بهترین نوع درخت بادام دیم

کشت دیم یکی از روش‌های سنتی کشت در مناطق خشک و کم آب محسوب می‌شود. ازاین‌رو، درختانی که بتوانند با این روش کشت شوند، بهترین انتخاب برای نواحی گرم و خشک در سطح کشور به شمار می‌روند. در این مطلب از دکترنهال قصد داریم بهترین نوع درخت بادام دیم را به شما معرفی کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

نهال بادام دیم برای چه مناطقی مناسب است؟

قبل از اینکه با بهترین نوع درخت بادام دیم آشنا شوید، باید بدانید که اصلا این نهال برای کاشت و پرورش در چه مناطقی کاربرد دارد. همانطور که گفته شد، منظور از دیم در این ترکیب، کشت دیم است که یک روش سنتی و قدیمی برای پرورش گیاهان مختلف به شمار می‌رود.

این روش برای مناطقی که میزان بارندگی کافی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، نیاز آبی گیاه از طریق بارندگی تامین می‌شود. از همین جهت، این کشت برای مناطقی که سطح بارندگی مطلوبی ندارند، مناسب نیست. همچنین در مناطقی که بر آن آب و هوای گرم و خشک حاکم است و باعث تشنگی بیش از اندازه گیاه می‌شود نیز این کشت پیشنهاد نمی‌شود.

در مجموع، مناسب‌ترین مناطقی که می‌توانید برای کاشت و پرورش بهترین نوع درخت بادام دیم در نظر داشته باشید، مربوط به مناطقی با آب و هوای معتدل و بارندگی قابل قبولی دارند، خواهد بود. در غیر این‌صورت، با انجام روش دیم چیزی جز ضرر برای شما حاصل نمی‌شود.

بادام حاوی مواد معدنی بسیاری است

ویژگی‌های تاثیرگذار در انتخاب بهترین نوع نهال بادام دیم

در قسمت قبلی با مناطقی که می‌توانند از روش دیمی برای کاشت استفاده کنند، آشنا شده‌اید. همچنین در باب این موضوع باید ویژگی‌هایی که در انتخاب بهترین نوع درخت بادام دیم دخیل هستند را شناسایی کنید. در ادامه به این ویژگی‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • مقاومت به خشکی و سرما؛ سازگار با کشت دیم:

درست است که درخت بادام در این روش به‌صورت دیمی کشت می‌شود، اما چون بر اساس بارش سالانه آبیاری می‌شود، باید ریشه‌های مقاومی نسبت به خشکی داشته باشد. در غیر این‌صورت، ممکن است باردهی آن کم شده و به مرور باعث از بین رفتن درخت شود. همچنین در آب و هوای معتدل، امکان وزش باد و سرما در فصل‌های پاییز و بهار زیاد است. 

بنابراین، بهترین نوع درخت بادام دیم به درختی گفته می‌شود که بتواند کاهش و افزایش دما را تا حد زیادی تحمل کند. البته تنها تحمل کردن ملاک نیست بلکه باید بتواند خود را با شرایط زیستی و بومی این مناطق سازگار کند. 

  • میزان باردهی؛ تضمین کننده سود

ازآن‎جایی‌که آبیاری تاثیر به‌سزایی در فرآیند رشد درخت و محصول آن ایفا می‌کند، بررسی مسائل مربوط به باردهی ضروری خواهد بود. کشت دیم زمانی ارزش دارد که مقدار باردهی مناسبی از درخت تحویل بگیرید. یعنی اگر بهترین نوع نهال بادام دیم را تنها بر اساس مقاومت ریشه‌ها تعیین کنید، ارزشی ندارد. 

شما باید به کیفیت و میزان محصول برداشتی نیز دقت و توجه لازم را داشته باشید. شما باید عملکرد این درخت را در هکتار بررسی کرده و در صورت لزوم و مناسب بودن شرایط اقدام به کاشت کنید. 

معرفی شناخته شده ترین نهال های بادام دیمی

از آنجاییی که ویژگی‌های تعیین کننده بهترین نوع درخت بادام دیم را شناخته‌اید، باید نهال‌هایی که از این وضعیت پیروی می‌کنند را نیز بشناسید تا در نهایت دست به انتخاب و خرید نهال مورد نظر خود بزنید.

  1. نهال بادام سوپرنوا
  2. آذر خوشه ای
  3. سهند
  4. و نهال بادام فرانسیس که در ادامه هر یک را به طور مجزا و اختصاصی توضیح داده ایم.

جهت مشاهده لیست نهال بادام مرغوب و سالم بر روی عبارت نهال بادام کلیک کنید.

انواع نهال بادام

بادام سوپرنوا؛ یک نهال بومی با مقاومت قابل توجه

یکی از ارقام بومی شده نهال بادام دیمی، سوپرنوا محسوب می‌شود. این نهال دیرگل بوده و مقاومت بالایی نسبت به سرما و خشکی دارد. همین مسئله باعث شده تا در ردیف بهترین نوع درخت بادام دیم قرار بگیرد. از طرف دیگر، با وجود عمر اقتصادی ۲۵ ساله‌ای که دارد، یک شرایط پر سود را برای باغداران ایجاد می‌کند. هزینه‌های احداث باغ این رقم بادام به‌شدت پایین است و یک انتخاب اقتصادی مناسب برای کشاورزی به شمار می‌رود.

بادام آذر خوشه‌ای؛ سازگار با طیف گسترده‌ای از شرایط آب و هوایی

دومین رقم در ردیف بهترین نوع درخت بادام دیم، آذر خوشه‌ای به شمار می‌رود. این رقم با اکثر شرایط جوی از سرد گرفته تا گرم و خشک سازگار است. کاشت این نهال فرصتی برای تولید محصول باکیفیت در عین حال کاهش هزینه برای باغداران ایجاد می‌کند. همچنین کیفیت بالای محصولات این درخت باعث محبوبیت آن در صنعت و بازار شده که سود بی‌شماری برای صاحبان باغ‌ها ایجاد می‌کند. از این نهال می‌توانید برای احداث باغ بادام در مناطقی مثل: کرمانشاه و آذربایجان شرقی و غربی استفاده کنید.

نهال بادام آذر

بادام سهند؛ دریافت محصولی پربار در اندازه‌های بزرگ

اگر کیفیت بادامی که در نهایت از درختان حاصل می‌شود برای شما ارجعیت دارد، نمی‌توانید از نهال بادام سهند چشم‌پوشی کنید. این نهال مشابه با ارقام فرانسوی است که در زمره بهترین نوع درخت بادام دیم قرار می‌گیرد. این درخت با ایجاد شرایط مطلوب به ارتفاع ۶ متر می‌رسد. علاوه‌بر این، بادام سهند یک نهال زودرس به شمار می‌رود که نهایتا ۳ سال پس از کاشت، شاهد به به بار نشستن محصولات آن خواهید بود. ضمن اینکه عمر مفید و اقتصادی آن به ۲۵ الی ۳۰ سال نیز می‌رسد. در مجموع، درخت بادام سهند یک رقم اقتصادی و پربازده محسوب می‌شود که در روش دیم عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد.

بادام فرانیس؛ یک رقم فرانسوی برای کشت دیم

اگر می‌خواهید بهترین نوع درخت بادام دیم را شناسایی کنید، از بادام فرانیس غافل نشوید. این نهال یک رقم وارداتی از کشور فرانسه محسوب می‌شود. مقاوم بودن این نهال در برابر آفات و بیماری‌ها در مناطق خیلی سرد یا خیلی گرم و همچنین عمر مفید و اقتصادی آن توجه باغداران را به خود جلب کرده‌است. علاوه بر اینکه مغز این بادام بسیار با کیفیت و خوش خوراک بوده و یک امتیاز ویژه برای حضور در بازار به خود اختصاص می‌دهد.

سازگاری و تطابق این درخت با انواع آب و هوا باعث شده تا برای کاشت در بیشتر اقلیم‌های کشور مناسب باشد. 

نهال بادام فرانسیس

سخن پایانی در ارتباط با بهترین نوع درخت بادام دیمی

در این مقاله از دکتر نهال سعی کرده‌ایم تا همه نکات ضروری برای درخت بادام دیم را به شما گوشزد کنیم. از معرفی مناطق مناسب گرفته تا شناخت بهترین نوع درخت بادام دیم از جمله مطالبی است که از آن اطلاعات کسب می‌کنید. امیدواریم که از این راهنما برای انتخاب نهال بادام دیم خود بهره کافی را ببرید.

همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط نگهداری و خرید نهال بادام از طریق شماره های موجود در سایت و یا درج کامنت به سوالات و ابهامات خود پاسخ داده و در نتیجه نهال مورد نظر خود را خریداری کنید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش