بهترین نژاد درخت سنجد (معرفی انواع بهترین نوع سنجد)

آشنایی با بهترین نهال سنجد:

یکی از انواع بهترین خشکبار ها با کاشت سنجد حاصل شده که به دلیل خاصیت‌های زیاد همیشه مورد توجه وارد کنندگان خارجی یا شرکت‌های داروسازی یا آرایشی و بهداشتی بوده است. می‌دانیم که ایجاد باغی پر محصول و اقتصادی، در وهله اول نیازمند این است که شما بهترین نهال سنجد را با توجه به شرایط خاک و آب و هوایی که در آن قرار دارید، انتخاب کنید.

سنجدها بر خلاف ظاهر ساده و کوچکی که دارند، بسیار مفید هستند و همین موضوع باعث می‌شود که شما با کاشتن آن به سود خوبی دست یابید.

اگر در صدد این هستید که باغی از سنجد برای خود دست و پا کنید و نیاز به خرید بهترین درخت سنجد، برای سود هرچه بیشتر دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

معرفی بهترین نهال سنجد:

سنجدها نیز مانند سایر میوه‌ها، انواع و اقسامی دارند و به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی بر اساس شکل درختچه‌ها یا مکانی که در آن قدرت رشد دارند، همچنین شکل ظاهری، رنگ و طعم انواع این میوه انجام می‌شود. بهترین درخت های سنجد ایران، در استان‌های کردستان، کرمان، یزد و غیره کاشته شده و به سایر مناطق ایران و جهان صادر می‌شوند.

معرفی بهترین نهال سنجد

در ادامه این مطلب تصمیم داریم که پس از ارائه اطلاعاتی کلی، شما را با چند مورد از بهترین نهال سنجد، آشنا کنیم که در هنگام خرید نهال با اطلاعاتی بیشتر و خاطری آسوده‌تر بتوانید به انتخاب یکی از آن‌ها بپردازید.

ویژگی‌های کلی نهال های سنجد:

نهال های سنجد به صورت درختچه‌های کوچک همیشه سبز تهیه شده و به فروش می‌رسند. این موضوع به این معناست که شما باید از خریدن درختچه‌هایی که خشک شده هستند و به عنوان نهال سالم فروخته می‌شوند، خودداری کنید.

این مقاومت به سرما و زمستان به این مفهوم نیست که درخت سنجد طاقت گرمای شدید را نیز داشته باشد و ممکن است در اثر تابش گرمای شدید و مستقیم آسیب ببیند. ساقه‌های درخت سنجد معمولا توسط خارهای ریز پوشیده شده و برگ‌هایی با پرزهای کوچک نقره‌ای از آن آویزان شده‌اند.

اما در ادامه این مقاله برای آشنایی با بهترین نهال های سنجد، با محصولات سودآور همراه ما باشید.

رقم سنجد قزل؛ بهترین نهال سنجد با محصولات درجه یک:

به نقل از farmerplanting، خاستگاه سنجد قزل (سنجد قرمز)، آذربایجان شرقی است. این نوع برای نخستین بار در قاضی جهان (منطقه‌ای از توابع آذرشهر) ، کاشته شد. میوه این درخت سنجد بسیار درشت، شیرین و خوش طعم است و رنگ نارنجی تیره متمایل به قهوه‌ای دارد. کیفیت بالای این سنجد باعث شده است که به عنوان نمونه‌ای از بهترین سنجد، عضوی ثابت در انواع صادراتی آن باشد.

مقاومت بالای این درخت به کم آبی و خشکی، شوری و حتی آهک، این نوع را از انواع دیگر آن متمایز کرده است و افراد بسیاری طرفدار کاشت این نوع نهال هستند.

رقم حاج رحیمی؛ بهترین نهال سنجد با سازگاری و باردهی بالا:

نهال سنجد حاج رحیمی نیز یکی دیگر از انواع نهال های سنجد است که به دلیل سازگاری بسیار بالایی که دارد، در اغلب مناطق کشور قابل کاشت و بهره برداری است.

این نوع، ظاهری قهوه ای رنگ و درشت دارد که این ویژگی در ترکیب با مزه بی نظیر آن، یکی از انواع سنجدهای صادراتی محسوب می‌شود. این نوع یکی از بهترین درختان سنجد که در دسته ارقام خوشه ای قرار گرفته و به همین سبب سودآوری خوبی را به همراه خواهد داشت.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال خرمالو، به منوی سایت مراجعه نمایید.

رقم خرمایی؛ پرورش بهترین نهال سنجد از نوع زودبازده:

نهال سنجد خرمایی نیز نهالی است از دسته بهترین درخت سنجد که معمولا در آب و هوای معتدل روییده و به عمل می‌آید. به طور معمول برای بنا کردن باغ سنجد، از نوع زودبازده آن استفاده می‌کنند که در مدتی بسیار کوتاه به سود می‌رسد.

دلیل نامگذاری سنجد خرمایی، این است که آنها در ظاهر شبیه به خرماهای خشک به نظر می‌رسند و رنگی قهوه‌ای نزدیک به زرد دارند. رقم خرمایی به عنوان یکی از انواع بهترین نهال سنجد، به شکل گیاهی همیشه سبز رشد کرده و پس از بلوغ به قامتی حدود ۵ تا ۷ متر خواهد رسید.

رقم خرمایی از بهترین درختان سنجد

رقم خوشه ای؛ بهترین درخت سنجد با باردهی حداکثری:

سنجد خوشه‌ای روی شاخه درخت به شکل خوشه رشد می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که مقدار بار میوه این نوع درخت‌ها نسبت به هم خانواده‌های دیگر آن‌ها بیشتر باشد و به عنوان بهترین نهال سنجد، در سوددهی شناخته شوند.

افرادی که برای ساختن باغ سنجد اقدام می‌کنند، معمولا ترجیح می‌دهند که از نوع سنجدهای خوشه‌ای اصلاح نژاد شده استفاده نمایند. این نوع سنجد به دلیل سود اقتصادی و پر محصول بودن حتی در سال اول کاشت، نظر بسیاری از باغبانان و تولید کنندگان را به خود جلب می کند.

رقم نقلی؛ بهترین نهال سنجد برای پرورش در خاک های فقیر:

نهال سنجد نقلی نام خود را از ظاهر خود گرفته است؛ چرا که همانند سایر سنجدها حالت کشیده و خرما گونه‌ای ندارد و گرد و شبیه به عناب است. این نوع درخت در رده درخت‌های زودبازده قرار می‌گیرد که در همان سال اول کاشت یا نهایتا سال دوم، به بار می‌نشیند. البته طبیعتا برای به سود رسیدن باغ سنجدی شامل نهال‌های زودبازده نیز باید تا چندین سال صبر کرد.

سنجد نقلی به دلیل تحمل بالایی که نسبت به خاک نامناسب و غیر غنی، آب و هوای نامناسب و همچنین کم آبی دارد، به عنوان بهترین سنجد، مورد توجه بسیاری از افرادی قرار می‌گیرد که تمایل به کاشت نهال در مناطقی با آب و هوای نامناسب یا خاک نسبتا فقیر دارند.

شیرینی محصول و عملکرد بالای این گونه از بهترین نهال سنجد، سبب شده است که به یکی از انواعی تبدیل شود که افراد در هنگام خرید نهال به آن توجه خاصی دارند.

رقم کلاغی؛ تولید بهترین سنجد ها:

سنجد کلاغی نوعی است با رنگی نسبتا روشن که خال‌هایی سفید رنگ روی پوست آن قابل مشاهده است. این نوع، سایزی متوسط دارد و از لحاظ ظاهر و طعم گس آن، به سنجد نوع دروار شباهت دارد. نامگذاری جالب این نوع به این دلیل است که برخی از این درختان به صورت وحشی و خودرو رشد می‌کنند.

در مکان‌هایی غیر از باغ سنجد نیز ممکن است شاهد رشد آن‌ها باشیم. سنجد کلاغی نیز یکی از انواع با کیفیت موجود در بازار محسوب می‌شود که شما می‌توانید برای احداث باغی با بهترین نهال سنجد، روی آن حساب کنید.

بهترین سنجد ها با نهال کلاغی

چه زمینی برای کشت بهترین سنجد مناسب است؟

همان طور که در مشخصات هر یک از انواع سنجد ذکر کردیم، بسیاری از گونه‌های درخت این میوه با انواع شرایط آب و هوایی و همچنین خاک‌های متنوع، سازگار هستند و می‌توانند در شرایط سخت نیز رشد کنند و به بازدهی مناسبی نیز برسند.

اما باید توجه داشته باشید که زمین‌هایی با خاک‌های سنگین که مقدار خاک رس آن‌ها بالا باشد و شیب زیادی داشته باشند، معمولا برای پرورش بهترین درخت سنجد، مناسب نیستند.

نکات مهم برای کاشت و پرورش بهترین نهال سنجد:

به یاد داشته باشید که در زمان کاشت این محصول، به فواصل میان درختچه‌ها دقت کنید و پس از آن به آبیاری، آفت کشی و کوددهی منظم این نهال‌ها تا تبدیل شدن آن‌ها به درخت‌هایی محکم و استوار ادامه دهید.

کاشت بهترین نهال سنجد

جمع بندی و نتیجه گیری در مورد بهترین نهال سنجد:

در این متن سعی کردیم به معرفی انواع درخت سنجد و نکات کاشت نهال‌ها بپردازیم که شما با توجه به آن‌ها بتوانید بهترین نوع سنجد را متناسب با نیاز خود تهیه کرد و هرچه سریع‌تر باغ خود را با بهترین سنجد آذین ببخشید.

بهتر است قبل از این که برای کاشت و خرید بهترین درخت سنجد، اقدام کنید، با توجه به آب و هوای منطقه‌ای که باغ مورد نظرتان در آن قرار دارد، نوع سازگارتری از این نهال را انتخاب کنید.

از طریق خطوط تماس موجود در لینک تماس با ما برای خرید بهترین نهال سنجد، با ما در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش

 • محمد رباطی
  1402-09-24

  در بین انواع نهال سنجد برای بردسیر کرمان با آب لب شور بهتر است. آیا نهال خوشه ای خرمایی دارید؟ کدام نوع بهتر و پر بازده تر است قزل یا دره وار یا خرمایی یا حاج حسینی یا حاج رحیمی؟ ممنون از راهنمایی

  • admin-drnahal
   1402-09-25

   سلام و درود
   از آنجایی که اکثر نهال های سنجد مناسب آب و هوای معتدل و دارای رطوبت می باشد، نهال حاج رحیمی مناسب انواع اقلیم ها می باشد.