بهترین نهال بادام دیرگل

بادام یکی از پرکاربردترین و خوشمزه‌ترین مغزهایی است که به عنوان آجیل شناخته می‌شود. از این مغز در فراورده‌های صنعتی مثل انواع کیک و شیرینی هم استفاده می‌کنند. بنابراین، یک رقم کاربردی و محبوب در بین اقشار مختلف جامعه به شمار می‌رود. با این‌حال، عده‌ای تصور می‌کنند که چون در مناطق سردسیر ساکن هستند نمی‌توانند به کاشت و پرورش بادام بپردازند. دکتر نهال بهترین راه حل که استفاده از بهترین نهال بادام دیرگل محسوب می‌شود را به شما پیشنهاد می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع بادام دیرگل که جزء بهترین ارقام بادام هستند را به شما معرفی کنیم.

نهال بادام دیرگل

مشخصات بهترین نهال بادام دیرگل

از اصلی‌ترین نکاتی که باید در انتخاب بهترین نهال بادام دیرگل در نظر داشته باشید می‌توان به مشخصات آن اشاره کرد. درخت بادام دیرگل بهترین انتخاب برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی به شمار می‌رود. در ادامه مشخصاتی که باعث تمایز این ارقام از سایر نهال های بادام شده است را شرح می دهیم.

  • مقاومت ریشه‌ها به خشکی و سرما؛ تضمین کننده سلامت نهال:

یکی از مهم ترین ویژگی‌هایی که باید در انتخاب بهترین درخت بادام دیرگل مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، میزان مقاومت آن نسبت به خشکی و سرما است. شرایط جوی مناطق سردسیر و کوهستانی باعث شده تا ریشه گیاهان دچار ضعف شده و تحت تاثیر همین عامل آسیب ببینند یا خشک شوند.

با این‌وجود، بعضی از نهال‌ها مانند بادام دیرگل، ریشه‌های مقاومی دارند که از آن‌ها در برابر سرما مراقبت می‌کنند. از این جهت، بهترین انتخاب برای مناطق کوهستانی و سردسیری به شمار می‌روند.

  • مدت زمان باردهی؛ سرعت بخشیدن به سوددهی:

یکی دیگر از مسائل مهم برای باغداران در انتخاب بهترین نهال بادام دیرگل مسئله مدت زمان باردهی محسوب می‌شود. در اغلب نهال‌های دیرگل این مدت زمان نسبت به نهال‌های معمولی افزایش می‌یابد. با این‌حال، دیرگل بودن مانع سرعت به بار نشستن درخت نمی‌شود، اما نهال‌هایی که هم دیرگل باشند و هم زودرس کمیاب تر می باشند.

باردهی درخت بادام دیرگل
  • نیاز سرمایی؛ تطبیق دمای نهال با محیط

همه گیاهان علاوه‌بر نیازهای معمولی مثل: آب، خاک و نور به سرما نیز نیاز دارند. هر گیاه نیاز سرمایی مشخصی دارد که با برطرف شدن آن شرایط رشد بهتری را طی می‌کند. با این‌حال، نیاز سرمایی در هیچ گیاهی مشترک نیست. هرکدام از آن‌ها میزان سرمای خاص خود را می‌طلبند. 

از همین جهت، بهترین نهال بادام دیرگل آن نهالی است که نیاز سرمایی بیشتری نسبت به سایر ارقام بادام داشته باشد. این نهال‌ها به خوبی از لحاظ آب و هوا و دما با محیط خود سازگار می‌شوند.

بادام دیرگل برای پرورش ذر مناطق نیمه سردسیر تا کوهستانی مناسب است

معرفی انواع نهال بادام دیرگل

اکنون که با مشخصات و ویژگی‌های مهم در انتخاب بهترین درخت بادام دیرگل آشنا شده‌اید، وقت آن است تا آن دسته از نهال‌هایی که این ویژگی‌ها را در خود دارند، شناسایی کنید. ما این کار را از طریق ایجاد یک لیست کامل برای شما آسان کرده ایم:

  1. نهال بادام شکوفه
  2. دیرگل آذر
  3. تونو
  4. مامایی
  5. و نهال بادام سهند که در ادامه به توضیح کامل و مجزا در خصوص هر یک خواهیم پرداخت.

جهت مشاهده لیست نهال بادام مرغوب و سالم بر روی عبارت نهال بادام کلیک کنید.

بادام شکوفه؛ رقم پیوندی و فرانسوی

یکی از نهال‌هایی که حضور آن در لیست بهترین نهال بادام دیرگل ضروری است، بادام شکوفه محسوب می‌شود. زادگاه این نهال به کشور فرانسه باز می‌گردد. مقاومت این نهال نسبت به سرما و خشکی تا حد زیادی بالاست. به‌طوری که تنها در مناطق سردسیری و کوهستانی بهترین عملکرد خود را نشان می‌دهد.

علاوه‌بر این، نیاز سرمایی بالای آن باعث شده تا به خوبی با این شرایط اقلیمی سازگار شود و رشد خوبی به دست بیاورد. یکی دیگر از مهم ترین امتیازهای این نهال، محصول باکیفیت و درشت آن محسوب می‌شود که آن را در بازار بی‌رغیب می‌کند.

نهال بادام شکوفه

بادام دیرگل آذر؛ ترکیب نژاد فرانسوی و ایتالیایی

یکی دیگر از مهم ترین گزینه‌های لیست بهترین درخت بادام دیرگل، نهال بادام آذر محسوب می‌شود. این نهال نسخه بومی شده از ترکیب نژاد بادام فرانسوی و ایتالیایی است. عمر اقتصادی بالای این نهال باعث محبوبیت آن در بین باغداران مناطق کوهستانی شده‌است. به این علت که اکثر نهال‌های دیرگل عمر اقتصادی کمتری نسبت به نهال‌های زودگل دارند.

علاوه‌بر این، نهال بادام دیرگل آذر یک رقم زودرس به شمار می‌رود که مقاومت بالایی نیز نسبت به سرما و خشکی دارد. همه ی مشخصات از این نهال یک گزینه مناسب برای کاشت و پرورش در اقلیم کوهستانی می‌سازد. طول عمر این درخت به ۴ سال می‌رسد و آن را تبدیل به یک رقم پربازده در بازار می‌کند.

بادام تونو؛ یک درخت پربازده

زادگاه اصلی این نهال متعلق به کشور ایتالیا است. با وجود دیرگل بودن نهال بادام تونو، این رقم زودرس بوده و باغداران را برای برداشت محصول زیاد منتظر نمی‌گذارد. علاوه‌بر این، عملکرد این درخت به ۷۰ کیلوگرم می‌رسد که آن را تبدیل به یک رقم پربازده در بین درختان بادام دیرگل کرده‌است. در نتیجه، باید در لیست بهترین نهال بادام دیرگل قرار بگیرد.

از طرف دیگر، سازگاری این نهال با آب و هوای سردسیری باعث شده تا رشد مناسبی را تجربه کند و عمر اقتصادی خوبی داشته باشد. همچنین، نیاز سرمایی این رقم عامل اصلی رشد فوق العاده آن در مناطق کوهپایه‌ای شناخته می‌شود.

بادام یکی از خوشمزه‌ترین و مقوی‌ترین مغزها محسوب می‌شود

بادام مامایی؛ بهترین نهال تجاری جهت پرورش

یکی دیگر از نهال‌های حاضر در لیست بهترین درخت بادام دیرگل، بادام مامایی به شمار می‌رود. لقب محبوب‌ترین و معروف‌ترین بادام دیرگل به نوع مامایی آن تعلق می‌گیرد. ارزش و اهمیت این نهال را می‌توان در زمان و مقدار باردهی آن جستجو کرد.

داشتن مغزهای دوقلو، زودرس بودن، اندازه و سایز مناسب و زمان به بار نشستن این نهال باعث شده تا بادام نوبرانه بازارهای مختلف ایرانی باشد. از این‌رو، بهترین رقم تجاری برای باغداران مناطق سرماخیز و کوهستانی به شمار می‌رود. کیفیت بادام‌هایی که از این درخت برداشت می‌شود، به حدی بالاست که قبل از هرچیزی در بخش صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بادام سهند؛ درختی جان سخت

از اصلی‌ترین ویژگی‌های بادام سهند می‌توان به مقاومت بالای آن نسبت به سرما و خشکی اشاره کرد. ریشه‌های این درخت در برابر آسیب‌هایی مثل کاهش دما، آفات و بیماری‌های مختلف به خوبی ایستادگی می‌کند. این نهال بدون هیچ سختی می‌تواند رشد مناسب و عملکرد خوبی در اقلیم سردسیر کشور داشته باشد. طعم و رنگ این محصول باعث شده تا گزینه مناسبی برای مصارف صنعتی باشد.

نهال بادام دیرگل انواع مختلفی دارد

کلام آخر درباره ی بهترین نهال بادام دیرگل

در این مقاله از دکتر نهال، با لیستی از انواع بهترین نهال بادام دیرگل آشنا شده‌اید. همچنین ویژگی‌هایی که یک نهال دیرگل بادام را تبدیل به یک انتخاب تجاری، پرسود و پربازده می‌کند را به تفصیل شرح داده‌ایم. در نهایت با استفاده از این راهنما شما می‌توانید به انتخاب و خرید نهال دیرگل برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی پرداخته و از آن برای کسب درآمد و سود بیشتر بهره ببرید.

همین الان جهت ثبت سفارش خود با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش