بهترین نهال مرکبات(40 رقم از لیست انواع مرکبات)

بهترین درخت مرکبات چه نام دارد:

مرکبات از جمله قدیمی‌ ترین میوه‌ هایی است که در سطح جهان کشت می‌شود. در ابتدا کشت آن‌ها در چین و هند آغاز شد و بخش‌های جنوبی دریای مازندران نیز خواستگاه این محصولات شناسایی شده است. از میان تمامی مرکباتی که امروزه در ایران کشت می‌شود، ترنج را می‌توان به‌عنوان اولین میوه از مرکبات دانست که در این کشور شناخته شده است.

امروزه با توجه به رونق کشت این میوه‌ ها، لازم است از بهترین نهال مرکبات، استفاده شود تا شاهد بهترین بهره‌وری بوده و بتوان به‌عنوان یک منبع عالی درآمد از آن یاد کرد. کشت این محصولات به یک سری شرایط اقلیمی ویژه و نگهداری‌های خاص نیاز دارد که با توجه به نوع این میوه‌ها، این شرایط متفاوت خواهد بود.

بهترین نهال پرتقال

بهترین نهال مرکبات کدام‌ اند:

آنچه ما امروزه به‌ عنوان مرکبات می‌شناسیم، از خانواده اصلی آنان روتاسه‌ ها هستند. این میوه‌ ها در زیرگروه آورانتوییده دسته‌بندی می‌شوند. این میوه‌ها ثمره درختانی هستند که به‌صورت خودگرده‌افشان بوده و گل‌های نر و ماده آن‌ها روی یک‌پایه قرار دارد. بهترین درخت مرکبات؛ دارای ۲ تا ۵ روز دوره گردافشانی بوده که این کار نیز توسط باد و حشرات و به‌صورت طبیعی انجام می‌شود.

با توجه به وجود انواع مواد معدنی و ویتامین‌ ها در ساختار این میوه‌ها، استقبال از خرید آن‌ها بالا بوده و درنتیجه، باغداران بسیاری برای کشت آن‌ها اقدام کرده‌اند. این افراد با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط خاک، یکی از نهال زیر را کشت می‌کنند:

 1. پرتقال
 2. انواع لیمو (عمانی، ترش و شیرین)
 3. گریپ‌فروت
 4. نارنگی
 5. نارنج

بهترین نهال های مرکبات (ارقام پرتقال):

یکی از بهترین نهال مرکبات، که در ایران کشت می‌شود، پرتقال است که میزان مصرف آن با توجه به خواصی که دارد بسیار بالا است. نهال این میوه در ارقام مختلفی تهیه شده و با توجه به موقعیت جغرافیایی، وضعیت خاک منطقه و میزان نیاز به آبیاری، یکی از آن‌ها انتخاب شده و کشت می‌شود. ارقام مختلف نهال پرتقال عبارت است از:

 • واشنگتن ناول: این نژاد مرکبات ازجمله ارقام زودرس بوده و به خشکی و بالا بودن دما در زمان گل دادن و تشکیل میوه حساس است. ازاین‌رو این میوه برای کشت در ایران مناسب نخواهد بود.
 • تامسون ناول: پرتقال‌های تامسون جزو بهترین مرکبات، هستند که نهال و بذر آن نسبت به سرمای بهاره، مقاومت از خود نشان می دهند و از درختان زودرس میوه محسوب می شود. میوه‌های این درخت، اندازه کوچکی داشته و پوست صاف و نازکی دارند. میوه‌های آن گوشتی و پرآب بوده و در شمال کشت می‌شود.
 • فراست ناول: این میوه در شما و برخی از مناطق جنوب کشور کشت می‌شود. میوه‌های آن ترد و پر آب است. این نهال در مناطق خنک و مرطوب، رشد بهتری دارد.
 • خونی مورو: این پرتقال از انواع زودرس، گوشتی و درشت بوده و به راحتی آن را می‌توان انبار کرد.
 • پرتقال هاملین: از بهترین نهال مرکبات؛ می‌ توان به نژاد هاملین اشاره کرد که پرمیوه بوده و از انواع گوشتی است و نیاز شدید به کودهای ازته دارد. این نهال به آبیاری زیادی در فصل تابستان نیاز دارد و در غیر این صورت میوه آن کوچک خواهد ماند.
بهترین مرکبات
 • مارس: از ارقام زودرس، پرمحصول و مستحکم است. این نوع پرتقال را می‌توان برای مدت طولانی انبار کرد.
 • سالوستیانا: میوه‌ای شیرین، پرآب و خوشمزه است که در شمال و جنوب کشور کشت می‌شود. این میوه دارای کیفیت خوب و از ارقام زودرس است.
 • پاین اپل: این میوه از ارقام میان‌ رس است و شکلی شبیه به آناناس دارد.
 • پارسون براون: این نژاد در شمال و جنوب کشور تکثیر یافته و نهالی پرمیوه و بذردار است و به عنوان یکی از بهترین نهال مرکبات محسوب می گردد.
 • والنسیا: این میوه دارای بافت سفت، آب‌دار و گوشتی و بدون بذر است.
 • اولد والنسیا: از بهترین درخت مرکبات، می‌توان به این نژاد اشاره کرد که میوه‌ای گوشتی، آبدار و بدون بذر تولید می‌کند. این نژاد جزو ارقام دیررس است.
 • محلی سیاورز: این نژاد از ارقام بومی ایران است که هم در شمال و هم در جنوب کشت می‌شود و بیشتر برای تهیه آبمیوه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

معرفی بهترین نهال مرکبات(ارقام نارنگی):

اگر بخواهیم بهترین نهال مرکبات، را معرفی کنیم باید به نهال نارنگی نیز اشاره داشته باشیم. این میوه نیز در ارقام مختلفی کشت می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • انشو: این میوه از مقاوم‌ترین ارقام به سرما بوده و از انواع بدون بذر و زودرس به شمار می‌آید. این میوه را می‌توان در نوار ساحلی دریای خزر کشت کرده و از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان، میوه‌ آن را برداشت.
 • کلمانتین: این نژاد که با نام یافا نیز شناخته می‌شود. از انواع بذر دار بوده و در شمال و برخی مناطق جنوب کشت می‌شود. کشت آن نیازمند خاک سبک بوده و به آبیاری نیاز دارد. این میوه به سرما مقاوم است.
 • یونسی: نژاد یونسی از میوه‌های زودرس بوده و در شمال کشور کشت می‌شود. درخت آن را به دلیل محصول بالا و رشد زیاد ارتفاعی، می‌توان بهترین درخت مرکبات، دانست.
 • پیج: نهال آن از پیوند نارنگی کلمانتین و مینو تالانجو به دست آورده‌اند. از ارقام دگرگشن و پرمحصول است که خاصیت انبار شدن ندارد.
 • کینو: این میوه، پرآب، شیرین، گوشتی و خوش‌طعم است.
 • اورلاندوتلانجلو: این نهال از پیوند نهال نارنگی و گریپ‌فروت حاصل شده است و مقاوم‌به‌گرما بوده و از ویژگی‌های آن می‌توان به پرآبی، بذردار و میان‌رس بودن اشاره کرد.
 • مینولاتانجلو: از ارقام میان‌رس، پرمحصول و خوش‌طعم است.

بررسی بهترین نهال مرکبات (ارقام لیمو):

لیمو از بهترین مرکبات، مورداستفاده در کشور است که ارقام مختلفی از آن در حال حاضر کشت می‌شود. از نهال‌های مختلف لیمو که در ایران کشت می‌شود می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لیموترش: نهال این نوع از مرکبات اغلب در خلیج‌ فارس و دریای عمان کشت و پرورش داده می‌شود. این نوع لیمو در دو نژاد اورکالمون و لیسبون لمون تولید می‌گردد. اورکا لمون در برابر سرما حساس بوده و از ارقام پرمحصول، گوشتی و بی بذر است. لیسبون لمون به دلیل وجود میوه در میانه درخت در برابر گرما و سرما مقاوم است.
 • لیموشیرین: این میوه به دلیل نداشتن اسیدسیتریک دارای خاصیت دارویی بوده و از میوه‌های پرمصرف در کشور است. با توجه به کشت وسیع آن در مناطق خوزستان، دزفول، جیرفت، کرمان و فارس، می‌توان نهال آن را بهترین نهال مرکبات، در این مناطق دانست.
 • لیموعمانی: میوه این نهال به سرما حساسیت بالایی دارد. این میوه از انواع گرمسیری بوده و از انواع پرآب، اسیدی و با بذر کم است.
 • پرشین لایم: میوه این نهال فاقد بذر است و دارای مقاومت خوبی در برابر شرایط نامطلوب آب و هوایی بوده و خاصیت انبارداری مناسبی دارد.

معرفی بهترین نهال مرکبات (ارقام گریپ‌ فروت):

گریپ‌ فروت نیز از دیگر انواع نهال‌هایی است که در ایران کشت می‌شود. این میوه معمولاً در دو نژاد مختلف در ایران کشت می‌گردد. مارش سیدلس گریپ‌فروت یکی از این نژادها است که دارای بازدهی بالایی بوده و محصول زیادی می‌دهد. این میوه دارای کیفیت خوبی بوده و مزه تلخ آن‌چنانی ندارد. این میوه دارای بازارپسندی قابل قبولی است و درخت آن را می‌توان بهترین درخت مرکبات، به شمار آورد.

ردبلاش گریپ‌فروت، نژاد دیگری است که متأسفانه از آن در ایران، استقبال خوبی به عمل نیامده و کشت آن محدود شده است. این در حالی است که این نهال جزو ارقام زودرس بوده و گوشت و پوست قرمزی دارد.

ویژگی‌هایی که از بهترین نهال مرکبات می بایست انتظار داشت شامل:

 1. تهیه شده از نهالستان‌های معتبر
 2. استفاده از نهال‌های یک‌ساله
 3. بدون انشعاب بودن نهال
 4. تهیه نهال با توجه به اقلیم منطقه
 5. عاری بودن نهال از آفات
 6. علائم کمبود عناصر در نهال وجود نداشته باشد
 7. گلدانی نبودن نهال
 8. شاداب و سالم بودن نهال
 9. و…

منابع مقاله ی بهترین نهال مرکبات:

 1. https://thescoutguide.com/indoor-citrus-trees/
 2. https://balconygardenweb.com/citrus-trees-for-containers-growing-citrus-in-pots/
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش