آموزش پیوند نهال گلابی(بهترین زمان پیوند)

پیوند نهال گلابی در دسته مهم ترین روش‌های تکثیر میوه می باشد. با این‌حال، نحوه صحیح پیوند می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد. علاوه‌بر این، عوامل متعددی در این فرآیند نقش‌آفرینی می‌کنند که باید آن‌ها را بشناسید. همین مسئله باعث شد تا در این مطلب به بررسی نکات مهمی مانند: انواع پیوند گلابی، مراحل انجام آن، نحوه مراقبت و نگهداری از پیوند درخت گلابی و معرفی بهترین پایه‌ها بپردازیم. اگر در این مورد کنجکاو هستید، تا پایان با ما همراه باشید،

درختان گلابی

پیوند نهال گلابی چیست؟

پیوند درخت گلابی روشی است که در آن تکه‌ای از یک درخت گلابی موجود که پیوندک نام دارد را می‌گیرند و آن را به پایه‌های سازگار با آن متصل می‌کنند تا از این طریق درخت جدیدی را تشکیل ‌دهند.

ممکن است که پیوند نهال برای شما پیچیده به نظر برسد، اما برای نهال گلابی شما بسیار ساده و مفید خواهد بود. افزودن درختان گلابی پیوندی به باغ تاثیر بهتری نسبت به سایر روش‌های تکثیر دارد.

مهم است که بدانید چه پایه درختانی برای پرورش پیوند گلابی در منطقه شما مناسب هستند، یا این فرآیند چگونه انجام می‌شود. انتظار نداشته باشید که فرآیند پیوند، میوه عجیب و غریبی تولید کند که به طور طبیعی یافت نمی‌شود، اما می‌توانید انتظار یک گلابی با کیفیت که به‌عنوان پیوندک استفاده کرده‌اید را داشته باشید.

پیوند درختان گلابی

شناخت انواع روش های پیوند گلابی

پیوند نهال گلابی قابلیت این را دارد که به شیوه‌های مختلفی انجام شود. این مسئله باعث می‌شود تا شما در زمینه پیوند نهال حق انتخاب داشته باشید و بر اساس رقمی که انتخاب می‌کنید، یکی از روش‌ها را برگزینید. پیوند گلابی در دو حالت کلی صورت می‌گیرد:

  1. پیوند جوانه: پیوند جوانه یکی از روش‌های تکثیر گلابی است که از طریق ایجاد برش و اتصال از طریق جوانه ایجاد می‌شود. پیوند شکمی، قاشی، لوله‌ای و پیوند وصله‌ای در این دسته قرار می‌گیرند.
  2. پیوند شاخه: این نیز روشی دیگر در تکثیر و پیوند درخت گلابی است که امکان اتصال بین پیوند و پایه را از طریق شاخه ایجاد می‌کند. پیوند شکافی، زینی، تاجی، سپری و پیوند اسکنه در این دسته قرار دارند که بر اساس نوع پیوند خود می‌توانید یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید.

مراحل پیوند ‌زدن نهال گلابی

اگر دوست دارید که بدانید باغداران کارکشته چگونه پیوند نهال گلابی خود را به صحیح‌ترین شیوه ممکن انجام می‌دهند، همگام با مراحل زیر پیش بروید.

جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال گلابی به منوی سایت مراجعه نمایید.

مرحله اول؛ تهیه ابزار لازم برای پیوند گلابی

داشتن ابزار مناسب اولین قدم در پیوند نهال گلابی است که موفقیت بیشتری را تضمین می‌کند. اگر در حال پیوند درختان سیب هستید به پایه برای درختان سیب و اگر در حال پیوند درختان گلابی هستید به پایه گلابی نیاز خواهید داشت. پس باید توجه داشته باشید که این سازگاری بین پیوندک و پایه وجود داشته باشد.

برای ایجاد برش‌های تمیز از درختی که قصد پیوند زدن آن را دارید، قیچی یک ابزار ضروری خواهد بود. یک چاقوی تیز که بتواند پیوندک و پایه را کوتاه کند نیز لازم است. نوار و درزگیر پیوند به نگه داشتن قطعات در کنار هم در هنگام اتصال کمک می‌کنند.

مرحله دوم؛ انتخاب درخت مناسب برای پیوندک

یکی از مهم ترین نکات انتخاب درخت مناسب برای جداکردن پیوندک است. شما باید جستجو کنید تا درختی را که از لحاظ میوه و رشد مورد نظر شما است را انتخاب کرده و پیوندک را از آن جدا کنید. از آنجایی‌که، احتمالات برای شکست پیوند وجود دارد، بهتر است که چند پیوندک متفاوت تهیه کرده تا در نهایت بتوانید موفقیت خود را در پیوند نهال گلابی افزایش دهید.

برای انتخاب بهترین پیوندک، باید از جمع آوری جوانه‌های آبی که از قاعده درخت رشد می کنند و مسئول تغذیه و آبرسانی گلابی‌ها هستند، خودداری کنید. اما در عوض، باید قطعات مقاوم را از شاخه‌هایی که بین چهار تا شش جوانه دارند و ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر طول دارند، جمع‌آوری کنید. همچنین پیوندک باید تا حد امکان به همان قطر پایه باشد.

مراحل انجام پیوند

۳مرحله سوم؛ برداشت پیوندک

همانطور که پیوندک خود را برای پیوند نهال گلابی جمع می‌کنید، برش های تمیزی را با قیچی هرس خود روی آن‌ها ایجاد کرده و قطعات را در یک سطل آب قرار دهید تا از خشک‌شدن آن ها جلوگیری شود. همچنین آب را در طول فرآیند پیوند در دسترس نگه دارید.

مرحله چهارم؛ اتصال پیوندک در شکاف پایه

لایه بیرونی پیوندک و پایه به‌عنوان لایه کامبیوم شناخته می‌شوند. این لایه جایی است که مواد مغذی و آب در آن جریان می یابد و آنجاست که اتحاد واقعی برای پیوند نهال گلابی اتفاق می‌افتد. برای پیوند موفقیت آمیز، لایه کامبیوم هر قطعه باید تا حد امکان به یکدیگر نزدیک شوند و در تماس با یکدیگر قرار گیرند.

یک پایه و یک پیوندک را انتخاب کنید که اندازه آن ها به هم نزدیک باشد. پایه را با یک جفت قیچی هرس تیز حدود سه سانتی‌متر از جایی که خط زمین روی درخت قرار دارد، ببرید. پایه را به همان اندازه از وسط تقسیم کنید و پیوندک را در آن قرار دهید.

در این فرآیند پیوندک را با دقت در شکاف پایه فرو کنید؛ سپس دو قطعه را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که لایه های کامبیوم بیرونی تا حد امکان با یکدیگر تماس داشته باشند. در این مرحله از پیوند درخت گلابی، اصلا عجله نکنید؛ زیرا کل فرآیند به تماس خوب بین پیوندک و پایه بستگی دارد.

مرحله پنجم؛ چسباندن پیوندک و پایه به یکدیگر

هنگامی‌که از وضعیت قرار گرفتن پیوندک و پایه راضی بودید، می‌توانید با استفاده از نوار پیوند یا چسب برای نگه‌داشتن قطعات در کنار هم، پیوند گلابی را تقویت کرده و استحکام بخشید. برخی افراد انتخاب می‌کنند که یک لایه نازک از چسب یا نوار پیوند را برای پوشاندن پیوند گلابی استفاده کنند.

هم نوار و هم چسب در سال اول رشد، هوا و پوسیدگی خواهند داشت. با این‌حال، مهم است که از این ابزار بیش از حد استفاده نکنید؛ زیرا استفاده بیش از حد می‌تواند باعث آسیب به درخت شود.

مرحله آخر کاشت پیوند

مرحله آخر؛ کاشت مجدد پیوند گلابی

درختان تازه پیوند شده گلابی خود را در محلی حاصلخیز بکارید که مزاحمتی برای آن ها ایجاد نشود. ریشه را در یک گودال قرار دهید و ناحیه ای را که پیوندک در آن قرار دارد، حدود ۲.۵ تا ۵ سانت از سطح زمین رها کنید.

همچنین نوک پیوند را با یک نوار کوچک فلورسنت رنگی مشخص کنید تا به راحتی دیده شود. حتی شما می‌توانید پایه‌ها را در ابتدا در محل مورد نظر و جدید کشت کرده و سپس پیوند بزنید.

زمان مناسب برای پیوند نهال گلابی

برای پیوند درخت گلابی هرگز زود نیست. به طور کلی، اواخر زمستان تا اوایل تابستان بهترین زمان برای پیوند درختان میوه مثل گلابی می باشد. البته این موضوع  به نوع پیوندی که انجام می‌دهید نیز بستگی دارد. شما باید پایه خود را داشته باشید و پیوندک خود را قبل از بلند شدن شیره و شروع به بیرون آمدن جوانه‌ها جمع‌آوری کنید.

معرفی بهترین پایه برای انجام پیوند

انتخاب پایه پیوند گلابی و نوع خاک، دو عامل به هم پیوسته هستند. اگر بخواهیم این قضیه را برای شما روشن‌تر کنیم، باید بگوییم که در خاک‌های سنگلاخی پایه زالزالک برای پیوند نهال گلابی مناسب است. در عین‌حال، در خاک‌هایی با زه‌کشی مناسب، پایه به می‌تواند بهترین گزینه باشد. پس، در این امر به نوع خاک توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نحوه صحیح مراقبت از پیوند درخت گلابی

همه چیز پس از پیوند نهال گلابی شروع می‌شود و شما باید نگهداری و مراقبت کامل از آن را داشته باشید تا زمانی که اولین میوه‌های پیوند گلابی را روی آن مشاهده کنید. اگر نتوانید شیوه مراقبت را به‌درستی اجرا کنید، انتظار موفقیت از پیوند، کاملا بی جهت است. برای اطلاع از این فرآیند، به نکات زیر توجه کنید.

میزان آبیاری درخت گلابی پیوندی

مهم است که نهال پیوندی گلابی خود را به طور منظم آبیاری کنید تا زمانی که گیاه ایجاد شود؛ زیرا توانایی ریشه برای حمایت از پیوند درخت گلابی در این مرحله کافی نخواهد بود. آبیاری حدود یک بار در هفته، و اغلب در هوای بسیار گرم وقت شما را می‌گیرد.

پس از یک سال یا بیشتر، درخت گلابی فقط در بهار و تابستان به آبیاری نیاز دارد. اطمینان حاصل کنید که همیشه ریشه‌ها را آبیاری می‌کنید و همچنین از ریختن آب به برگ‌های پیوند نهال گلابی خودداری کنید؛ زیرا این امر باعث ایجاد بیماری و سوختگی برگ می‌شود.

آبیاری پس از پیوند

نحوه هرس این درختان

بیشتر پیوندهای نهال گلابی که در باغ‌ها وجود دارند، به شکل بوته‌ای کاملا طبیعی رشد می‌کنند و ایجاد الگوی رشد با هرس برای آن ها بسیار آسان است. بهترین زمان برای هرس درخت گلابی در فصل زمستان است که درخت در خواب قرار دارد. برای این کار، ابتدا شاخه‌هایی را که به سمت مرکز درخت در حال رشد هستند، جدا کنید؛ زیرا به اندازه کافی نور خورشید برای تولید میوه دریافت نمی‌کنند.

سپس شاخه های مرده، بیمار یا در حال مرگ را بردارید. در آخر، همه شاخه‌های اصلی را قطع کنید. هنگامی که درخت شما به ارتفاع کامل خود رسید، می توانید شاخه‌های اصلی را حدود یک سوم برش دهید که این کار باعث می شود درخت شما خیلی بلند نشده و برداشت گلابی‌ها سخت نشود.

کلام پایانی در ارتباط با پیوند نهال گلابی

پیوند نهال گلابی یکی از راه و روش‌های تکثیر این درخت میوه‌ای است که می‌تواند مثالی برای این باشد که یک شبه ره صد ساله را بروید. یعنی، با توجه به فرآیند و ویژگی‌های این روش شما می‌توانید در سریع ترین حالت ممکن، میوه‌های گلابی خود را در کیفیت دلخواه تولید و برداشت کنید.

در این مطلب، تمام نکاتی که در زمینه پیوند درخت گلابی وجود دارد، گنجانده شده‌است تا به‌عنوان یک راهنما از آن استفاده کنید.

همچنین می توانید از طریق شماره های موجود و یا درج کامنت با مشاورین فروش مجموعه ی دکتر نهال جهت خرید نهال گلابی در ارتباط باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش