بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

آشنایی با بهترین درخت بادام سردسیری

ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان درخت بادام در جهان به شمار می‌رود. جالب است بدانید رقم تجاری و معتبر بادام دیر گل آذر یکی از شناخته شده‌ترین و بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر ایران است.

با ما همراه باشید تا به بررسی بهترین نهال جهت کاشت در مناطق سردسیر (almond seedlings for cold regions)، بپردازیم و در انتها نیز به چند نمونه سؤالات متداول در مورد کشت این نوع نهال پاسخ ‌دهیم.

لیست بهترین نهال بادام سردسیری

بادام، یکی از دانه‌های خانواده گل‌سرخیان بوده و دارای دو نوع تلخ و شیرین است. این درخت با موفقیت در کشورهای مختلف به ویژه در کالیفرنیا آمریکا و اسپانیا کشت می‌شود. بهترین شرایط برای رشد بادام، فراهم کردن اقلیم کوهستانی با مقدار آبیاری کم می باشد.

با فراهم کردن شرایط مناسب رشد، درخت بادام می‌تواند در مناطق سردسیر میوه داده و محصول خوبی را تولید کند. کشت بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، معمولا در فصل پاییز و اوایل بهار انجام می‌شود، نژادهای بادام شامل دو گونه ی گرده زا و نیاز به گرده زا می باشند.

نهال بادام سردسیری

برای مناطق سردسیر، انتخاب ارقام دیرگل مناسب است، زیرا این ارقام دچار سرمازدگی نمی‌شوند و زمان شکوفه دهی آن ها پس از سرمای طولانی مدت و شدید می باشد. در نتیجه، گل‌ها در مقابل سرما محافظت می‌شوند و محصول درخت کاهش پیدا نمی‌کند. با این تفاسیر لیست بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، به شرح زیر است:

 • نهال بادام سوپرنوا
 • منقا
 • مامایی
 • شکوفه
 • آذر
 • فرانسیس
 • تونو
 • یلدا

جهت انتخاب نهال های بادام مناسب با اقلیم خود، بر روی عبارت نهال بادام کلیک نمایید.

مشخصات نهال بادام تونو

وقتی از بهترین درخت بادام در مناطق سردسیر حرف می‌زنیم، تونو حتما در لیست ما جایگاه خاص خود را دارد. بادام تونو به دلیل خاصیت شکوفه دهی دیر هنگام، مقاومت بسیاری در برابر کاهش دما دارد. این رقم به سرعت محصول می‌دهد و از نظر اقتصادی بسیار سودآور است.

زادگاه اصلی بادام تونو ایتالیا است و با داشتن پوست سخت، بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر محسوب می شود. همچنین این درخت سه الی چهار سال پس از کاشت، باردهی اولیه خود را آغاز می کند. البته که خود گرده است و مغزهای آن در هر یک دانه بادام، دو عدد می باشد.

گردافشانی درخت بادام

 

آشنایی با ویژگی های بادام دیمی

احداث باغ‌های بادام می‌تواند به دو روش دیمی و آبی انجام شود. در روش آبی، کشاورز بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر را خریداری کرده و بر اساس نیازهای آبی ارقام مختلف که کاشت کرده‌اند، یک سیستم آبیاری متناسب اجرا می کند.

روش دیمی به میزان بارش در منطقه شما بستگی دارد. بنابراین، اگر قصد احداث باغ بادام به این روش را دارید، باید میزان بارش سالانه منطقه خود را در نظر بگیرید. بنابراین این ارقام تا حدودی در برابر خشکسالی و کم آبی نیز مقاوم هستند.

بهترین نوع درختان بادام دیم

ارقام زیر جزو بهترین و مقاوم‌ترین نوع نهال بادام برای کشت به روش دیمی هستند:

 1. بادام شاهرودی 7
 2. بادام شاهرودی 12
 3. بادام شاهرودی 21
 4. نهال بادام آذر
 5. بادام مامایی
 6. بادام تونو
 7. بادام فرانیس

ویژگی های نهال بادام دیرگل سردسیری

قبلا هم گفتیم که بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، نمونه دیر گل است. این نوع نهال می‌تواند 4 سال عمر کند. درخت مربوطه به دلیل توانایی مقاومت در برابر دمای انجماد شناخته شده است. دیر گلدهی و توانایی تحمل یخ‌بندان بهاره آن را به بهترین انتخاب برای آب‌وهوای سرد و کوهستانی تبدیل می‌کند.

رشد این درخت متوسط در نظر گرفته شده و برگ‌های نیزه‌ای شکل، تیز و تا حدودی موج‌دار نهال آن کاملا قابل تشخیص هستند.

نهال بادام دیرگل

هر درخت بادام چه مقدار باردهی دارد؟

پس از آشنایی با بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، بد نیست 3 نمونه از سوالات متداول باغداران را هم مرور کنیم. برای پاسخ دادن به سوال «انواع باردهی درختان بادام چه مقدار است؟» باید عوامل مختلفی مانند آب، خاک، نور، نوع مراقبت از نهال و درخت و مسائلی از این دست را در نظر داشته باشید.

اگر فرض کنیم همه موارد در حالت ایده آل قرار دارند و باغدار نهایت تلاش خود را کرده است، می‌توانیم بگوییم که میزان باردهی بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، به شرح زیر است:

بادام دیمی، در حدود 30 کیلوگرم تولید محصول سالانه دارد. از طرفی درخت بادام فرانیس و آذر با باردهی 35 کیلوگرم، در صدر نژادهای نهال بادام می باشند. در خصوص هر درخت بالغ مامایی، پوست کاغذی و تونو میزان باردهی 30 کیلوگرم در نظر گرفته شده است.

زمان کاشت بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیری

همانطور که قبلا به آن اشاره داشتیم، زمان مناسب کاشت بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، فصل پاییز می باشد. همچنین گفته شده که اگر از دانه یا بذر بادام برای کشت استفاده می‌کنید هم بهتر است در همین فصل آن را انجام دهید.

در این زمان، بذر در داخل خاک قرار می‌گیرد و در طول یک دوره ی 6 ماهه در خاک، رشد خود را تکمیل می‌کند. سپس در فصل بهار، جوانه زده و رشد خواهد کرد. بین ماه‌های آبان تا دی، بهترین زمان برای کشت این نهال بادام دیر گل است. اگر به هر دلیلی در این زمان شرایط کشت را انجام ندادید، می‌توانید در اسفند ماه هم این کار را انجام دهید.

بهترین زمان کاشت

فاصله کاشت درختان بادام از یکدیگر چه مقدار است؟

در هنگام اجرای مراحل کاشت بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، حتما به مقدار فاصله نهال ها و شرایط خاکی و نور گیاه توجه داشته باشید. در زمین های کشاورزی که فرم خاص و استاندارد را به خود اختصاص می دهند، بهترین فاصله 7در 7 و یا 6.5 در 6.5 می باشد.

قبل از کاشت درخت بادام، باید به موارد زیادی از جمله خاک، هوا و نور هم توجه کنید تا بتوانید محصول خوبی به دست آورید. برای جلوگیری از سوختن بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر در برابر آفتاب، رنگ‌آمیزی تنه نهال می‌تواند مفید باشد.

همچنین برای ایجاد شکوفه های مطلوب و بدون ریزش، نهال بادام به 7 ساعت نور خورشید احتیاج دارد. شخم زدن و بهبود خاک نیز از موارد ارزشمند در رشد بهتر این نهال است.

کلام آخر جهت خرید بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

با توجه به همه موارد ذکر شده، اگر قصد خرید بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر را دارید، کارشناسان دکتر نهال کنار شما هستند تا خرید مناسبی را تجربه کنید. این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نهال در کشور است که امکان دریافت لیست قیمت نهال و همچنین مشاوره در زمینه نهال‌های مثمر و غیر مثمر را برای باغداران عزیز فراهم کرده است. برای بهره بردن از این امکانات از پل‌های ارتباطی سایت دکتر نهال استفاده کنید.

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش