خواص انار شیرین و ترش:(برسی خصوصیات و فواید میوه انار)

آشنایی با خواص انار میوه سرخ پاییزی:

با فرارسیدن فصل پاییز و سرما انار با یاقوت های قرمز و درخشان، گرما بخش خانه های ما می شود. میوه ای که ریشه در فرهنگ باستانی کشور ما داشته و هر سال زینت بخش شب یلدا ما ایرانی ها می شود. علاوه بر ظاهر زیبا خواص انار، این میوه را برای ما ارزشمند تر کرده است. به خصوص که اسم انار در قرآن کتاب مقدس مسلمانان به عنوان میوه ای بهشتی آمده و اهمیت آن را برای ما بیشتر می کند.

آنچه ما به صورت عمومی درباره فواید انار می دانیم، فایده آن برای پاکسازی و تنظیم فشار خون می باشد. آب انار یکی از لذت بخش ترین نوشیدنی ها که برای کاهش فشار خون توسط بسیاری از ما مصرف می شود. این میوه مخصوص فصل سرما بوده و مصرف آن می تواند کمک به مقاومت بیشتر بدن کند. اما برای بررسی گسترده تر با ما باشید تا در ادامه از خواص انار، اطلاعات جالب و جدیدی کسب کنید.

خواص ارزشمند انار

خصوصیات میوه و درخت ارزشمند انار:

همانطور که همه ما تجربه کرده ایم انار میوه ای که اکثرا سرخ  رنگ و در برخی موارد سفید رنگ می باشد. یاقوت های انار با اندازه کوچک بسیار آبدار بوده و طعم شیرین تا ترشی دارند. در زمان عربی این میوه با عنوان رمان و در انگلیسی به اسم Pomegranate  شناخته شده می باشد. جالب است بدانید که انار این میوه دوست داشتنی متعلق به ایران و کشور عزیز ما می باشد.

اگر تمایل به بهره مندی از خواص انار دارید، می توانید درخت آن را به راحتی پرورش دهید. گیاه انار در مناطق گرمسیری رشد یافته و همانطور که میدانید بهترین آنها انار ساوه می باشد. درخت انار را می توانید به عنوان درختچه ای بلند یا درختی کوتاه قامت بشناسید. برخی از ما ایرانی ها در باغچه حیاط خود علاقه به پرورش این درخت مثمر داریم. اگر دیده باشید رنگ گل های انار در زمان شکوفه دهی بین نارنجی تا سرخ می باشد.

ویژگی های درخت انار

از ارزش غذایی و خواص انار بدانید:

انار به میزان زیادی از پروتئین، منگنز، فسفر، پتاسیم به همراه ویتامین های B9 و C برخوردار می باشد. با وجود آهن و فیبر، کمتر میوه ای را می توانیم پیدا کنیم که خاصیت انار را داشته باشد. البته به خاطر داشته باشید که تمام فواید انار از جمله فیبر تنها در صورت مصرف خود میوه و نه آب انار حاصل می شود.

ارزش غذایی انار

خواص انار و قوی ترین آنتی اکسیدان ها:

یکی از دلایل ابتلا به بیماری های مزمن، کثرت رادیکال های آزاد در برابر آنتی اکسیدان های موجود در بدن می باشد. با مصرف انار کمک قابل ملاحظه ای به بدن برای آزاد سازی میزان آنتی اکسیدان لازم می کنید. از جمله مهمترین ترکیبات آنتی اکسیدانی انار می توان به پنیکالاژین، آنتوسیانین و تانن ها اشاره نمود.

خاصیت آنتی اکسیدانی انار

جلوگیری از بیماری های مرتبط با التهابات:

در صورت ابتلا به التهابات شدید زمینه بروز بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی فراهم می شود. تانن پنیکالاژین از جمله مهمترین خواص انار که رفع التهابات بدن را به دنبال دارد. مطالعات انسانی انار نیز بر خاصیت ضد التهابی آن و پیشگیری از بیماری های عمومی تاکید دارد. با توجه به اهمیت این موضوع همچنان تحقیق بر روی تاثیر این میوه بر التهابات ادامه دارد.

جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال انار به منوی سایت مراجعه نمایید.

اثر ضد سرطانی خواص انار:

بر اساس تحقیقات مصرف انار روی کاهش سلول های سرطانی و یا سرعت تکثیر آنها تاثیر داشته است. دلیل این امر نیز مبارزه با التهابات که در فواید انار هم طبق مطالعات آزمایشگاهی و هم انسان، دیده شده است. این میوه با خاصیت ضد توموری خود موجب جلوگیری از سرطان ریه، سینه، پروستات و روده بزرگ می شود.

در واقع انار برای متوقف سازی سرطان ها در مراحل اولیه مفید فایده خواهد بود. با بهره مندی از خواص انار و تنظیم تغذیه، کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان ها قرار خواهیم گرفت.

فواید انار برای سلامتی قلب:

وجود پلی فنول در میوه هایی مثل انار برای رفع مشکل افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی توصیه می شود. همانطور که ما می دانیم یکی از مهمترین خواص انار کاهش فشار خون می باشد. یکی از دلایل وقوع مشکلات و حملات قلبی، افزایش فشار خون بوده که با مصرف انار کاهش چشمگیر دارد. علت این امر نیز تاثیر کمتر التهابات و استرس اکسیداتیو شریان ها بوده که منجر به افت فشار خون می شود.

خاصیت انار برای مشکلات قلبی

خواص انار برای پیشگیری از سنگ کلیه:

آب انار بخورید تا از سنگ کلیه و مشکلات ناشی از ادرار در امان باشید. طبق آزمایش روی افراد مبتلا به سنگ کلیه، انار مکانیسم ایجاد سنگ کلیه را مهار می کند. ضمن اینکه غلظت مواد سازنده سنگ کلیه مثل کلسیم و فسفات را در خون کمتر می کند.

تاثیر ضد میکروبی انار:

انار به واسطه ترکیبات موجود، میکروارگانیسم ها از جمله باکتری ها، قارچ ها و مخمر ها را در بدن نابود می کند. به طور مثال برای جلوگیری از پوسیدگی و رشد میکروب ها در دهان، مصرف انار تاثیر مثبت دارد. همچنین برای جلوگیری از تاثیر گذاری باکتری های موجود در محیط های مرطوب و ابتلا به بیماری ها، انار مفید فایده می باشد.

افزایش شادابی و تندرستی با خواص انار:

با انار به خاطر خاصیت پلی فنول ها شادابی و توان بیشتری برای انجام فعالیت ها و امور روزمره داشته باشید. به خصوص این میوه توان بدن شما را برای فعالیت های ورزشی افزایش می دهد. در واقع شما در حین ورزش استقامت بیشتر داشته و عضلات شما سریع ریکاوری می شوند.

افزایش استقامت با فواید انار

تاثیر خواص انار روی فعالیت های مغزی:

ترکیبات الاژیناتین یکی از فواید انار که از مغز در صورت بروز استرس اکسیداتیو و التهابات محافظت می کند. به این ترتیب سلول های مغزی حفظ شده و ما کمتر در بزرگسالی مبتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون خواهیم شد. ضمن اینکه با بهبود اثر آسیب های مغزی HIE امکان ابتلا به بیماری ها و مرگ مغزی را کمتر می کند. مطالعات ادامه دار بر روی خواص انار و تاثیرات مغزی بیانگر خاصیت میوه برای مغز می باشد.

دستگاه گوارش سالم با فواید انار:

دستگاه گوارش عضوی از بدن که سلامت آن تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. برای تامین سلامتی روده و دستگاه گوارش، خواص انار تاثیر بسزایی خواهد داشت. این میوه به واسط اسید الاژیک موجب فعالیت روده شده و اثر ضد التهابی انار را محقق می کند. ضمن اینکه انار اثر پری بیوتیک داشته و باکتری های مفید روده را برای عملکرد بهتر، افزایش می دهد. در واقع این خاصیت با مصرف فیبر میوه بدست آمده و بیماری هایی مثل یبوست، هموروئید و یا سرطان روده بزرگ را متوقف می کند.

خواص انار برای پیشگیری از آرتروز:

بروز بیماری آرتروز دلایل ژنتیکی نیز داشته که با خاصیت انار تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند. در واقع آزمایش بر روی مصرف آب انار نشان دهنده کاهش تجزیه غضروف  بوده است. همچنین آزمایش حیوانی و انسانی روی خاصیت انار کاهش بیماری RA یا روماتیسم مفصلی را نشان می دهد.

انار و بهبود آرتروز

تاثیر خواص انار روی کاهش فشار خون:

برای کاهش فشار سیستولیک که منجر به فشار خون بالا شده، مصرف آب انار توصیه می شود. طبق تجربه شخصی بسیاری از ما و تحقیقات، مصرف آب انار کاهش فشار خون سریع را به همراه داشته است. به همین خاطر که گنجاندن انار در تغذیه برای بیماران فشار خون بالا و قلبی توسط پزشکان پیشنهاد می شود.

تقویت حافظه با خواص انار:

برای افزایش قدرت یادگیری و حافظه قوی تر حتما در برنامه غذایی خود و خانواده از انار بهره ببرید. بر اساس بررسی های انسانی فعالیت بیشتر مغز را با مصرف این میوه شاهد هستیم. به خصوص برای دانش آموزان و فرزندان شما یک تغذیه سالم در دوران تحصیل خواهد بود.

نقش خواص انار در درمان دیابت:

برخی از تحقیقات موجود در منابع معتبر بیانگر تاثیر خاصیت آنتی اکسیدانی انار بر روی دیات نوع ۲ می باشد. در واقع انار میزان گلوکز قند خون ناشتا را کاهش داده و برای بیماران دیابتی مفید می باشد. با این حال انار دارای کربوهیدرات بوده و مصرف آن باید زیر نظر پزشک انجام شود.

درمان دیابت با مصرف انار

التیام زخم از فواید گل انار:

برای بهبود زخم های خود از خاصیت اثر بخش گل و عصاره انار بهره ببرید. این خاصیت به رفع سریع تر زخم و شکل گیری مناسب پوست کمک می کند.

بهبود باروری با خواص انار:

مطالعات قدیمی، اثر منفی استرس اکسیداتیو روی توان بارداری افراد را نشان می دهد. انار به واسطه قدرت آنتی اکسیدانی و خاصیت موجود اثر استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. تحقیقات جدید نیز این خاصیت انار و تاثیر مثبت آن بر روی فعالیت های جنسی افراد را تایید می کند.

سخن پایانی و جمع بندی خواص انار:

تا به اینجا متوجه تاثیر پررنگ فواید آنتی اکسیدانی و عناصر تشکیل دهنده انار بر روی سلامت بدن شدیم. باید گفت که خاصیت انار، بسیار قوی بوده چنانچه ما کاهش سریع فشار خون را با این میوه دیده ایم. بنابرای مصرف به اندازه آن به صورت مستمر در فصل سرما کاهش جدی بیماری های ما را به دنبال دارد. باید گفت که باور به فواید انار نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان سابقه تاریخی و قدیمی دارد. بنابراین بدون شک مصرف آن منجر به کنترل بیماری های بسیار جدی خواهد شد.

شما از خواص انار چه می دانید؟

در کامنت ها ما و دیگر مخاطبان را از نظرات و اطلاعات ارزشمند خود بهره مند کنید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش