بهترین عناب مال کجاست؟ (معرفی 3 رقم از بهترین نهال عناب)

معرفی بهترین درخت عناب:

میوه لذیذ عناب، بسیار دوست داشتنی و سودمند ‌است. محصولی که از جمله خواص آن تأثیرات بی نظیرش بر روی خواب، رفع سرماخوردگی، کم کننده اضطراب و استحکام سیستم ایمنی می باشد. از همین رو کاشت نهال عناب، مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است.

به همین دلیل تصمیم داریم تا در این نوشتار به معرفی بهترین نهال عناب، بپردازیم. پس شما هم اگر به دنبال انتخاب گونه مناسب و کاشت آن هستید، در ادامه همراهمان باشید.

بهترین درخت عناب

معرفی عناب قائنات، بهترین نهال عناب ایران:

عناب قائنات جزو نمونه های بهترین درخت عناب، گزارش شده است. این رقم از جمله ارقامی است که در اکثر انواع آب و هواهای مختلف کشور، قابلیت کشت را دارد. تعداد محصول این نوع از مرغوب ترین درخت عناب، در هر ۲ کیلوگرم ۲۸۰ عدد حدودا می باشد. یکی از بهترین خواص این رقم، مقاوم بودن آن در مقابل سرماهای بهاره است.

نکات مربوط به کاشت عناب قائنات:

همانطور که‌ میدانید برای کاشت هر نهال، ابتدا باید چاله‌هایی را در نظر بگیرید. جهت کاشت عناب قائنات، قطر و عمق این چاله ‌ها باید در حدود ۸۱ باشند. و اما اینکه چه فاصله‌ ای باید بین نهال‌ ها باشد؟ این عدد بر اساس نوع زمینی که کاشت را در آن انجام می‌دهید، انتخاب می گردد.

برای مثال اگر زمین دارای شیب باشد و البته بادخیز، این نهال را باید به صورت مربع‌های ۳ در ۳ و یا مستطیل‌های ۳ در ۲٫۵ کاشت. اما در زمین غیر شیبدار، آن‌ها به صورت ۳ در ۴ متر کاشته‌ می‌شوند.

آبیاری درخت عناب قائنات:

همانند هر نهال دیگری، بهترین نهال عناب، نیز برای پربار بودن و همچنین محصول با کیفیت، نیاز به آبیاری مناسب و به موقع دارد. لازم به یادآوری است برای درخت عناب قائنات، در هر زمان از سال، باید آبیاری مخصوصی را در نظر گرفت. در فصولی که بارندگی بیش‌تر است مانند بهار و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، آبیاری هر ۲۰ روز یکبار صورت‌ می‌گیرد. اما در ماه‌های خشک ‌تر مانند مرداد و حتی اوایل پاییز، هر ۱۰ روز یکبار به نهال‌ها آب داده می‌شود.

مشخصات ظاهری بهترین عناب ایران، عناب قائنات:

ارتفاع نهال عناب قائنات، بین ۲ تا بیشتر از ۷ متر و گاها هم تا ۱۱٫۵ متر ‌است. این واریته در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم بوده و از نظر ظاهری می‌توان گفت از نوع تیغ دار است. مشخصات ظاهری برگ ها در این نهال به این شکل هست که آن‌ها کرک دار بوده و دندانه دار می باشند.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال کمیاب، به منوی سایت مراجعه نمایید.

میزان باردهی درخت عناب قائنات:

باردهی نهال عناب، به شرایط مختلفی بستگی دارد. اگر چه همان گونه که پیش از این نیز ذکر کردیم، این میوه محصولی سازگار با شرایط مختلف آب و هوایی است. اما در هر حال نکاتی مانند آبیاری و کوددهی باید به صورت اصولی رعایت شوند. میزان باروری بهترین درخت عناب قائنات برای هر هکتار، عددی در حدود ۳ تن ‌است.

گل دهی عناب قائنات به عنوان بهترین عناب، چگونه است؟

عناب قائنات که یکی از انواع بهترین درختان عناب محسوب می گردد، رقمی پر بار است. برای گلدهی این نهال، لازم نیست انتظار خیلی زیادی کشید و با توجه به شرایط محیطی که در آن کاشته شده است، در اواخر فصل بهار شروع به گلدهی می‌کندعناب . پیش‌تر هم گفتیم که حدودا ۲۸۰ عدد در ۲ کیلوگرم، محصول این عناب خواهد بود.

از کوددهی و هرس تا بیماری عناب قائنات:

در رابطه با هرس بهترین درخت عناب، باید گفت یک نوع از هرس در اواخر فصل تابستان و نوع دیگر نیز در آبان ماه و یا آذر ماه و همچنین اسفند ماه انجام‌ می‌گیرد. به نوع اول هرس فرم دهی گویند و نوع دوم را باردهی می‌ نامند. کوددهی برای این محصول نیز به مقدار حدودی ۴ تا ۵ تن در هر واحد هکتار ‌است. کود دامی میتواند کودی مناسب برای این نهال باشد. حشراتی مانند مگس به عنوان آفات و بیماری ‌هایی همچون پوسیدگی طوقه نیز در بین نهال عناب قائنات، مرسوم هست.

معرفی عناب بیرجند، بهترین نهال عناب:

شاید بتوان در کل گفت بین خصوصیات مربوط به نهال عناب بیرجند با نهال عناب قائنات، تفاوت چندانی وجود نداشته باشد. عناب بیرجند بیشترین کیفیت را دارد و شایان ذکر است که به سه شکل پیوندی، پاجوش و بذری نیز تکثیر می‌شود.

نکات مربوط به کاشت عناب بیرجند:

برای کاشت درخت عناب بیرجند به عنوان بهترین نهال عناب؛ باید حتماً دقت کافی را به عمل آورید. ریشه ‌های لخت در این محصول نباید در معرض هوا قرار گیرند. به همین منظور توصیه می‌شود که قبل از کاشت روی ریشه‌ها را با مقداری خاک بپوشانید. خاک مناسب برای کاشت این واریته اصلا سنگین نباشد. خاک اگر به صورت شنی و سبک باشد، زهکشی بهتر انجام شده و تنفس ریشه‌ های نهال بهتر صورت‌ می‌ گیرد؛ در نتیجه محصولی پربارتر نیز خواهید داشت.

دمای مناسب برای کاشت نهال عناب بیرجند:

همانطور که پیش‌تر هم ذکر کردیم، این نهال، در طیف وسیعی از دماها می‌تواند رشد و نمو خوبی داشته باشد. اما برای عناب بیرجند، دماهای بالا و آب و هوای گرم، بیش‌تر مورد پسند نهال است. هر چند که در دماهای منفی تا ۱۹- نیز دوام آورده و محصول به بار‌ می‌آورد. ولی در هر حال محصول نهال عناب بیرجند در دماهای بالا، با کیفیت‌تر می باشد.

 مشخصات ظاهری بهترین نهال عناب بیرجند:

به طور کلی ارقام مختلف این درخت، رویش زیادی داشته و در حدود ۶ تا ۱۱٫۵ متر نیز رشد دارند. اما در رابطه با ارتفاع و رشد نهال عناب بیرجند، می‌توان گفت در هنگام بلوغ به مقدار ۴ تا ۷ متر است. شاخه‌های محکم این گیاه دارای خارهایی تیز هستند.

خاک مناسب نهال عناب بیرجند:

نهال عناب بیرجند در بیش‌تر انواع خاک می ‌تواند به خوبی رشد و نمو کند که این نشان از سازش این گیاه با شرایط کاشت آن دارد. در مواردی دیده شده است که حتی در خاکهایی فقیر نیز، این نهال عناب، به راحتی رشد کرده است. اما در هر صورت خاک ‌های قلیایی با بافت شنی برای رشد این نهال‌ها خیلی مناسب هستند تا زه کشی در آن‌ها به راحتی انجام شود.

گل دهی درخت عناب بیرجند:

بهترین درخت عناب؛ گل‌ هایی کم حجم و با رنگ زرد روشن دارد. حشرات در این گیاه، مسئول گرده افشانی خواهند بود.

از کوددهی و هرس تا بیماری درخت عناب بیرجند:

کوددهی در درخت بیرجند نیز همچون درخت قائنات، حدود ۵ تن کود دامی در هر هکتار ‌است. هرس نیز در این نوع از بهترین عناب، همانند دیگر نهال‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. باز هم دو مدل هرس فرم دهی و باردهی برای این نهال انجام‌ می‌گیرد که فصول انجام آن‌ها دقیقاً همانند نهال عناب قائنات ‌است.

نتیجه گیری بهترین نهال عناب:

آن چه در این جا بدان پرداختیم، بررسی دو نمونه از انواع بهترین درخت عناب، با نام‌های عناب قائنات و عناب بیرجند بود. عناب به عنوان محصولی محبوب و پر بازده، بسیار مورد توجه کشاورزان و باغداران قرار‌ می‌گیرد.

شما با خرید بهترین نهال عناب؛ و همچنین انتخاب نهالستان مطمئن دکتر نهال، می توانید از داشتن این میوه ی زیبا و جذاب بهره مند شوید. کافیست تنها با شماره تماس کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش

 • حسینی
  1402-09-14

  نهال های شما اصلاح شده هستند؟ تشکر

  • admin-drnahal
   1402-09-18

   درود بر شما
   بله