انواع بهترین نهال انجیر سردسیری پربار در ایران

نکات خرید بهترین نژاد نهال انجیر

درخت انجیر یک درخت گرمسیر و نیمه گرمسیر است که در خشکی و گرما بهترین رشد و باردهی محصول را دارد؛ اما این بدان معنا نیست که شما در نواحی سردسیر و نیمه سردسیر، امکان کشت و پرورش نهال انجیر را ندارید.

برای این امر شما باید نهال انجیر سردسیری، یعنی نهال های انجیری که نسبت به سرما مقاوم تر هستند را تهیه کنید. علاوه بر این، یک سری نکات مهم و کارآمد در رابطه با نحوه کاشت و نگهداری از نهال انجیر وجود دارد که در ادامه مقاله به بررسی کامل این نکات پرداخته ایم.

معرفی میوه و درخت انجیر

درخت انجیر بومی نواحی آسیای غربی و خاورمیانه است. انجیر استهبان استان فارس، یکی از معروف ترین انجیرها به روش کشت دیمی در جهان است که از طعم بسیار لذیذی برخوردار می باشد. این میوه دارای دانه های نر و ماده درون خود است و تلقیح و گرده افشانی خود را به وسیله حشرات، باد و … انجام می دهد.

محصول نهال انجیر اگر در نواحی گرمسیر کشت شود بسیار شیرین و لذیذ خواهد بود و در صورت کشت در نواحی سردسیر، کیفیت چندان مطلوبی نخواهد داشت؛ مگر ارقام خاصی از انواع بهترین نهال انجیر سردسیری را انتخاب کنید که نسبت به سرما مقاوم تر می باشند.

نهال انجیر و محصول آن

این میوه سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها و آنتی اکسیدان هاست و خواص بسیاری برای بدن دارد. همچنین انجیر دارای کاربرد بسیار زیادی در صنعت خوراکی، دارویی و خشکبار می باشد.

چگونه نهال انجیر را در مناطق سردسیر کشت کنیم؟

در این بخش از مقاله به چگونگی نحوه کاشت درخت انجیر مقاوم به سرما و نکات اساسی کاشت انجیر در نواحی سرد می پردازیم؛ یکی از مهم ترین نکات در این رابطه، انتخاب مکان مناسب برای کاشت نهال انجیر سردسیری است.

اگر منطقه شما سردسیر است، بهتر است مکان کشت نهال ها آفتاب گیر باشد؛ به صورتیکه درختان انجیر بتوانند حداقل روزی 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کنند.

همچنین بهتر است تنه و ریشه های نهال ها را جهت محافظت از یخ زدگی و بیماری های ناشی از رطوبت و کاهش دما، با استفاده از مالچ پاشی بپوشانید. بهترین زمان کاشت نهال انجیر سردسیری، بعد از گذر کردن آب و هوا از یخبندان زمستانه است.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال انجیر، بر روی لینک کلیک نمایید.

کاشت نهال انجیر

اهمیت ارتفاع زمین کشت انجیر سردسیری از سطح دریا

اینکه ارتفاع زمین شما از سطح دریا چقدر باشد، فاکتور بسیار مهم و تاثیرگذاری هنگام خرید انواع بهترین نهال انجیر سردسیری است؛ چرا که این ارتفاع هرچه کمتر باشد، یعنی آب و هوای منطقه گرم و مرطوب تر است؛ و هرچه ارتفاع بیشتر باشد یعنی سردتر خواهد بود.

با توجه به طبع درخت انجیر، به صورت میانگین ارتفاعات 200 تا 1500 متری از سطح دریا مکان های مناسبی هستند. اما اگر شما در ارتفاعات بالاتری قصد کاشت انجیر را دارید، باید از ارقام دیرگل تهیه کنید که شامل ارقامی از نهال انجیر سردسیری است که نسبت به دیگر نژادها مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارند.

نکات مهم در رابطه با پرورش انواع بهترین نهال انجیر سردسیری

 1. اگر قصد کاشت و خرید نهال انجیر در مناطق سردسیری را دارید، خوب است که بدانید باید از ارقام دیرگل درخت انجیر سردسیر تهیه کنید تا درختان انجیر شما نسبت به سرمای دیررس بهاره در امان باشند.
 2. از یک سری هورمون ها و ترکیبات شیمیایی مخصوص می توانید جهت تاخیر در باز شدن جوانه های درخت انجیر و ایجاد گلدهی آن ها در فصل بهار، استفاده کنید.
 3. در اطراف باغ درخت انجیر سردسیر خود، از بادشکن ها استفاده کنید تا در فصل سرما درختان شما از سرمای بیش از اندازه در امان باشند.
 4. اگرچه درخت انجیر به خشکی مقاوم است اما کمبود آب یا آبیاری نامنظم می تواند باعث انواع بیماری ها یا آفات، ایجاد اختلال در فرآیند جذب آب و مواد معدنی درخت و در نهایت ریزش برگ ها شود. از این رو بسیار حائز اهمیت است که به میزان لازم و در فواصل منظم آبیاری صورت گیرد.
نکات کشت نهال انجیر

انواع بهترین نهال انجیر سردسیری

تقریبا 7 نوع انجیر مقاوم به سرما را در این مقاله معرفی کرده ایم:

 • انجیر زرد ترکیه: این رقم دیرگل، در هر هکتار حدود 40 تن باردهی خواهد داشت. عمر اقتصادی آن به 50 سال می رسد و در ارتفاعات 100 تا 2500 متر از سطح دریا قابلیت رشد دارد. این گونه زرد رنگ و بسیار خوش طعم و خوش عطر است که هم به صورت تازه خوری و هم خشک شده آن قابل استفاده است.
 • انجیر بوقلمون قهوه ای: این گونه مقاومت قابل توجهی نسبت به سرما و همچنین نسبت به گرما دارد. میوه های این درخت انجیر قهوه ای رنگ و با اندازه ای متوسط تا درشت می باشند.
 • انجیر سلست: انجیر های کوچک و بنفش اما شیرین و خوش طعم، محصولات این درخت انجیر سردسیری هستند.
 • انجیر هاردی شیکاگو: میوه های این رقم متوسط و بنفش رنگ هستند. تاکنون این نژاد مقاومت بسیار خوبی نسبت به سرما از خود نشان داده است.
 • انجیر کادوتا: میوه این رقم نهال انجیر سردسیری، بسیار خوش طعم و شیرین، با اندازه کوچک تا متوسط و با رنگ بنفش است.
 • انجیر برانزویک: میوه این رقم پوستی بنفش و گوشتی صورتی رنگ دارد و خوش طعم و خوش عطر است.
 • انجیر نگرا کوچک: این رقم نهال انجیر مقاوم به سرما، خود گرده افشان است. میوه هایی متوسط تا درشت به رنگ بنفش تیره با پوستی نازک دارد.
بهترین نهال انجیر سردسیری

کلام آخر در رابطه با انواع بهترین نهال انجیر سردسیری

در این مقاله به معرفی انواع بهترین نهال انجیر سردسیری و خصوصیات آن ها و همچنین نحوه کاشت و پرورش این نهال پرداختیم. دریافتیم که یکی از بهترین و معروف ترین این ارقام، رقم انجیر زرد ترکیه است.

همچنین دریافتیم که کاشت انجیر در نواحی سردسیر به اندازه نواحی گرمسیر نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و در این مناطق، نهال ها به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند. اما شما عزیزان علاقمند به خرید نهال انجیر، می توانید با انتخاب نهال درست و مناسب با آب و هوای منطقه خود، کشت انجیر را انجام دهید و بهترین سود را از باغ انجیر خود دریافت کنید.

کافی است با پشتیبانی سایت دکترنهال تماس گرفته و از متخصصان کشاورزی دکترنهال، بهترین مشاوره ها جهت خرید و کاشت را دریافت کنید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش