خواص لیمو ترش تازه: (معرفی 15 خاصیت لیمو ترش)

هر آنچه باید از خاصیت لیمو ترش بدانیم!

ما ایرانی علاقه زیادی به چاشنی آبلیمو یا آب لیمو ترش برای سالادها و غذاهای خود داریم. استفاده از آبلیمو برای غذاهای چرب یا برای سالاد شیرازی، لذتی که از قدیم در ذهن ما به جا مانده است. در واقع تهیه لیمو ترش تازه یا آبلیمو، یک سنت و رسم برای تغذیه ما ایرانی ها می باشد. البته ناگفته نماند که خواص لیمو ترش، در کنار لذت مصرف آن برای بسیاری از ما اهمیت دارد.

برای رفع حالت تهوع یا مسمومیت به صورت خانگی برخی از ما  اقدام به مصرف لیمو ترش می کنیم. در واقع ما به طور سنتی عقیده به خاصیت ضد عفونی کنندگی لیمو ترش داریم. همینطور حکمت استفاده از این میوه برای غذاهای چرب و گوشتی، کمک به هضم غذا می باشد.

خلاصه که خواص لیمو ترش، در زندگی ایرانی جایگاه خاصی داشته و اعتبار فراوانی دارد. اما با توجه به کثرت مصرف و اهمیت خاصیت این میوه از شما دعوت می کنیم که در این مقاله آشنایی اصولی با فواید لیمو ترش، پیدا کنید.

آشنایی با خصوصیات میوه و درخت لیمو ترش:

احتمالا شما با شنیدن نام این میوه به یاد لیمو ترش زرد یا لیمو ترش های کوچک سبز افتاده باشید. هر دو مدل از این میوه ها به خانواده مرکبات و لیمو ها تعلق دارند. لیمو ترش های زرد با عنوان Lemon و لیمو ترش سبز با اسم lime در دنیا شناخته شده می باشند. با وجود تفاوت در طعم اما اصلی ترین خواص لیمو ترش زرد و سبز، یکسان می باشد.

خصوصیات درخت لیمو ترش

درخت لیمو ترش از لحاظ اندازه متوسط و نهایت ارتفاع آن ۶ متر خواهد بود. با عمر متوسط ۵۰ ساله یکی از مهمترین محصولات جهان را برای ما تولید می کند. در زمینه تولید لیمو ترش و آبلیمو، استان های جنوبی ایران بیشترین سهم و فعالیت را دارند. در واقع کشور ما از قدیمی ترین نقاط جهان در زمینه تولیدات لیمو ترش و استفاده از آن می باشد.

ارزش غذایی و خواص لیمو ترش:

در اینجا به ارزش غذایی مشترک بین لیمو ترش سبز شیرازی و لیمو ترش زرد اشاره می کنیم. ویتامین C مهمترین ویتامین که بخش عمده ارزش غذایی این لیمو ها را تعیین می کند. اما به مقدار زیادی ترکیبات معدنی از جمله پتاسیم، فولات و کلسیم با مصرف میوه لیمو ترش حاصل می شود. به طور کلی باید گفت که تفاوت فاحشی به لحاظ خاصیت غذایی در لیمو ترش زرد و سبز دیده نمی شود.

ارزش غذایی لیمو ترش

خواص لیمو ترش با ویتامین C:

برای محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب ها، مهمترین آنتی اکسیدان ها را ویتامین C  دارد. باید گفت مهمترین وظیفه این ویتامین در بدن ما حفظ سیستم ایمنی و سلامتی می باشد. این ویتامین با دفع سلول های ویروسی و باکتری های مهاجم از سیستم ایمنی بدن ما مراقبت می کند. همچنین خاصیت لیمو ترش با وجود ویتامین C روی ترمیم و اصلاح زخم ها نیز موثر خواهد بود.

جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال مرکبات به منوی سایت مراجعه نمایید.

لیمو ترش دارای خاصیت فلاونوئید:

بدن ما برای کنترل بیماری های قلبی و متابولیکی نیاز به آنتی اکسیدان های فلاونوئید دارد. برای رفع التهابات، پیشگیری از دیابت و سرطان ها و همچنین حفاظت از سیستم عصبی بدن این ماده نقش تعیین کننده ای دارد. هرچند این نمونه فواید باید بررسی بیشتری شود اما فلاونوئید حتما برای ارتقا و حفظ سطح سلامت نیاز می باشد.

خواص لیمو ترش با آنتی اکسیدان ها:

این میوه در کنار ویتامین C از آنتی اکسیدان های دیگری جهت کنترل بیشتر بیماری های مزمن تشکیل شده است. برای درمان و پیشگیری از بیماری های سرطانی، دیابت و یا زوال عقل، تولید آنتی اکسیدان برای بدن اهمیت دارد. جلوگیری از پیری بدن با حفظ سلول ها و جلوگیری از تشکیل سلول های سرطانی هدف اصلی حضور آنتی اکسیدان می باشد.

خاصیت آنتی اکسیدانی لیمو ترش

کمک به کاهش وزن با فواید لیمو ترش:

بسیاری از ما عقیده به خاصیت چربی سوزی و کاهش توده های چربی با مصرف لیمو ترش داریم. باید گفت که برخی از منابع اثربخشی لیمو ترش را روی کاهش وزن بدن تایید می کنند. این امر احتمالا به خاطر کالری سوزی در بدن اتفاق می افتد.

در برخی از رژیم های غذایی کاهش وزن، مصرف شربت آبلیمو در طول روز گنجانده می شود. اما برای کسب نتیجه مناسب باید فعالیت و تغییر سبک زندگی نیز اتفاق بیفتد.

خواص لیمو ترش برای جذب آهن بیشتر:

آهن برای حمل اکسیژن در خون جهت انتقال به سلول های بدن و افزایش انرژی اهمیت زیادی دارد. اما معمولا بدن ما در جذب آهن لازم جهت حفظ انرژی و سرحالی در طول روز مشکل دارد. اما لیمو ترش به واسطه وجود اسید سیتریک و ویتامین C دو مشخصه اصلی این میوه کمک به  جذب آهن می کند. این سنت استفاده از آبلیمو در سالاد ها، در کشور ما و دیگر کشورهای جهان برای جذب آهن سبزیجات می باشد.

با خواص لیمو ترش، پوستی سالم داشته باشید.:

بدن ما برای حفظ جوانی پوست و جلوگیری از شکل گیری چین و چروک احتیاج به تولید کلاژن دارد. یکی از خاصیت های لیمو ترش تولید این ماده مغذی و مهم برای زیبایی می باشد. به سادگی با مصرف لیمو ترش در تغذیه خود، دیرتر پیر شده و پوست شفاف و زیبایی داشته باشید.

فواید پوستی لیمو ترش

پیشگیری از بیماری آسم:

برای بیماران آسمی یک راه درمان طبیعی و تغذیه مفید فایده حتما استفاده از لیمو ترش خواهد بود. ویتامین C و محتوای آنتی اکسیدانی لیمو ترش تاثیر درمانی بر روی این بیماری داشته است. در واقع این بیماری به واسطه ضعف سیستم ایمنی شکل گرفته و با تقویت آن امکان بهبودی وجود دارد. به این ترتیب که آنتی اکسیدان موجود در لیمو ترش، رادیکال های آزاد محرک آسم را دفع می کند.

ویتامین C مهمترین ویتامین برای پوست و فقط از راه تغذیه در بدن تولید می شود. تاثیر افزایش سن روی پیری انکار ناپذیر اما با وجود تغذیه مناسب کندتر می شود.

خواص لیمو ترش برای فشار خون و مشکلات قلبی:

ماده ای با عنوان اوراپتن در مرکبات کمک به کاهش فشار خون در انسان ها می کند. از دیرباز خاصیت لیموترش برای انعطاف پذیری رگ های خونی مورد توجه بوده است. این امر باعث کاهش فشار خون و جلوگیری از زمینه سازی برای بیماری های قلبی می شود.

لیمو ترش؛ یاری رسان سیستم عصبی:

پتاسیم بیشترین ماده معدنی که در این میوه های ترش مزه یافت می شود. یکی از دلایل اصلی اضطراب بیش از اندازه در ما عدم وجود پتاسیم کافی در بدن می باشد. بنابراین میوه هایی نظیر لیمو ترش با کاربرد چاشنی و استفاده گسترده به راحتی کمک به تامین این نیاز بدن ما می کنند. به این ترتیب ما سیستم عصبی قدرتمند و روان آرام تری در چالش ها خواهیم داشت.

آرامش اعصاب با لیمو ترش

خواص لیمو ترش به عنوان ضد سرطان:

این میوه حاوی دو ماده بسیار مغذی به نام فلاونوئیدها و مونوترپن با عنوان لیمونن برای دفع عوامل سرطان زا می باشد. طبق آزمایش روی زنان مبتلا به سرطان سینه، در صورت مصرف روزانه مقدار کمی آبلیمو علائم تومور کاهش می یابد.

حل مشکل یبوست با لیمو ترش:

اسید سیتریک از مهمترین فواید لیمو ترش که با آنزیم ها و اسیدها جهت ترشح اسید معده و هضم راحت همکاری می کند. برای افزایش قوای معده در زمان مصرف غذاهای سنگین و با هضم سخت، مصرف لیمو ترش پیشنهاد می شود. عصاره لیمو ترش طعم غذا را لذیذتر کرده و نمی گذارد غذا سر دل شما باقی بماند.

خواص لیمو ترش برای التهابات:

میزان انبوه ویتامین C در این میوه برای کاهش التهابات و عفونت ها مفید فایده می باشد. بسیاری از ما آب لیمو ترش را برای رفع گلو درد، تورم گلو و مشکلات تنفسی مصرف می کنیم.

فواید لیمو ترش برای التهابات

انرژی بیشتر و افزایش رشد با لیمو ترش:

به میزان اندکی از ویتامین های B1 و B2 مربوط به گروه ویتامین B کمپلکس در این میوه موجود می باشد. این ویتامین ها وظیفه تبدیل غذا به انرژی را در بدن ما بر عهده دارند. بنابراین رشد طبیعی و عملکرد صحیح سلولی اتفاق خواهد افتاد. به طور کلی ویتامین های لیمو ترش تاثیر بسزایی در بازسازی سلول های بدن ما دارند.

خواص لیمو ترش برای رشد کودک در رحم زنان باردار:

مرکباتی همچون لیمو به واسطه وجود مقدار کمی فولات یا اسید فولیک (ویتامین B9) برای رشد کودک در رحم مناسب می باشد. این ماده کمک به روند تقسیم سلولی و ساخت مواد ژننتیکی برای جنین می کند. به این ترتیب سلول های کودک برای رشد کافی در رحم مادر شکل می گیرند. بانوان باردار با بهره مندی از تغذیه حاوی خاصیت لیمو ترش به رشد فرزندان خود کمک می کنند.

تفاوت خاصیت لیمو ترش زرد و لیمو ترش سبز:

لیمو ترش زرد با ویتامین C بیشتر جهت سم زدایی به خصوص برای کبد مناسب تر می باشد. همینطور لیمو ترش سبز دارای کلسیم و ویتامین A که به میزان کمی نیاز بدن را برآورده می کند. اختلاف بین این دو لیمو ترش به اندازه ای نیست که انتخاب بین این دو را برای شما مشکل سازد.

تفاوت خاصیت لیمو ترش زرد و سبز

سخن پایانی و نتیجه گیری از خواص لیمو ترش:

حتما در حین مطالعه مقاله به چگونگی افزودن این میوه به سبد غذایی و استفاده منظم از آن فکر کرده اید. این میوه را در سالاد، چاشنی غذا و یا به صورت آبمیوه یا همان شربت آبلیمو ایرانی مصرف نمایید. فقط کافی مقدار کمی از این میوه را هر هفته مستمر مصرف نمایید. به هیچ عنوان هر روز و به میزان زیاد مصرف هیچ ماده غذایی مناسب نخواهد بود.

در پایان نظرات و دیدگاه های خود درباره خواص لیمو ترش و تاثیر آن در سبک زندگی خود را برای ما در کامنت ها بیان نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش