بهترین خرمالو مال کجاست؟ (معرفی 3 تا از بهترین نهال خرمالو)

مقدمه ای بر بهترین درخت خرمالو:

در این مطلب ما قصد داریم تا انواع بهترین نهال خرمالو، را به شما معرفی کنیم، ویژگی‌های هر کدام از رقم‌ها را برای شما برشماریم و اطلاعاتی مربوط به نگهداری و کاشت هر کدام را نیز در اختیارتان بگذاریم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این محصول آشنا شویم.

بهترین نهال خرمالو شامل چه ویژگی هایی است؟

خرمالو، از آن دست میوه‌های نوستالژیک است که شاید تک تک ما، با آن خاطره داشته باشیم. از آنجایی که این میوه در فصل پاییز کاملا می‌رسد و قابل خوردن می‌شود، از همین روی شاید برایمان یادآور پاییز و ریزش برگان و خش خش دلنشین آن‌ها باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید میوه خرمالو، نوعی میوه‌ ی سمبلیک در شرق آسیا نیز به حساب می‌آید. در اصل سرچشمه بهترین نهال خرمالوی دوست‌ داشتنی، از کشورهای ژاپن، چین و کره می باشد و سال ها بعد به سایر نقاط جهان، راه یافته است. علاوه بر آن، بد نیست بدانید که این میوه، نژادهای گوناگونی نیز دارد.

بهترین درخت خرمالو

مشخصات انواعی از بهترین نهال خرمالو در دنیا:

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، نژادهای بسیاری را برای خرمالو مشخص کرده‌اند؛ اکثر این نژادها نیز ریشه در آسیای شرقی دارند. اما بهتر است بدانید که نه تنها کشورهای ژاپن، چین و کره، بلکه آمریکا نیز یکی از کشورهای مبدا این محصول به حساب می‌آید.

امروزه پرورش بهترین درخت خرمالو، یکی از پرسودترین مشاغل به شمار می‌رود. شما می‌توانید با خرید و یا اجاره‌ی قطعه‌ای زمین و با سرمایه‌ای اندک، شروع به پرورش بهترین خرمالو، نمایید و بعد از چند سال، به کسب درآمد برسید؛ تنها به اندکی صبر نیاز خواهید داشت. به علاوه، این باغ، نه تنها برای شما، بلکه حتی برای نسل‌های آینده شما نیز سودآوری خواهد داشت.

اما در این میان، مشکلی وجود دارد و آن هم این است که بسیاری از افراد، بدون دانش و آگاهی کافی دست به کاشت این میوه می‌زنند. هرچند که پرورش چنین محصولاتی به دانش تخصصی نیاز ندارد و با تجربه هم می‌توان به موفقیت دست یافت، اما بهتر آن است که قبل از هرگونه اقدام، ابتدا با بهترین نهال خرمالو، آشنا شده و بعد با توجه به ویژگی‌های اقلیمی و محیطی، رقمی مناسب را برای کاشت انتخاب کنیم.

معرفی اولین نهال از سری بهترین نهال خرمالو، خرمالوی گوجه‌ ای:

به عنوان معرفی بهترین درخت خرمالو، ابتدا می‌ توانیم به سراغ خرمالو گوجه‌ ای برویم. نوع گوجه ای را شاید بتوان بهترین و خوش‌ طعم‌ ترین نوع خرمالو در نظر گرفت؛ با میوه‌های گرد و گوجه‌ ای شکل و شیرین، بدون شک هر کسی شیفته‌ ی آن خواهد شد. نهال خرمالوی گوجه ای، از انواع پیوندی به حساب می‌آید و از همین روی، کیفیت و حجم محصول آن، بسیار بالاست.

نهال خرمالو گوجه ای

در درجه‌ اول، همواره توصیه می‌شود که خرمالو گوجه‌ ای، در مناطق با آب و هوای گرم مورد پرورش قرار گیرد. اما اگر در مناطق معتدل تا سردسیر یا کوهستانی به قدر کفایت نور خورشید را دریافت کند نیز، قادر به رشد و ثمردهی خواهد بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به این نوع، (خرمالو دل‌گاوی) هم گفته می‌شود؛ زیرا میوه‌ی ژله‌ای آن، به جگر حیوان گاو شباهت زیادی دارد. در هر صورت، به باور متخصصان، نهال این نوع، یکی از انواع بهترین نهال خرمالو، برشمرده می‌شود.

بد نیست که چند نکته را راجع به پرورش بهترین درخت خرمالو نیز بدانیم:

 • خاک مرغوب برای این نهال، باید نرم و قدیمی ‌باشد.
 • کود مورد نیاز آن بهتر است از کود های پوسیده حیوانی استفاده شود.
 • کاشت آن بهتر است که در شیب، و با فاصله ۳٫۵ الی ۴٫۵ متری از یکدیگر انجام شود.
 • ارتفاع درخت بالغ خرمالو گوجه ای نیز بین ۸ الی ۱۲ متر است.
 • میزان ثمردهی آن در هر هکتار با ۵۰۰ اصله درخت، حدود ۲۵ تن است.
 • از مزایای این رقم، مقاومت بالای آن در برابر سرماست.
 • گفته می‌شود که عمر هر درخت، بین ۲۵ الی ۳۰ سال است.

معرفی دومین نهال از سری بهترین نهال خرمالو، خرمالوی موزی:

برای یافتن یکی از بهترین خرمالوها، باید به سراغ خرمالو موزی برویم. به دلیل شباهت قابل توجه ای که خرمالوی موزی به میوه ی انبه دارد، این نژاد را با نام خرمالوی انبه ای هم میشناسند. خرمالوی موزی نیز مثل رقم گوجه ای، پیوندی بوده و از همین جهت، کیفیت محصول آن بسیار بالاست. میوه این گونه علاوه بر مزه شیرین و دلنشینی که دارد، سرشار از ویتامین های مورد نیاز بدن است.

 

نهال خرمالو موزی

این رقم، یکی از ارقام بهترین درخت خرمالو، برای نواحی با آب و هوای گرمسیری می باشد؛ اما اگر در مناطق معتدل نیز شرایط برایش مهیا باشد و نور آفتاب به اندازه کافی به آن بتابد، می‌تواند محصول خوبی برایتان به ارمغان بیاورد. به صورت کلی، باید بدانید که نهال و درخت این رقم، مقاومت بسیاری در برابر گرما از خودش نشان می‌دهد. برای باردهی حداکثری، لازم است که این درخت خرمالو، یک مدت زمان سرمایی به مدت حدودا ۱۰۰ ساعت را پشت سر بگذارد.

در رابطه با شرایط محیطی مورد نیاز برای این نوع از بهترین نهال خرمالو، باید موارد زیر را برشمرد:

 1. خاک مناسب این خرمالوی موزی، خاک کهنه و پویسیده، خنک و مرطوب است. به علاوه نفوذ‌پذیری و زهکشی آن نیز مهم است.
 2. بهترین نوع کود برای این نهال، کود پوسیده دامی است. بهترین زمان برای این کار نیز اواخر اسفند است.
 3. هرس بهاری نیز در ثمردهی حداکثری این رقم، تاثیر به‌ سزایی دارد.
 4. برای رشد مناسب، فاصله هر نهال از نهال دیگر، باید حدود ۴٫۵ الی ۵ متر باشد.
 5. عمر متوسط این درخت را در حدود ۴۰ سال ذکر کرده‌اند.
 6. باردهی آن نیز در هر هکتار، بسته به شرایط محیطی، بسیار بالاست.
 7. حداکثر تا ۲ سال از بعد از کاشت شروع به باردهی می‌کند و فصل برداشت آن نیز اوایل پاییز است.

معرفی سومین نهال از سری بهترین درخت خرملو، نژاد خرمالو سیبی:

و در نهایت به عنوان آخرین عضو فهرست بهترین خرمالو، می‌توانیم به خرمالو سیبی اشاره کنیم. از آنجایی که ظاهر این میوه، شباهت بسیاری به سیب دارد، از همین روی به آن نوع سیبی گفته می‌شود. به علاوه، سفتی و استحکام و تردی میوه‌اش نیز بی‌شباهت به سیب نیست. میوه این رقم علی‌رغم باقی انواع خرمالو، به هیچ وجه گس نیست و حتی در صورت علاقه، می‌توانید آن را در حالت کال نیز نوش جان کنید.

نهال خرمالو سیبی

نژاد سیبی را از انواع بهترین درخت خرمالو برشمرده‌ اند؛ تمام ویژگی‌های که ذکر کردیم، باعث شده‌اند که این رقم بسیار محبوب و پرفروش باشد؛ پیداست که پرورش آن، تا چه اندازه می‌تواند صرفه اقتصادی برای افراد به همراه داشته باشد. این نژاد نیز پیوندی به حساب آمده و کیفیت محصول آن بسیار بالاست؛ به علاوه باردهی آن نیز با اصلاح ژنتیکی، بسیار افزایش یافته است.

در رابطه با پرورش نوع سیبی، به عنوان بهترین نهال خرمالو، می بایست نکات زیر را بدانید:

 • بهترین اقلیم برای رشد این نوع، اقلیم گرمسیر است.
 • این رقم پس از ۲ سال به بار می‌نشیند، اما حداکثر محصول‌دهی آن، بعد از ۵ سال است.
 • مقاومت این درخت خرمالو سیبی، در برابر سرما، اندک است.
 • برای ثمردهی به حداکثر میزان ممکن، به یک دوره سرما زمستانه نیازمند است.
 • بهتر است که فاصله کاشت هر درخت از یکدیگر، حدود ۵ الی ۶ متر باشد.
 • نهال خرمالو سیبی، در برابر کم‌ آبی مقاوم است و امکان آبیاری آن به صورت دیم نیز وجود دارد.
 • خاک آن باید کهنه و حاصلخیز بوده و مجددا مثل باقی موارد، زهکشی بالایی داشته باشد.

جمع بندی در مورد خرید بهترین نهال خرمالو در ایران:

در این مقاله به ۳ رقم از بهترین ارقام نهال خرمالو در ایران پرداخته شد که شما می توانید تمامی ارقام را با ضمانت بازگشت کالا به همراه فاکتور رسمی، از نهالستان معتبر دکتر نهال خریداری نمایید. دکتر نهال یکی از نهالستان های پیشرو در زمینه ی فروش انواع نهال میوه می باشد. کافیست تنها با تیم فروش ارتباط برقرار کرده و بهترین نهال درخت خرمالو را سفارش دهید تا ظرف ۲۴ الی ۷۲ ساعت برای شما ارسال گردد.

منابع مقاله بهترین خرمالو:

 1. https://poponik.com
 2. https://ariyanahal.ir
 3. https://www.seriouseats.com/persimmons.
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش

 • محمدرضا عرفانی
  1401-08-11

  سلام علیکم
  ایا امکان کاشت و ثمر دهی درخت
  خرمالو در لارستان که گرمسیر هست وجود دارد؟

  • admin-drnahal
   1402-08-18

   با سلام
   به طور معمول درخت خرمالو به یک اندازه به آفتاب و سرما احتیاج دارد و گرمای زیاد نیز باعث از بین رفتن آن می شود.

 • امير تيمورى
  1400-10-27

  سلام یکى از مشکلات درخت خرمالو شکنندگى زیادش در مقابل سنگینى میوه و باد میباشد آیا نهال سیبى وجود دارد که مقاومتش در مقابل شکنندگى زیاد باشد

  • دکتر نهال
   1400-10-28

   سلام و عرض ادب وقت بخیر. تفاوت خاصی میان ارقام نهال سیب و خرمالو نمی باشد زیرا هر دو تنه ی ضعیفی دارند. با احترام