بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر

کاشت و پرورش گلابی یک فرصت فوق‌العاده و پولساز برای باغداران سطح کشور محسوب می‌شود. با این وجود، بعضی از باغداران به‌علت اینکه در مناطق سردسیری و کوهستانی قرار گرفته‌اند، از کاشت نهال گلابی منصرف می‌شوند. مناطق سردسیری نیاز به نهال‌هایی دارند که ریشه‌های قوی و مقاوم داشته باشند. بنابراین، هر نهالی برای کاشت در این مناطق مناسب نخواهد بود. با این‌حال، همیشه یک چاره وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر را به شما معرفی کنیم.

ویژگی‌های لازم برای انتخاب بهترین درخت گلابی در مناطق سردسیر

همانطور که گفته شد، محدودیت‌های مناطق سردسیری باعث شده تا هر گیاهی نتواند در آن دوام بیاورد و به خوبی رشد کند. حتی اگر هم بتواند رشد کند، باردهی مناسبی نخواهد داشت. با این‌حال، وجود یک سری ویژگی‌ها در نهال باعث شده تا بتواند خود را در محیط‌هایی با آب و هوای سرد تطبیق دهد. در ادامه این ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

  • زمان گلدهی؛ توانایی تطبیق زمانی:

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در زمینه کاشت بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر مطرح می‌شود، زمان گلدهی است. اکثر نهال‌ها در بهار به گلدهی می‌رسند و فرآیند جوانه‌زدن را ادامه می‌دهند. گیاهان از نظر زمان گلدهی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دیر گل و زود گل. 

اگر شما اقدام به کاشت نهال زودگل در مناطق سرد کوهستانی کنید، به‌علت ضعیف بودن ریشه‌ها در بدو کاشت، تحت تاثیر سرما قرار گرفته و از بین می‌روند. از طرف دیگر، اگر نهال دیرگل را در محیط‌های سردسیر کشت کنید، به خوبی مقاومت خود را حفظ کرده و نیاز سرمایی آن ها برطرف می شود.

برای اطلاع از قیمت نهال گلابی، می توانید بر روی عبارت نهال گلابی کلیک کنید.

انواع نهال گلابی سردسیری
  • مقاومت به سرما؛ توانایی سازگاری با دمای محیط:

دومین مسئله که در کاشت هر گیاهی اهمیت دارد، مسئله مقاومت به سرما محسوب می‌شود. هرچقدر یک نهال ریشه‌های مقاوم‌تری داشته باشد، تحمل آن در برابر سرما نیز بیشتر خواهد بود. از این رو، بهترین درخت گلابی برای مناطق سردسیر، درختی با ریشه‌های مقاوم به شمار می‌رود.

بعضی درختان تحمل سرما را تا حد مشخصی دارند و بیشتر از آن نمی‌توانند کاهش دما را تحمل کنند. همین مسئله باعث می‌شود تا به مرور دچار رکود شده و باردهی آن ها کمتر شود. در نتیجه، انتخاب نهال‌هایی که گرماپسند هستند، برای مناطق سردسیر مناسب نخواهد بود.

گلابی سردسیری باید از مقاومت قابل توجهی برخوردار باشد.

انواع نهال‌های گلابی سردسیری

در این مرحله بر اساس ویژگی‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر را طبقه بندی کرده‌ایم. شما بر حسب شرایط می‌توانید یکی از این گزینه‌ها را برای کاشت و پرورش انتخاب کنید.

  1. نهال گلابی سیبری
  2. گلابی درگزی
  3. گلابی بیروتی
  4. و نهال گلابی شاه میوه که در ادامه به طور مجزا هر یک را توضیح می دهیم.

نهال گلابی سیبری؛ مقاومت بالا نسبت به سرما

بهترین‌ نهال‌های گلابی برای مناطق سردسیر، نهال گلابی سیبری به شمار می‌رود. میوه این درخت نسبت به سایر ارقام گلابی اندازه کوچکتری دارد و وزن آن در حدود ۱۵۰ گرم قرار می‌گیرد. پس از کاشت، با رعایت نکات نگهداری این درخت می‌تواند به ارتفاع ۵ متر هم برسد.

یکی دیگر از مزیت‌های این نهال، مقاومت بالای آن نسبت به خشکی محسوب می‌شود. همین مسئله باعث شده تا نیاز آن به آبیاری کاهش پیدا کند. همچنین نیاز سرمایی این نهال باعث شده تا بتواند رشد خوبی در مناطق سردسیری داشته باشد.

حداکثر عملکرد این درخت در هکتار ۶۰ تن می باشد که می‌تواند در محدوده کمتر یا بیشتر قرار بگیرد. همچنین عمر بالای اقتصادی درختان گلابی سیبری باعث شده تا باغداران به‌طور جدی به انتخاب آن برای کاشت بپردازند.

نهال گلابی سیبری

نهال گلابی درگزی؛ با محبوبیت جهانی

یکی دیگر از نهال‌هایی که می‌توان به‌عنوان بهترین درخت گلابی برای مناطق سردسیر انتخاب کرد، گلابی درگزی محسوب می‌شود. طعم و عطر میوه این درخت در سطح جهانی زبانزد خاص و عام است. رنگ گلابی از درخت درگزی بین سبز و زرد بوده و جلوه خاصی به آن می‌دهد.

یکی از مهم ترین ویژگی‌های این نهال که باعث شده تا در این لیست قرار بگیرد، دیرگل بودن آن است. در نتیجه، مدت زمان باردهی درخت گلابی درگزی نیز نسبت به ارقام معمولی گلابی بیشتر خواهد بود. حداکثر عملکرد این درخت در هکتار می‌تواند به ۵۰ تن هم برسد. البته که میزان باردهی کاملا به شیوه نگهداری شما از این درخت بستگی دارد.

رنگ گلابی‌های این نهال ترکیبی از زرد، سبز ئ قرمز است

نهال گلابی بیروتی؛ تولیدکننده باکیفیت‌ترین گلابی سردسیری

اگر کیفیت برای شما مهم تر از کمیت است، این نهال را دست کم نگیرید. نهال گلابی بیروتی از ارقام بومی لبنان به شمار می‌رود. مقاومت بالای ریشه‌های این نهال باعث شده تا در زمره بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر قرار بگیرد.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت این نهال بین باغداران، کیفیت محصول آن است. محصولی که از نهال گلابی بروتی به بار می‌نشیند، در اندازه درشت و با طعم و رنگ بی‌نظیر، هرکسی را مجذوب خود می‌کند. همچنین عمر مفید این نهال به ۳۵ سال می‌رسد. یعنی طی این سال‌ها شما می‌توانید گلابی‌ها را با همان کیفیت ابتدایی برداشت کرده و از آن کسب سود کنید.

نهال گلابی شاه‌ میوه

اگر یک نهال که با هر آب و هوای سردسیری هماهنگ و منطبق باشد در نظر شماست، نهال گلابی شاه میوه بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود.

سازگاری زیاد این نهال باعث شده تا کاهش دما را تا حد زیادی تحمل کند. از این‌رو، در بیشتر مناطق سردسیری بدون هیچ مشکلی رشد کرده و به باردهی می‌رسد. حداکثر عملکرد گلابی شاه میوه در هکتار بین ۵۰ تا ۸۰ کیلو قرار می‌گیرد. این میزان نسبت به سایر ارقام گلابی سردسیری کمتر است، اما چیزی از ارزش‌های این نهال کم نمی‌کند.

فاکتورهای مهم در خرید بهترین نهال گلابی سردسیری

از آنجایی که با انواع درختان گلابی‌ که می‌توانند به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر انتخاب شوند، آشنا شده‌اید، باید بدانید که در هنگام خرید این نهال به چه نکاتی توجه کنید. در ادامه فاکتورهای مهمی که در انتخاب بهترین نوع درخت گلابی سردسیری موثر است را برای شما لیست کرده‌ایم.

  • سعی کنید نهال گلابی سردسیر خود را از یک نهالستان معتبر مانند دکترنهال خریداری کنید.
  • دمای سازگار با نهال‌های گلابی خود را بشناسید و بهترین نوع آن را برای منطقه خود انتخاب کنید.
  • به مراحل کاشت و نگهداری دقت کنید تا بتوانید محصول باکیفیت برداشت کنید.

این درخت باید نسبت به بارش باران و سرما مقاومت مناسبی داشته باشد

کلام آخر در ارتباط با بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر

در این مقاله شما را با گزینه‌هایی که می‌توانند به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر شناخته شوند آشنا کردیم. همچنین ویژگی‌های لازم که باید در درختان مناطق سردسیر وجود داشته باشد را به‌طور کامل بررسی کرده و نکات خرید را در انتها ذکر کردیم. شما می‌توانید از این مطلب به‌عنوان دستورالعملی برای خرید نهال گلابی سردسیری خود استفاده کنید. اگر با پرسش و یا ابهامی در زمینه خرید نهال گلابی روبرو شدید، با کاشناسان مجموعه دکتر نهال در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش