کاشت نهال آلبالو: (آموزش تخصصی کاشت درخت آلبالو)

راهنمای جامع کاشت نهال آلبالو:

نهال آلبالو بسیار پربار و مثمرثمر است به همین دلیل بسیاری از باغداران که از خاکی حاصلخیز و مناسب بهره مند هستند، به جای کاشت سایر میوه ها سراغ کاشت آلبالو می روند.

اگرچه طعم ترش یا ملس آلبالو بازار تقاضای آن را بسیار داغ کرده است، ولی برای جلب توجه مشتریان به محصولات باغتان، باید به یک سری نکاتی حیاتی قبل از اقدام به کاشت درخت آلبالو توجه کنید. در ادامه حیاتی ترین نکات درباره کاشت نهال آلبالو و دستیابی به محصولاتی مرغوب و درجه یک را در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی کلی درخت آلبالو:

از نظر ظاهری درخت آلبالو شباهتی بسیار زیادی به درخت گیلاس دارد. تنها تفاوت این دو درخت در این است که میوه درخت آلبالو کوچکتر از درخت گیلاس است، همچنین برخلاف گیلاس که طعم شیرینی دارد، معمولا آلبالو طعمی ترش یا ملس دارد. میوه آلبالو دارای یک هسته مرکزی است و گوشت زیادی دارد. معمولا ارتفاع درخت آلبالو حداقل ۲ و حداکثر ۴ متر است و به صورت گسترده در نواحی دریای خزر کاشته می شود.

معرفی کلی درخت آلبالو

معرفی انواع روش کاشت نهال آلبالو و جزئیات آن:

موقع کاشت درخت آلبالو؛ باید به سه عامل تاثیرگذار و حیاتی خاک حاصلخیز، آفتابگیر مناسب و منابع و ذخایر آبی دقت کنید. بسته به هدف شما که آیا قصد دارید آلبالو را در یک باغچه کوچک خانگی یا در یک زمین بزرگ بکارید، می توانید از ۴ روش زیر برای رسیدن به بهترین نتیجه استفاده کنید.

در هر چهار روش باید دقت کنید که درخت آلبالو نیاز به دریافت روزانه حداقل ۵ تا ۶ ساعت دریافت نور آفتاب دارد؛ پس موقع کاشت باید محلی با نورگیر کافی را انتخاب کنید.

  • کاشت نهال آلبالو از طریق بذر:

در این روش می توانید بذر آلبالو را در یک گلدان بکارید. در ابتدا موقع کاشت و قبل از جوانه زنی نهال، باید گلدان به مدت ۶ تا ۸ هفته در معرض سرمای زمستانی قرار بگیرد. اگر از نظر زمانی هوا در منطقه شما هنوز سرد نشده است، می توانید سرمای زمستانی را به صورت مصنوعی از طریق یخچال ایجاد کنید و به مدت ۶ تا ۸ هفته گلدان حاوی بذر آلبالو را داخل یخچال قرار دهید تا جوانه بزند. سپس می توانید گلدان را از یخچال خارج و بذر آلبالو را در گودال هایی که از قبل تهیه کرده اید، در فواصل مناسب بکارید.

جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال آلبالو به منوی سایت مراجعه نمایید.

  • کاشت نهال آلبالو به روش هسته:

بسیاری از افراد به صورت سنتی از هسته آلبالو برای کاشت درخت آلبالو استفاده می کنند. در این روش شما ابتدا هسته های آلبالو را خارج و آن ها را می شویید. سپس آن ها را داخل یک بطری که تا نصفه با خاک مرطوب پر شده است، قرار دهید و روی هسته ها را نیز با خاک مرطوب و مقداری کود بپوشانید.

نهایتا این بطری را در یخچال قرار دهید و بعد از اینکه هسته ها به مدت کافی سرما دیدند، آن ها را در گودال از قبل آماد شده، بکارید. بعد از کاشت، هسته ها برای جوانه زنی به حداقل دو ماه زمان نیاز دارند. فراموش نکنید که در تمام طول این مدت باید خاک را مرطوب نگه دارید تا سفت نشود و جلوی رویش جوانه ها را نگیرد.

استفاده از روش پاجوش برای کاشت آلبالو:

بعد از جوانه زنی، پاجوش های زیادی اطراف نهال آلبالو ایجاد می شود. از قبل چند گودال حفر کنید. دور پاجوش ها را به دقت خالی کنید و آن ها را از ریشه اصلی جدا کنید و سپس آن ها را داخل گودال ها بکارید. این روش معمولا خیلی رایج نیست و به صورت گسترده از آن استفاده نمی شود.

کاشت نهال آلبالو به روش پیوندی:

در این روش نیز باید با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب جلو بروید. بعد از اینکه یک پیوند به صورت شکمی (T شکل) ایجاد کردید، باید منتظر جوانه زنی بمانید. سپس بعد از برگ ریزان پاییزی و نزدیک شدن به فصل سرما، نهال حاصله را به گودال هایی که از قبل حفر کرده اید، منتقل کنید و منتظر باردهی درخت باشید.

به این ترتیب از ۴ روش مرسوم و رایج که در قسمت بالا ذکر شد، می توانید اقدام به کاشت نهال آلبالو، کنید و از منظره زیبا، میوه خوش طعم و سایر مزایای این درخت استفاده نمایید.

روش های کاشت آلبالو

بهترین فصل برای کاشت آلبالو و بهترین شرایط آب و هوایی:

به طور کلی قبل از کاشت درخت آلبالو، باید به تاثیر مستقیم شرایط جوی و موقعیت جغرافیایی بر میوه دهی درخت توجه ویژه ای داشته باشید. درخت آلبالو در برابر سرمای خفیف و نه چندان طولانی مقاومت خوبی دارد. از آنجایی که در نواحی شمالی ایران معمولا زمستان ها کوتاه و خفیف هستند،

کاشت نهال آلبالو به صورت پاییزه توصیه می شود. به طور کلی آب و هوای معتدل می تواند باردهی نهال آلبالو را تا چندین برابر افزایش دهد. اگر در محل زندگی شما زمستان ها بسیار سخت و طولانی می باشند، کاشت بهاره درخت آلبالو کار منطقی تری است.

فاصله کاشت نهال آلبالو چقدر است و نکات لازم جهت کاشت آلبالو:

فواصل مناسب برای کاشت آلبالو، بسته به نوع و نژاد نهال آلبالویی که در اختیار دارید، متغیر است. اگر نهال هایی ضعیفی در اختیار دارید که حداکثر تا ۲٫۵ متر ارتفاع رشد می کنند، می توانید آن ها را در فواصل ۴٫۵ تا ۶ متری از یکدیگر بکارید. در غیر اینصورت اگر نهال های قوی و پربار در اختیار دارید باید فاصله حداقل ۶ و حداکثر ۷٫۵ متری را برای کاشت آلبالو و رسیدن به بهترین نتیجه ممکن را رعایت کنید.

از آنجایی که در برخی مناطق و زمین های کشاورزی همواره خطر فرسایش شدید خاک بر اثر آبیاری غیر اصولی و جریان شدید آب وجود دارد، معمولا توصیه می شود موقع کاشت نهال آلبالو، یک زاویه بین ردیف درختان در نظر بگیرید تا جریان آب موقع آبیاری با یک انحراف و به صورت مارپیچ به آرامی حرکت کند و میزان فرسایش خاک کاهش یابد. موقع کاشت درخت آلبالو، این نکته را باید در نظر بگیرید که آلبالو نیازی به آبیاری خیلی زیاد ندارد و از آبیاری بیش از حد باید پرهیز کنید.

نکات مربوط به خاک و آب برای کاشت نهال آلبالو:

قبل از کاشت آلبالو؛ باید خاک و شرایط آبیاری مناسب را فراهم کنید. برای این منظور باید از یک خاک نرم و سبک که زهکشی آسانی داشته باشد استفاده نمایید. همچنین برای کاهش فرسایش خاک باید از یک روش آبیاری مارپیچ استفاده کنید تا آب با سرعتی کمی و حداقل تا عمق یک متری خاک نفوذ کند.

طریقه کوددهی درخت آلبالو و بهترین کودها برای درختان آلبالو:

پس از کاشت نهال آلبالو؛ به منظور افزایش هرچه بیشتر مقاومت درخت در برابر آفات و بیماری ها، افزایش سرعت رشد و بهبود میوه دهی درخت و تامین مواد غذایی و معدنی مورد نیاز، باید با یک برنامه زمانی مشخص اقدام به کوددهی کنید.

اگر میوه دهی یا رشد درخت یا نهال شما کمتر از حد مورد نظر است، باید با یک متخصص حوزه کشاورزی مشورت و کوددهی را افزایش دهید. از بهترین کودها برای کاشت آلبالو، می توان به میکرو، ازته و پتاسه اشاره کرد.

نحوه کوددهی و پرورش آلبالو

نکات مهم پرورش درخت آلبالو:

بعد از کاشت نهال آلبالو، باید آن را هفته ای حداقل هفته ای دو بار آبیاری کنید ولی بعد از اینکه نهال به اندازه کافی رشد کرد یا اصطلاحا به بلوغ رسید، فقط کافی است آن را یکبار در هفته آبیاری نمایید. بعد از مساله آبیاری باید به نورگیر درخت توجه کافی داشته باشید تا روزانه حداقل ۶ ساعت نور آفتاب را دریافت کنند.

نهایتا نیز باید از یک خاک حاصلخیز مثل خاک لومی که ترکیبی از خاک رس و کود است، استفاده کنید. سمپاشی و مبارزه با آفات نیز از دیگر نکات مهمی است که موقع کاشت آلبالو، باید به آن دقت کنید که در ادامه این مورد را توضیح می دهیم.

معرفی انواع بیماری و آفات شایع بعد کاشت نهال آلبالو و مراقبت های لازم:

عبارت پیشگیری بهتر از درمان است یکی از بهترین اصطلاحاتی است که موقع کاشت آلبالو، باید همواره آن را در خاطر داشته باشید. در صورت مراقبت درست و اصولی، می توانید از انواع آفات رایج و بیماری های شایع درختان پیشگیری کنید و باردهی درختان و باغات خودتان را به حداکثر مقدار ممکن برسانید.

انواع بیماری های آلبالو

از جمله رایج ترین بیماری ها و آفت های درخت آلبالو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مگس گیلاس:

این آفت یک مشکل مشترک بین درخت گیلاس و آلبالو است، با این تفاوت که در صورت حمله به درخت های آلبالو خسارات بسیار زیان بارتر و شدیدتری خواهد داشت. این آفت شبیه یک مگس کوچک با یک نقطه زرد رنگ است که وارد بافت میوه شده و از آن تغذیه و داخل آن تخمپاشی نموده و بعد از تولید مثل، به خاک و ریشه درخت حمله می کند.

اگر مگس گیلاس وارد میوه شود، مبارزه با آن غیرممکن خواهد بود. معمولا توصیه می شود با مشورت با پزشک مرتبط و استفاده از سمومی مثل آبامکتین یا مالاتیون از حمله این آفت پیشگیری کنید.

  • کنه قرمز اروپایی:

کنه قرمز اروپایی یک آفت رایج در میان باغات میوه است که ضرر و زیان شدیدی به درخت آلبالو وارد می کند. تناژ باردهی و میوه دهی باغ آلبالویی که به کنه قرمز اروپایی مبتلا شده است، با یک شیب نزولی شدید افت می کند و عملا روند میوه دهی طبیعی درخت را مختل می کند. این کنه سرعت رشد زیادی دارد و بعد از چند نسل تولید مثل نسبت به اکثر سموم مقاوم می شود.

معمولا رطوبت بیش از اندازه خاک و کوددهی غیر اصولی و نادرست، شرایط مناسبی برای هجوم کنه قرمز اروپایی و تولید مثل آن را فراهم می کند. برای پیشگیری از این آفت باید همزمان با کاشت نهال آلبالو، از چند سم مختلف برای سمپاشی باغ خودتان در فواصل زمانی مناسب استفاده کنید.

  • شته و شپشک:

این آفت نیز بسیار رایج و شایع است و معمولا روی برگ های سبز یا تنه درخت مستقر می شوند. معمولا تنه درخت بعد از هجوم این آفات به شدت ضعیف و شکننده می شود. شته و شپشک، مکنده هستند و از شیره گیاه استفاده می کنند. سمپاشی زمستانه بهترین و موثرترین روش برای مبارزه با شته و شپشک است.

  • بیماری آرمیلاریای ریشه:

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری ها در میان گیاهان است که موقع کاشت نهال آلبالو، باید اطلاعات کافی درباره نحوه درمان و مبارزه با آن را بلد باشید. این بیماری باعث پوسیدگی ریشه درخت می شود و باردهی و میوه دهی آن را شدیدا کاهش می دهد. در این حالت معمولا تنه درخت ضعیف شده و یک سری توده های سفید روی تنه درخت شکل می گیرد.

یکی از نشانه های این بیماری این است که پوسته درخت خیلی راحت از تنه جدا می شود. این بیماری می تواند در مراحل پیشرفته به صورت بسیار سریعی بین سایر درختان باغ پراکنده شود و روند میوه دهی کل درختان شما را مختل کند.

اگر سمپاشی و پیشگیری های لازم جواب نداد، بهتر است درخت بیمار و محدوده اطرافش را کاملا تخلیه کنید تا از گرفتار شدن سایر درخت های آلبالو جلوگیری شود. رعایت فاصله مناسب موقع کاشت نهال آلبالو، باعث سهولت هرچه بیشتر روند تخلیه و پاکسازی می شود.

انواع روش هرس برای درختان آلبالو؟

اگر شاخه های نازک و باریک درخت آلبالو که میوه دهی ندارند به موقع هرس نشوند، در سال های آینده این شاخه ها توان رویش مجدد و میوه دهی خودشان را به طور کامل از دست می دهند. به همین دلیل هرس، یکی از مراقبت هایی که بعد از کاشت درخت آلبالو، بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا باید هرس درخت را چندین بار در سال و به صورت سربرداری شاخه های انجام دهید تا قدرت میوه دهی نهال حفظ شده و حتی افزایش یابد.

معرفی انواع ارقام ایرانی و خارجی جهت کاشت نهال آلبالو:

از جمله مرغوب ترین نهال های آلبالوی ایرانی و خارجی موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آلبالوی فرانسوی مونت مورنسی (Montmorency)
  • آلبالوی فرانسوی مورلو (Morello)
  • آلبالوی محلی ایران که برای تهیه مربا بسیار مناسب است.
  • انواع آلبالوی بوترمو، گیسی و دیر رس مجاری

جمع بندی نهایی در ارتباط با کاشت نهال آلبالو:

از آنجایی که آلبالو برای تولید انواع کمپوت ها، مربا، ترشیجات، کیک و آبمیوه مصرف بسیار زیادی در صنایع غذایی، شیرینی پزی و مصرف خانگی دارد، بازار تقاضای آن همواره داغ است و مشتریان بسیار جدی دارد. همچنین درخت آلبالو شکوفه های بسیار زیبایی دارد و بسیاری از افراد برای نمای زیبای آن در بهار علاقه به پرورش و کاشت آلبالو، نشان می دهند.

برای خرید و کاشت درخت آلبالو، می توانید در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت از انواع نهال  آلبالو که در وبسایت ما برای شما فراهم شده است، استفاده کنید. سفارشات شما در کمترین زمان، به سراسر ایران ارسال می شود.

در پایان حتما پرسش ها و ابهامات جا مانده درباره کاشت نهال آلبالو را در کامنت ها برای ما مطرح نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش