر و ماده را یک جا در خود جای داده است. بر اساس محل کشت و یا ویژگی های اختصاصی انواع درخت گردو ؛ ارقام مختلفی گردو در ایران و جهان وجود دارد که بهتر است متناسب به زمین کشاورزی خود آن ها را انتخاب نمایید.

ارقام مختلفی از گردو در ایران کشت می شود که تمایز دقیق آن ها ممکن نمی باشد. مهمترین انواع گردوهایی که در ایران که مورد کشت قرار می گیرند شامل؛

  1. گردو کاغذی
  2. گردو ماکویی
  3. گردو خوشه ای
  4. گردو ضیاء آبادی قزوین
  5. گردو شهمیرزاد
  6. گردو سوزنی
  7. گردو سبزوار
  8. گردو کرمان
  9. گردو تویسرکان
انواع گردوی ایرانی

اکثر ارقام ایرانی دارای رشد قوی هستند و بیشتر باغات به شکل دانهال کشت شده اند. تولید محصول در برخی از ارقام زودتر ولی در بیشتر ارقام ممکن است چندین سال طول بکشد.این ارقام گردو معمولاً دارای تولید محصول انتهایی بوده و عملکرد متوسطی دارند.

کیفیت در این ارقام می تواند از متوسط تا خوب متغیر باشد. ارقام گردو ایرانی مقاومت خوبی به سرمای زمستانه داشته اما معمولاً زود برگ ده بوده و ممکن است تحت تأثیر سرمای دیررس بهاره قرار گیرند. یکی از معروف ترین انواع گردو ؛ گردو محلی تویسرکان است که بومی شهر تویسرکان در استان زیبای همدان می باشد. گردو تویسرکان دارای رشد قوی و عملکرد بسیار بالا در هر هکتار می باشد. گردوی تولیدی این رقم از نظر اندازه میوه، رنگ و طعم مغز از کیفیت بالایی برخوردار است.

گردو اسرائیلی یا خوشه ای یکی دیگر از انواع درختان گردوی معروف می باشد. این رقم دارای رشد متوسطی بوده و در زمان کمتری به بار می نشیند. تولید محصول آن بسیار بالا و اقتصادی است.

علاوه بر ارقامی که با نام های محلی شناخته می شوند، برخی ارقام نیز در برنامه های اصلاحی ایجاد شده اند که با نام ارقام ژنوتیپ معرفی می شوند. ارقامی که با نام گردو ژنوتیپ برتر شناخته می شوند حاصل گزینش و انتخاب در جمعیت های بومی و محلی می باشند.

ویژگی هایی که برای انتخاب ژنوتیپ برتر در نظر گرفته می شود شامل دیر برگ دهی، زودبار دهی، فرم رشدی مناسب، تراکم بالای شاخه ها، تولید گل در جوانه های جانبی، مقاومت به سرمای بهاره و زمستانه و مقاومت به تنش های زیستی مانند آفات و بیماری ها و یا تنش های غیر زیستی مانند خشکی و سرما می باشد. ارقام ژنوتیپ معمولاً دیر برگ ده، زود بارده، پر بار و مقاوم به سرما و بیماری می باشند. بسته به نوع رقم، کشت این درخت گردو در مناطق مختلف میسر می باشد.

انواع خارجی گردو در ایران:

گردو سیاه یا مشکی آمریکایی یکی دیگر از انواع گردویی می باشد که بومی امریکای شمالی بوده و بیشترین گسترش را در این مناطق آب و هوایی دارد. یک درخت با رشد قوی و طول عمر بالا می باشد. مقاومت به سرما در این گردو بیشتر از گردو های ایرانی است و میوه این درخت، کوچک با پوسته ی محکم است که اما از نظر کیفیت مغز نسبت به گردو های معمولی جنس ضعیف تری دارد . چوب آن با رنگ تیره از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در صنایع چوبی کاربرد فراوانی دارد.

ارقام متنوعی از گردو در سرتاسر جهان وجود دارد که برخی از انواع گردو هایی که در ویکی پدیا هم به آن اشاره شده است که در ایران هم کشت می شوند ارقام خارجی هستند. در این بین، ارقام امریکایی و فرانسوی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و کشت آن ها در سرتاسر دنیا رو به گسترش است. از ارقام مهم امریکایی می توان به چندلر، لارا، پدرو و هارتلی و از ارقام فرانسوی می توان به فرنور و فرانکت اشاره نمود. در ادامه به معرفی مهمترین انواع درخت گردو پرداخته می شود.

انواع درختان گردوی خارجی

انواع درخت گردوی خارجی دیگر در کشور:

گردو تویسرکان: این نهال در اکثر مناطق ایران قابلیت کاشت و باردهی دارد. در سال پنجم پس از کاشت به بار می نشیند و ارتفاع درخت بالغ به ۳۰ متر هم ممکن است برسد. گردو تویسرکان یکی از مرغوب ترین و بازار پسند ترین انواع درخت گردو در کشور می باشد. نهال گردو ضیاء آباد قزوین هم ویژگی های مشترک زیادی با گردو تویسرکان دارد.

درخت گردو تویسرکان

گردو اسرائیلی: این نهال هم مانند نهال گردو تویسرکان در مناطق مختلف کشور کاشته می شود. یکی از با صرفه ترین و اقتصادی ترین انواع درخت گردو، در کشور می باشد. این گردو در سال دوم کاشت به بار می نشیند.

نهال گردو اسرائیلی

گردو خوشه ای: این نهال در سال دوم به بار می نشیند و در بین ارقام گردو یک رقم پا کوتاه محسوب می شود و به صورت خوشه هایی پر بار اما گردوهایی نسبتا متوسط باردهی خود را به نمایش می گذارند.

نهال گردو چندلر: این نهال پربارترین و پرفروش ترین نهال در کشور می شود که از مقاومت بسیار خوبی در مقابل سرما و یخبندان برخوردار است. دارای مغزی بسیار خوش طعم و با کیفیت است.

نهال گردو فرنور: یکی دیگر از انواع درخت گردو، در ایران رقم فرنور است. فرنور یک رقم تجاری فرانسوی مقاوم به سرما و یک رقم دیر برگ ده و پربار می باشد. رقم فرنور یک رقم هیبرید حاصل از تلاقی فرانکوت و لارا می باشد. فرنور را می توان در مناطق سرد و تا ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا کشت نمود.

این رقم در برابر سرمای بهاره نیز مقاومت خوبی نشان داده است. فرنور یک رقم زود بارده است و تولید محصول آن از سال ۳ تا ۴ پس از کاشت شروع می شود. این رقم می تواند تا ۷ تا ۸ تن درهکتار در زمان بلوغ کامل محصول تولید کند.

گردو فرانکت: این نهال یک رقم زود بارده با ارتفاع متوسط و اندازه میوه کوچک است که باردهی بالایی هم دارد و طعم مغز آن بسیار بازار پسند است. درخت فرانکت به دلیل دیرگل بودن دچار سرمازدگی دیررس بهاره نمی شود. یک رقم پربار فرانسوی می باشد.

عملکرد بالای میوه و تولید میوه ای با کیفیت خوب مغز با پوسته نازک از ویژگی های مثبت این نهال است. تولید آن از سال پنجم پس از کاشت اقتصادی می شود. این رقم به عنوان گرده زا برای سایر ارقام استفاده می شود و برای خود آن گرده زایی وجود ندارد و ممکن است برخی از گل های آن بارور نشوند. این رقم مانند انواع درخت گردو، دیگر مانند چندلر به بیماری بلایت حساس است و مناسب کشت در مناطقی با ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ متر از سطح دریا می باشد.

نهال گردو هارتلی: یکی دیگر از انواع گردو؛ می باشد که نهالی زود بارده و مقاوم به سرمای دیررس بهاره است. این رقم در مقابل شانکر و باکتریوز حساس است. کیفیت میوه گردو هارتلی بالا است. هارتلی نیز مانند چندلر یک رقم دیر برگ ده می باشد که حدود دو هفته بعد از ارقام محلی شروع به رشد می کند.

این رقم دارای کیفیت خوب مغز و پوست نازک میوه می باشد. بعد از رقم چندلر بیشترین سطح کشت در امریکا را دارا است. ارقام روند و فرانکت برای گرده زایی این رقم استفاده می شوند. این رقم زودرس تر از چندلر می باشد و مقاومت مناسبی به بیماری بلایت باکتریایی گردو دارد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش