بهترین نهال گوجه سبز(معرفی انواع درخت آلوچه)

مقدمه ای بر بهترین نهال گوجه سبز:

گوجه سبز یکی از میوه های محبوب در میان ایرانیان است. این میوه به نام آلوچه نیز در ایران شناخته می شود. گوجه سبز به آب و هوای معتدل علاقه مند و نسبت به سرمای زیاد حساس خواهد بود. این میوه دارای هسته بزرگ و پوست نازک بوده که برگ آن، سبز روشن است و در برخی گونه ها به رنگ زرد، نارنجی و قرمز نیز دیده می شود. در ادامه در مورد بهترین نهال گوجه سبز، نکاتی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

خواص و فواید مهم گوجه سبز:

گوجه سبز با عنوان انگلیسی Greengages شناخته شده و خواص بیشماری دارد. این میوه به میزان فراوان از ویتامین آ، کلسیم، ویتامین ب، و ویتامین C تشکیل شده است. ویتامین C موجود در گوجه سبز از عوامل موثر در بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. جذب کننده ی آهن و پیشگیری و کاهش کم خونی، و محافظت از سلول هاست.

این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از بروز بیماری هایی چون سرطان پیشگیری می کند. گوجه سبز به دلیل طعم ترش و دلچسبش، به صورت مستقیم و به شکل میوه و در تهیه ی انواع غذا به کار می رود.

خواص گوجه سبز

چگونه بهترین نهال گوجه سبز را پرورش دهیم:

برای پرورش بهترین گوجه سبز، باید با شرایط مورد نیاز آن ها آشنا باشیم. بر اساس گفته ها، زادگاه گوجه سبز، کشور فرانسه و چین است. درواقع این گیاه نوع متفاوتی از آلوی اروپایی است. این درخت، قد کوتاهی دارد و شکوفه های آن سفید رنگ هستند. عموما این نهال بعد از ۴ سال شروع به باردهی می کند و تا حدود ۷۰ سال می تواند عمر کند.

اگرچه این گیاه نیاز به خواب سرمایی دارد اما برای گل دهی و رشد به آب و هوای معتدل نیازمند است. لذا برای یافتن بهترین درخت گوجه سبز، باید این مسئله را لحاظ نمود.

انواعی از بهترین نهال گوجه سبز:

گوجه سبزها معمولا به دلیل برخی ویژگی های ظاهری، با هم تفاوت دارند. اندازه، رنگ، طعم و بافت گوجه سبز ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از انواع گوجه سبز دارای طعم شیرین، برخی ملس و برخی دیگر ترش هستند.

این میوه معمولا بعد از رسیدن بافت نرمی پیدا کرده و چسبندگی هسته به گوشت میوه بیشتر می شود. در برخی از انواع در این حالت رنگ میوه به زرد، نارنجی، قرمز یا ترکیبی از آن ها تبدیل می شود.

در ایران انواع گوناگونی از این میوه کاشته و برداشت می شود از جمله گوجه سبز برغان، شهریار، سردرودی، ملایر، آذر شهر، سلطانی، اراک، سعدی، اسرائیلی، ترکیه ای و گوجه سبز توسرخ که معروف ترین، پرفروش ترین و بهترین گوجه سبز ها، گوجه سبز برغان، شهریار و مراغه می باشد.

انواعی از بهترین نهال گوجه سبز

رقم برغان؛ بهترین نهال گوجه سبز با محصول پر فروش:

گوجه سبز برغان از انواع پرطرفدار آلوچه است. این نوع وقتی بسیار رسیده باشد به رنگ زرد و قرمز متمایل می شود و به دلیل اندازه درشت و طعم شیرین تر نسبت سایر انواع آلوچه، به صورت خشک و برای تهیه انواع غذا نیز مصرف می شود. به همین دلیل این نوع گوجه سبز، فروش خوبی در بازار دارد.

شرایط مورد نیاز:

گوجه سبز برغان در مناطق سرد و معتدل بهتر رشد می کند و نسبت به گرمای زیاد و سرمای شدید حساس است. ارتفاع این درخت کوتاه است و ممکن است به ۵ متر نیز برسد و ریشه ها رشد عمودی در داخل خاک دارند.

باردهی این محصول نسبت به انوع دیگر بالاست و گیاه ممکن است تا ۴۰ سال عمر مفید و باردهی داشته باشد. با این وجود، انتخاب بهترین نهال گوجه سبز، تاحدودی به شرایط محیطی بستگی دارد.

نگهداری از نهال گوجه سبز برغان:

برای تربیت بهترین درخت گوجه سبز از این رقم آبیاری این نهال باید به درستی انجام شود. در سال های ابتدایی کاشت، آبیاری باید به صورت منظم انجام شود تا به نهال آسیبی نرسد و پس آن نیز حداقل دوبار در هفته آبیاری در نظر گرفته شود. بدیهی است که در صورت بالا بودن دمای هوا و تابش مستقیم خورشید، این آبیاری باید بیشتر صورت گیرد.

درصورت کاهش میزان گل دهی درخت، می توانید درخت را با کود تغذیه کنید و درصورت مشاهده ی کرم، از آفت کش استفاده نمایید.

شما می توانید جهت مشاهده لیست انواع خرید نهال گوجه سبز، به منوی سایت مراجعه نمایید.

رقم شهریار؛ بهترین نهال گوجه سبز با میوه هایی مخصوص تازه خوری:

گوجه سبز شهریار از گونه های خوشنام آلوچه ست. همانطور که از نام آن بر می آید، سازگاری مناسبی با آب و هوای مشابه شهریار دارد. این رقم بهترین گوجه سبز، برای اطراف استان تهران می باشد. میوه های این درخت، سبز رنگ و درشتند و بافت سفت و آبدار و طعم ترش و ملسی دارند. با رسیدن میوه، رنگ آن به زرد تغییر می کند و چسبندگی گوشت میوه به هسته بیشتر می شود. گوجه سبز شهریار به دلیل طعم ترش و اندازه ی درشت، عموما  به صورت میوه مورد استفاده قرار می گیرد.

شرایط مورد نیاز:

گوجه سبز شهریار نسبت به سایر ارقام، به هوای سرد واکنش بهتری نشان می دهد. ریشه های این گیاه مقاومت خوبی نسبت به آسیب، ضربه و شرایط محیطی دارند. و فاصله ی زمانی گل دهی تا میوه دهی آن تقریبا زیاد است. ارتفاع این درخت کوتاه است و عمر باردهی خیلی زیادی ندارد.

نگهداری از نهال گوجه سبز شهریار:

رقم شهریار گونه ای از بهترین نهال گوجه سبز که به جز در مواردی که کرم ها به میوه آسیب بزنند، زیاد دچار آفت زدگی نمی شود. اما درصورت بروز چنین اتفاقی باید از روش مناسبی برای سم پاشی استفاده نمود.

آبیاری این درخت باید دوبار در هفته و به صورت عمیق انجام شود تا ریشه به خوبی آبیاری شود. این نهال در سطوح مسطح و شیبدار قابل کاشت است و به ازای هر ۱۰ نهال، به یک درخت گرده افشان نیاز دارند.

رقم مراغه؛ بهترین درخت گوجه سبز با بیشترین باردهی:

بهترین نهال گوجه سبز؛ برای باغدارانی که تمایل به فروش محصول به صورت آلو دارند، گوجه سبز مراغه است؛ چون نهال آن درواقع آلوهای نارس است که پیش از رسیدن کامل میوه ها برداشت می شوند. زمان رسیدن کامل میوه های این نوع نهال اواخر مردادماه است.

به همین دلیل در اردیبهشت ماه می توان آلوهای نرسیده را به عنوان گوجه سبز برداشت و به بازار عرضه نمود. از آنجا که باردهی این رقم بسیار بالاست، می توان روی سوددهی فروش محصول آن  به صورت گوجه سبز و آلوچه حساب کرد.

شرایط مورد نیاز رقم مراغه برای پرورش بهترین نهال گوجه سبز:

گوجه سبز مراغه، ارتفاع کمی داشته و عمر کوتاهی نیز سپری می کند. این رقم باردهی بالایی دارد و نیاز به آبیاری زیادی دارد. این درخت برای مناطق سردتر مناسب است و میوه ی رسیده به صورت میوه و خشکبار مورد مصرف قرار می گیرد و خشکبار آن از اقلام صادراتی است. باردهی این رقم بسیار سریع است و در سال اول شروع می شود.

نگهداری از نهال گوجه سبز مراغه:

درصورت گل دهی کم و ضعیف شدن درخت، لازم است تا کوددهی مناسبی صورت گیرد. درصورت بروز آفت هایی مانند قارچ و کرم لازم است تا سم پاشی نیز برای درختان انجام شود. این درخت در سن باردهی نیاز به هرس نمودن دارد؛ چون سرعت رشد شاخه ها بالاست.

مزایای کاشت بهترین نهال گوجه سبز:

گوجه سبز از جمله درختانی است که می تواند بازدهی مناسبی برای باغداران داشته باشد. به دلیل ماهیت نوبرانگی این میوه، قیمت مناسبی در بازار دارد و به خوبی به فروش می رسد. باید توجه داشت که این میوه در بازه ی زمانی کوتاهی به صورت گوجه سبز قابل ارائه است؛ با این حال بسته به نژاد و وضعیت میوه ی رسیده از آن می توان به گونه و برای مصارف دیگری به فروش رساند.

گوجه سبزهای رسیده را می توان به صورت آلو در بازار به فروش رساند یا به روش های گوناگون خشک کرده و در دسته ی خشکبار قرار داد. به علاوه برخی از انواع آن نیز برای تولید انواع لواشک آلوچه در صنایع غذایی مرتبط و یا به صورت خانگی تهیه شده و به فروش می رسد. به همین دلیل در ماه های بعدی نیز از این درخت می توان انتظار سوددهی داشت.

کاشت بهترین درخت گوجه سبز

انتخاب بهترین نهال گوجه سبز:

در هنگام انتخاب بهترین رقم گوجه سبز، باید درنظر داشت که که نهالی متناسب با شرایط موجود آب و هوایی و خاک منطقه انتخاب شود. به علاوه، کیفیت و میزان محصول نهایی تا حدودی به کیفیت نهال خریداری شده بستگی دارد.

بهترین درخت گوجه سبز، با روش های نوین تولید شده و  به صورت صحیحی نگهداری می شوند. به علاوه، نحوه ی حمل و نقل نهال ها نیز باید به گونه ای باشد که به ریشه ها و ساقه ی نهال آسیبی وارد نشود و در طی جابه جایی، ریشه ی نهال دچار آلودگی نگردد.

برای آشنایی بیشتر با بهترین نهال گوجه سبز و کسب اطلاعات خرید با نهالستان دکتر نهال در تماس باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش