مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ

مقایسه تفاوت های گردو چندلر و ژنوتیپ از یکدیگر

گردو چندلر و ژنوتیپ دو رقم متفاوت از گردو هستند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاصی است. این دو نوع گردو دارای شباهت و تفاوت‌هایی می‌باشند که دانستن آن به انتخاب و تصمیم گیری بهتر بین این دو رقم کمک می‌کند. در این محتوا به مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ می‌پردازیم. اگر می‌خواهید در مورد نهال گردو چندلر و نهال گردو ژنوتیپ اطلاعاتی به دست آورید تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

تفاوت نهال گردو چندلر با نهال گردو ژنوتیپ

گردو چندلر و گردو ژنوتیپ هر دو از ارقام مطلوب گردو به شمار می‌روند. از این رو کشاورزان و باغداران محترم گاهی در انتخاب بین این دو رقم دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی تصمیم گیری کنند. در ادامه به مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ و همچنین ویژگی‌های آن ها می پردازیم تا این تصمیم گیری راحت‌تر صورت گیرد.

  1. نهال گردو چندلر:

منشا و زادگاه گردو چندلر آمریکا می‌باشد. همچنین باردهی درخت گردو چندلر از همان سال اول کاشت آغاز می‌شود. در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، نهال گردو چندلر نسبت به بسیاری از بیماری ها مقاومت خوبی دارد و این یکی از برترین حسن‌های این نهال می‌باشد.

نهال چندلر نسبت به سرما هم تا حدودی مقاوم است بنابراین برای کاشت در مناطق معتدل مناسب‌تر می باشد.

مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ
  1. نهال گردو ژنوتیپ:

منشا و زادگاه گردو ژنوتیپ کشور ایران است. از طرفی باردهی درخت گردو ژنوتیپ هم در سال اول پس از کاشت آغاز می‌شود. نهال گردو ژنوتیپ هم به صورت پایه بذری و هم به صورت پیوندی موجود می‌باشد.

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ می توان گفت که این نهال به سرما مقاومت چندانی ندارد. بنابراین برای کاشت در مناطق گرمسیری و معتدل پیشنهاد می‌شود.

بررسی تفاوت های میان این دو نهال از لحاظ دما

نهال گردو چندلر و نهال گردو ژنوتیپ از نظر مقاومت به سرما شرایط یکسانی ندارند. در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر مقاومت به سرما باید گفت که گردو چندلر از مقاومت بالاتری نسبت به گردو ژنوتیپ برخوردار می‌باشد.

بنابراین نهال گردو چندلر برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب‌تر است. معمولا گردو ژنوتیپ برای کاشت در مناطق گرمسیری و معتدل و گردو چندلر برای کاشت در مناطق سردسیر و معتدل مناسب می‌باشد.

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، یکی از مزایای گردو ژنوتیپ نسبت به سایر نهال‌های گردو، جوانه دهی مجدد نهال پس از سرمازدگی می‌باشد؛ که این خود ارزش زیادی دارد. زیرا با جوانه دهی مجدد درخت گردو ژنوتیپ، عملکرد درخت کاهش نمی‌یابد و باغدار ضرر نمی‌کند.

جهت مشاهده لیست نهال گردو مرغوب و سالم بر روی عبارت نهال گردو کلیک کنید.

نهال گردو ژنوتیپ

تفاوت میان ارتفاع و رشد هر دو نژاد

گردو چندلر و گردو ژنوتیپ هر دو از ارقام پایه کوتاه گردو به شمار می‌روند اما همچنان هر دو نهال دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ می‌توان گفت که درخت چندلر دارای ارتفاع بیشتری نسبت به درخت گردو ژنوتیپ دارد.

مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر برداشت

همانطور که در بالا بیان شد ارتفاع درخت گردو ژنوتیپ کوتاه‌تر از ارتفاع درخت گردو چندلر می‌باشد. این ویژگی روی برداشت آن‌ها هم تاثیر بسزایی دارد. در نتیجه برداشت گردو از نهال ژنوتیپ به مراتب آسان‌تر از نهال گردو چندلر می‌باشد.

کاشت دو گونه چندلر و ژنوتیپ در اقلیم های متفاوت

هر دو نهال گردو را می‌توان از اواخر پاییز تا زمستان به زمین اصلی منتقل کرد و از این نظر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر الگوی کشت، با توجه به اینکه تراکم شاخه‌ها در گردو چندلر بیشتر است باید درختان گردو چندلر با فاصله بیشتری نسبت به ژنوتیپ کاشته شوند تا به بهره وری مطلوب تری در این زمینه رسید.

کاشت دو نهال

میزان سطح ارتفاع از دریا برای کاشت این دو نهال

گردو چندلر را می‌توان از ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متری از سطح دریا کاشت؛ اما در مورد گردو ژنوتیپ این ارتفاع کمتر است. به طوری که از ارتفاع ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ متری از سطح دریا می‌توانید کشت کنید.

تفاوت های میان نهال گردو چندلر و نهال ژنوتیپ از نظر طول عمر

درختان گردو معمولا طول عمر بالایی دارند و تا ۱۰۰ سال و حتی در برخی از درختان بیشتر از عدد گفته شده نیز عمر می‌کنند. درخت گردو چندلر و ژنوتیپ نیز از این اصل مستثنی نیستند و می‌توانند تا ۱۰۰ سال عمر کنند.

البته در خصوص مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ می توان به این موضوع اشاره کرد که طول عمر درخت ژنوتیپ کمی بیشتر از درخت گردو چندلر می‌باشد. در شرایطی که تمام عوامل محیطی و آب و هوایی برای رشد گردو فراهم باشد، این گیاه می‌تواند به طول عمر ایده آل دست یابد.

طول عمر دو نهال گردو

عوامل موثر در گردافشانی نهال های گردو

گردو چندلر از نظر گرده افشانی، خود گرده افشان است اما برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشد باید در زمین مورد نظر به تعداد لازم گرده افشان دیگری وجود داشته باشد. اما در مورد درخت گردو ژنوتیپ این چنین نیست. این درخت خودگرده افشان است و حتی بدون نیاز به گرده افشان عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

تحمل شرایط آبی در دو درخت چندلر و ژنوتیپ

درختان گردو از جمله درختانی است که به آبیاری منظمی احتیاج دارد. در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، درخت گردو چندلر تقریبا به آبیاری دقیق هر ده روز یک بار نیازمند است؛ از طرفی درخت گردو ژنوتیپ به دلیل اینکه در مناطق گرمسیری کاشته می‌شود به آبیاری هفته ای یکبار نیاز دارد.

از جمله صفات بارز محصول این دو گونه

گردو چندلر دارای پوسته نازکی می‌باشد که بدون نیاز به ابزار خاصی قابل شکستن می‌باشد و یا به اصطلاح پوست کاغذی می‌باشد. اما پوسته گردو ژنوتیپ کمی محکم‌تر از گردو چندلر می‌باشد.

علاوه بر این مغز گردو چندلر درشت و به رنگ روشن است؛ اما مغز گردو ژنوتیپ رنگ تیره‌تری نسبت به آن دارد.

همچنین در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، شکل ظاهری گردو چندلر به صورت گرد می‌باشد اما شکل ظاهری گردو ژنوتیپ به صورت بیضی و کمی کشیده است.

محصول نهال گردو چندلر

مقدار باردهی گردو چندلر نسبت به ژنوتیپ

درخت گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر میزان باردهی با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند و از این نظر مشابه یکدیگر می‌باشند. هر دو درخت می‌توانند تا حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ گیلوگرم بار دهند.

البته برای باردهی مطلوب هر دو درخت باید در مراقبت و نگهداری از درختان توجه نمود و به موقع آبیاری و کوددهی و هرس شود تا به باردهی حداکثری و مطلوبی دست یابید.

کلام آخر در ارتباط با مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ

انتخاب نهال مناسب برای کاشت براساس شرایط محیطی و آب و هوایی یکی از مهم‌ترین مراحل در احداث باغ گردو می‌باشد. در هنگام انتخاب نهال باید نهایت دقت را به کار برد تا انتخاب نهال به درستی انجام شود.

در این مقاله، مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ مورد بررسی قرار گرفته است. گردو چندلر به عنوان یک گونه مرغوب با خصوصیات جذابی شناخته می‌شود. این خصوصیات شامل اندازه مناسب دانه، مقاومت به بیماری‌ها و توانایی سازگاری با شرایط مختلف آب و هوایی می‌باشد. به علاوه، گردو چندلر از لحاظ طعم و ارزش تغذیه‌ای نیز مورد توجه قرار گرفته است.

از سوی دیگر، در خصوص مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، گردو ژنوتیپ نیز دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که برای مکان‌های گرمسیر مناسب‌تر است. این ویژگی‌ها ممکن است شامل عملکرد محصول، زمان برداشت، ویژگی‌های ظاهری، و توانایی سازگاری با شرایط محیطی باشند.

جهت خرید بهترین نهال گردو از نهالستان دکترنهال، می توانید از طریق شماره های موجود و یا درج کامنت با متخصصین فروش مجموعه ما در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش