کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر

در هنگام کاشت نهال پسته با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستید؟ کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟ این چالش برای تمامی افرادی که می‌خواهند باغی احداث کنند یا فقط در منزل خود یک درخت بکارند وجود دارد. در مرحله اول و در زمان کاشت برای شرایط مختلف می‌توانید انتخاب متفاوتی داشته باشید. همچنین بعد از کاشت نیز برای داشتن محصول مطلوب باید مراقبت و نگهداری از درخت خود را جدی بگیرید.

به نظر شما کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟

انتخاب درست در مرحله اول می‌تواند آینده زمین شما را تغییر دهد. یک کشاورز حرفه‌ای و سرمایه‌گذار موفق اهمیت انتخاب کاشت نهال یا بذر را می‌داند. “خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج”. برای یک انتخاب خوب و رسیدن به پاسخ این سوال که کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟ می‌توانید از کارشناسان دکتر نهال مشاوره یا از تجارب قبلی خود کمک بگیرید.

نهال پسته جوان و نایلون پیچ انتخاب اول یک کشاورز محسوب می‌شود. دلیل این دسته از افراد برای کاشت نهال به جای کاشت بذر، باردهی سریع‌تر و بازدهی بهتر نهال است. اگر بخواهیم به صورت علمی این موضوع را بررسی کنیم. باید به شما بگوییم که هر کدام، چه کاشت نهال و چه کاشت بذر معایب و مزایایی دارند و برای مقاصد متفاوتی کاربردی هستند.

اگر برای ایجاد باغ یا باغچه شروع به کاشت پسته کرده‌اید بهترین پیشنهاد به شما کاشت نهال پسته است. ایجاد یک باغ پسته می‌تواند برای شما یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت باشد. همچنین سودآوری آن تا چند نسل بعد برای شما باقی خواهند ماند.

باغداران حرفه‌ای در جواب سوال کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟ نهال را پیشنهاد می‌کنند.

کاشت نهال پسته

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های کاشت پسته استفاده از نهال پسته است. نهال پسته درخت جوانی محسوب می‌شود که قبلا از بذر تولید شده و برای مدتی در نهالستان نگهداری شده است. در هنگامی که نهال در نهالستان نگهداری می‌شود، کارشناسان و متخصصان بر فرآیند رشد آن نظارت می‌کنند. به همین دلیل در خصوص سوال کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر، باید بگوییم نهال به بهترین نحو رشد می‌کند.

برای اطلاع از نحوه ی کاشت نهال پسته، می توانید بر روی عبارت نهال پسته کلیک کنید.

مزایای کاشت و پرورش نهال پسته

برای یافتن جواب این سوال که کاشت نهال بهتر است یا بذر؟ ابتدا باید بدانید که کاشت نهال آماده مزایای بسیاری نسبت به کاشت بذر پسته دارد. در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره می‌شود:

  • رشد سریع و صرفه‌جویی در زمان: نهال‌های پسته معمولا از نژادهای اصلاح شده هستند که در شرایط خاصی رشد کرده‌اند. بنابراین نهال نسبت به بذر رشد سریع‌تری دارد و در زمان کمتری به باردهی می‌رسد. بعد از کاشت بذر پسته باید زمان بیشتری صرف کنید تا بذر به نهال تبدیل شده و از آن محصول بگیرید. در نتیجه با کاشت نهال سرمایه شما زودتر باز می‌گردد.
  • انتخاب دقیق ژنتیک: شما در زمان کاشت نهال دقیق می‌دانید که چه نهالی و با چه گونه‌ای را خریداری کرده‌اید. این در صورتی است که دو بذر از یک درخت می‌توانند دو گونه مختلف درخت پسته را به شما بدهند. در نتیجه در این موضوع نیز در پاسخ کاشت نهال بهتر است یا بذر؟ شما باید نهال را برگزینید.
  • مقاومت در برابر آفات: نهال‌هایی که در نهالستان رشد کرده‌اند انتخابی هستند و معمولا در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند. انتخابی بودن نهال بدین منظور است که کارشناسان بهترین و مقاوم‌ترین بذر را از بین تمامی بذرها انتخاب می‌کنند. در نتیجه نژاد و شرایط پرورش نهال روی مقاومت آن نسبت به بیماری تاثیر می‌گذارد.
  • مقرون به صرفه بودن: در ابتدا و در زمان کاشت هزینه اولیه نهال نسبت به بذر بیشتر است؛ اما در ادامه مسیر نهال به بهترین شکل به بازدهی می‌رسد و هزینه‌های شما به خوبی جبران می‌کند. همچنین با انتخاب نهال سالم و مقاوم به بیماری، هزینه‌های مربوط به نگهداری و رفع آفات از درخت از سبد مخارج شما حذف می‌شود.
کاشت نهال پسته برای باغدار مزایای بسیاری دارد.

عیب‌های کاشت نهال پسته

با دانستن برخی از معایب کاشت نهال پسته تا حدودی به نتایجی می‌رسید که آیا کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟ در ابتدا و در بحث خرید باید بدانید که کاشت نهال هزینه بیشتری برای شما دارد. همچنین نهال دارای ریشه‌هایی است که در هنگام کاشت در زمین ممکن است به آن ها آسیب وارد شود. 

همچنین عمق چاله در هنگام کاشت نهال یک چالش محسوب می‌شود. برای کاشت نهال باید چاله‌ای به عمق دو برابر عمق گلدانی که نهال در آن رشد کرده است حفر کنید تا ریشه آن آسیب نبیند. در صورتی که برای کاشت بذر نیاز به حفر چاله به این بزرگی ندارید.

کاشت بذر پسته

برای رسیدن به یک پاسخ مطلوب در این زمینه که کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر، در ابتدا باید در مورد کاشت بذر و همچنین مزایا و معایب آن بیشتر بدانید. کاشت بذر پسته یکی از روش‌های کاشت است که امروزه خیلی مرسوم نیست؛ همه ی ما می دانیم که بذر پسته یک ماده اولیه برای تولید درخت پسته است. اگر این بذر در شرایط مطلوبی پرورش یابد به یک درخت تنومند تبدیل می‌شود.

برای انتخاب بذر در هنگام کاشت در ابتدا شرایط خود را بررسی کنید.

مزایای کاشت بذر پسته

کاشت بذر پسته نیز مزایای بسیاری برای طرفداران این نوع از کاشت دارد. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایا در زمینه کاشت بذر را برای شما بررسی می‌کنیم:

  1. هزینه کمتر کاشت بذر نسبت به کاشت نهال: یکی از مقرون‌به صرفه‌ترین روش‌های کاشت، کاشت بذر پسته است. شما برای خرید و کاشت بذر پسته هزینه بسیار کمتری را پرداخت می‌کنید.
  2. ریشه مستحکم: به نظر شما برای داشتن یک ریشه مستحکم کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟ پرورش درخت پسته با بذر ریشه‌های محکم‌تر و قوی‌تری برای درخت شما به همراه دارد. درختان با داشتن ریشه‌های قوی، راحت تر با شرایط محیطی و اقلیمی سازگار می‌شوند. همچنین برای شما نگرانی در مورد حفر چاله و آسیب به ریشه‌ها ایجاد نمی‌کند.
  3. قابلیت نگهداری طولانی مدت: با توجه به اینکه بذر به‌راحتی و برای طولانی مدت قابلیت نگهداری دارد، شما می‌توانید برای زمان کاشت هر بذر برنامه ریزی داشته باشید. حتی می‌توانید در فواصل مختلف زمانی با در نظر گرفتن شرایط و نیاز خود، آن را بکارید.
بذر پسته را به‌راحتی در چاله‌هایی با عمق کم می‌توانید بکارید.

معایب کاشت بذر پسته

در زمان کاشت درخت پسته با استفاده از بذر با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد. کاشت بذر معایبی را برای احداث باغ شما به همراه دارد. از جمله این معایب می‌توان به بازدهی دیرتر اشاره کرد. با کاشت بذر درخت شما به زمان بیشتری نیاز دارد تا به باردهی و محصول نهایی برسد. در مرحله بعدی می‌توان تنوع در گونه‌های بذری را نام برد.

کاشت بذر برای نوع درخت نهایی غیرقابل پیش‌بینی است. این موضوع می‌تواند شما را در میزان کیفیت محصول نهایی غافلگیر کند. علاوه‌بر موارد گفته شده، یکی دیگر از معایب کاشت بذر، کوچکی ابعاد نهال نهایی است. شما باید از نهال‌های حاصل از بذر بسیار مراقبت کنید؛ زیرا این نهال‌ها در برابر آفات نیز ضعیف هستند.

با دانستن برخی معایب کاشت بذر، انتخاب شما در مورد این که کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر آسان‌تر می‌شود.

کلام پایانی در خصوص کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر؟

تمامی باغداران پسته برای تولید پسته با این چالش که آیا کاشت نهال پسته بهتر است یا بذر روبه‌رو هستند. انتخاب شما بستگی به بودجه و نیاز شما دارد؛ اما اگر به دنبال کاشت بدون ریسک هستید و داشتن محصولی مرغوب برای شما اهمیت دارد. بهترین گزینه برای شما کاشت نهال سته محسوب می‌شود.

انتخاب شما هر کدام که باشد باید در ابتدا از سالم بودن نهال یا بذر اطمینان حاصل کنید. بدین منظور باید از نهالستان معتبری همچون دکتر نهال خرید کنید. دکتر نهال با داشتن کارشناسان متخصص در زمینه پرورش و کاشت نهال می‌تواند شما را در تمامی مراحل کاشت و انتخاب نهال مناسب راهنمایی کند.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش