عمق چاله برای کاشت نهال

بسیاری از نهال‌هایd که به تازگی کاشته شده‌اند، به دلیل عمق چاله نامناسب از بین می‌روند. عمق چاله برای کاشت نهال بسیار اهمیت دارد. نهال‌ به شرایط کاشت به خصوص عمق چاله بسیار حساس است. حفر چاله برای نهال باید به اندازه مشخص باشد. کم یا زیاد بودن عمق، در هر دو حالت به نهال آسیب وارد می‌کند. علاوه بر عمق، وسعت چاله نیز بسیار اهمیت دارد. در این مقاله ما به برخی از سوال‌های شما برای کاشت نهال در عمق مناسب پاسخ می‌دهیم.

عمق مناسب چاله برای کاشت نهال چقدر است؟

نهال‌ها در انواع مختلف ریشه‌هایی در سایزها و ابعاد گوناگون دارند. به همین علت عمق چاله برای کاشت نهال در انواع مختلف آن متفاوت است. در ادامه عمق چاله مناسب برای برخی از پرطرفدارترین نهال‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند را بررسی می‌کنیم:

  • گردو: برای نهال گردو عمق مناسب چاله بین 40 تا 60 سانتی متر است.
  • بادام: برای کاشت نهال بادام باید چاله‌ای به عمق 60 سانتی متر حفر کنید.
  • انگور: در هنگام حفر چاله برای کاشت نهال انگور باید عمق چاله را بین 30 تا 60 سانتی متر در نظر بگیرید.
  • انار: نهال انار مانند نهال گردو به عمق زیادی نیاز دارد. عمق چاله مناسب برای کاشت نهال انار بین 50 تا 70 سانتی متر محسوب می‌شود.

برای بررسی بیشتر عمق چاله برای کاشت نهال گردو، می توانید بر روی عبارت عمق چاله نهال گردو کلیک کنید.

برای هر کدام از نهال‌های نام برده در بالا رعایت عمق چاله برای کاشت نهال، جز مهم‌ترین عوامل برای باردهی مرغوب است. اگر نهال در چاله مناسبی کشت نشود احتمال خشک شدن آن وجود دارد.

عمق مناسب نهال با توجه به ابعاد ریشه آن مشخص می‌شود.

چرا حفر چاله برای کاشت نهال مهم است؟

اگر چاله حفر شده برای کاشت به اندازه مناسب عمیق و وسیع نباشد، نهال به درستی رشد نمی‌کند. همچنین سلامت نهال به خطر می‌افتد و حتی امکان دارد نهال از بین برود. با حفر چاله مناسب عوامل زیر را برای سلامت نهال ایجاد می‌کنید:

  1. آب کافی: با عمق مناسب چاله نهال به درستی آبیاری می‌شود و با مشکل کمبود آب روبه‌رو نیست.
  2. رشد مناسب ریشه: ریشه نهال به درستی رشد می‌کند، بیرون زدگی ندارد و باعث رشد کج نهال نمی‌شود.
  3. رسیدن مواد معدنی به ریشه: اگر عمق چاله برای کاشت نهال مناسب باشد، نهال مواد معدنی در خاک را به میزان لازم دریافت می‌کند. به همین علت شما یک نهال سالم و قوی خواهید داشت.

عمق چاله بر رشد و سلامت ریشه تاثیر مستقیم دارد. رشد نهال شما به سلامت و وسعت گرفتن ریشه وابسته است. در نتیجه با رعایت عمق مناسب چاله رشد نهال شما تضمین می‌شود. اگر نهال شرایط خوبی داشته باشد، در هنگام باردهی شما محصول بهتری خواهید داشت.

در چاله با عمق مناسب با رسیدن هوای کافی به ریشه شرایط رشد صحیح ریشه فراهم می‌شود.

عمق مناسب چاله برای نهال چگونه تعیین می شود؟

عمق چاله برای کاشت نهال در انواع مختلف نهال متفاوت است. کاشت نهال در عمق نامناسب مشکلات جدی برای نهال شما ایجاد می‌کند. چاله‌ای که حفر می‌کنید باید عمقی معادل انتهای ریشه تا شروع بخش تنه را داشته باشد. از طرفی اگر نهال را داخل چاله قرار دهید و قسمتی از تنه آن در چاله قرار بگیرد، چاله را عمیق تر از اندازه نیاز نهال حفر کرده‌اید.

در این صورت مقداری از خاک را به داخل چاله برگردانید و مطمئن شوید که محکم است. وسعت یا عرض چاله نیز برای کاشت نهال اهمیت دارد. عرض چاله معمولا باید 2 تا 3 برابر عمق آن باشد. به عنوان مثال اگر عمق چاله 30 سانتی متر است عرض چاله باید در حدود 60 سانتی متر حفر شود.

عرض چاله از عمق چاله برای کاشت نهال اهمیت بیشتری دارد.

در هنگام حفر چاله برای کاشت نهال چه شرایطی را باید رعایت کنیم؟

مهم ترین نکته‌ای که در این بخش باید بدانید این است که چاله‌ای که برای کاشت نهال حفر می‌کنیم نباید زیاد عمیق باشد. عمق چاله برای کاشت نهال باید در اندازه مشخص شده‌ای در نظر گرفته شود. عمیق بودن بیش از اندازه چاله عواقبی را برای رشد نهال به همراه دارد. علت این موضوع را در ادامه شرح می‌دهیم.

  • نرسیدن آب کافی به ریشه نهال: اگر نهال را به تازگی کاشته‌اید. باید بدانید که ریشه نهال از آب باران نیز تغذیه می‌کند. آبیاری به اندازه برای نهال یکی از موضوعات مهم است. اگر چاله درخت عمیق باشد ریشه نمی‌تواند آب مورد نیاز خود را از خاک بگیرد.
  • تامین اکسیژن مورد نیاز نهال: نهال اکسیژن مورد نیاز خود را از ریشه می‌گیرد. ریشه‌ها با حرکت در خاک اکسیژن موجود در حفره‌های خاک را جذب می‌کند. همچنین اکسیژن بیشتر در سطح خاک موجود است تا در عمق زمین.
  • تامین مواد مغذی برای رشد نهال: ریشه نهال مواد مغذی حیاتی برای رشد را که بیشتر در لایه‌های بالایی خاک یافت می‌شوند، جذب می‌کند. اگر نهال را در حومه شهر می‌کارید برای تامین مواد مغذی باید از کود مناسب نیز استفاده کنید.

با حفر عمق چاله برای کاشت نهال به صورت اصولی، شما می‌توانید به راحتی سلامت و رشد نهال خود را تضمین کنید. همچنین نگرانی برای آبیاری و تغذیه مناسب نهال خود نداشته باشید. با رشد صحیح نهال میزان باردهی شما افزایش می یابد. همچنین محصولی که برداشت می‌کنید مرغوب تر خواهد بود.

ریشه نهال تازه کاشته شده به آب برای تثبیت شرایط و رشد خود نیاز دارد.

کلام پایانی در خصوص عمق چاله برای کاشت نهال

همانطور که در بالا گفته شد اگر عمق چاله برای کاشت نهال به درستی تعیین شود، در نتیجه محصول بهتری را خواهید داشت. وسعت چاله نیز برای سلامت نهال بسیار اهمیت دارد. برای داشتن محصولاتی مرغوب و با سودآوری بالا در ابتدا در مورد عمق مناسب برای نهال مورد نظرتان اطلاعات دقیق کسب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های داخل سایت دکتر نهال تماس بگیرید. مشاوران و کارشناسان دکتر نهال با پشتیبانی 24 ساعته شما را راهنمایی می‌کنند. نهالستان دکتر نهال با بیش از 30 سال سابقه کار مرتبط در زمینه فروش و کاشت نهال بهترین مشاوره را به شما می‌دهد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش