قیمت نهال 5 ساله

امروزه با توجه به عرضه انواع نهال در سنین مختلف توسط نهالستان‌هایی از جمله دکتر نهال سوال‌های مختلفی در ذهن شما به وجود می‌آید. این سوالات عبارتند از: تفاوت نهال کم سن با نهال 5 ساله چیست؟ نهال جوان بهتر است یا نهال 5 ساله؟ قیمت نهال 5 ساله چقدر با نهال 2 یا 3 ساله متفاوت است؟ کاشت نهال در چه سنی ممکن است با شکست مواجه شود؟

برای پاسخگویی به این سوالات با ما همراه باشید. در این مقاله به تمامی سوالات نام برده در مورد نهال 5 ساله پاسخ خواهیم داد.

مقایسه قیمت نهال 5 ساله با نهال 2 یا 3 ساله

اگر قصد خرید نهال 5 ساله را دارید در ابتدا باید در مورد قیمت و شرایط آن استعلام بگیرید. در ادامه قیمت چند نمونه از نهال‌های پرطرفدار توسط باغداران را بررسی می‌کنیم:

  • نهال پنج ساله گردو: قیمت نهال 5 ساله گردو در انواع مختلف آن متفاوت است. به طور مثال، قیمت نهال گردوی فرانسوی حدود 120 و قیمت نهال گردوی پدرو حدود 250 هزار تومان است.
  • نهال پنج ساله بادام: برای نهال‌های بادام نیز قیمت با درصد کمتری از نهال گردو تغییر می‌کند. به طور مثال نهال بادام مارکو حدود 45 و قیمت نهال بادام استیلیتل حدود 50 هزار تومان عرضه می‌شود.
  • نهال پنج ساله انگور: قیمت نهال انگور در انواع مختلف آن بسیار متفاوت است. به عنوان مثال نهال انگور سیاه سردشت حدود 25 و نهال انگور مسکات حدود 310 هزار تومان به فروش می‌رسد.
  • نهال پنج ساله انار: قیمت نهال 5 ساله انار در مبالغ بالا متغیر نیست. به عنوان مثال قیمت نهال انار دانه سیاه حدود 45 و قیمت نهال انار امریکایی حدود 55 هزار تومان است.

در تمامی موارد گفته شده در بالا قیمت نهال 5 ساله حدود 30 تا 50 درصد گران تر از نهال‌های یک تا دو ساله است. علت بالاتر بودن قیمت نهال چند ساله، اضافه شدن هزینه‌های نگهداری آن است.

قیمت تمام شده برای نهال 5 ساله حدود 30 تا 50 درصد بیشتر است.

تاثیر سن نهال بر موفقیت کاشت آن

در هنگام کاشت نهال یکی از مهم‌ترین عواملی که بر موفقیت کاشت تاثیر گذار است، سن نهال کاشته شده محسوب می‌شود. نهال‌های با سن بالاتر در هنگام کاشت با مشکلاتی رو به رو هستند. در ادامه چند مورد از این مشکلات بیان می‌شود. تمامی این مشکلات بر قیمت نهال 5 ساله می‌افزایند.

  1. صاف نبودن ریشه‌ها:

نهال‌های جوان‌تر ریشه‌هایی صاف و ساده دارند. این در حالی است که نهال‌های پنج ساله ریشه‌های در هم تنیده و با حجم زیادی دارند. نهال‌های جوان به دلیل داشتن ریشه‌های ساده به راحتی با محیط جدید منطبق می‌شوند؛ اما علت قیمت نهال 5 ساله، داشتن ریشه‌های درهم تنیده و پیچیده آن است که به زمان بیشتری برای تطبیق نیاز دارد.

کاشت نهال های مذکور در اواخر زمستان انجام می‌شود و زمان کمی تا بهار برای استقرار ریشه وجود دارد. اگر ریشه به درستی با خاک و محیط تطبیق نیابد نمی تواند به درستی تغذیه کند. در نتیجه در همان سال اول خشک خواهد شد.

ریشه نهال جوان بسیار ظریف است و پیچیدگی ندارد.

  1. نفوذ آفات و بیماری‌ها:

هر چه زمان ماندن نهال در نهالستان بیشتر باشد احتمال آلودگی پنهان آن افزایش می یابد. نهال پنج ساله مدت زمان زیادی را در نهالستان و در مجاورت با سایر نهال‌ها گذرانده است. با توجه به این که برخی از نهال‌ها حساس هستند احتمال آلودگی نهال افزایش پیدا می کند.

این آلودگی به همراه نهال به باغ شما منتقل می‌شود. اگر انتخاب شما نهال یک یا دوساله باشد این مشکل در نهال‌های جوان وجود ندارد. اگر هزینه نگهداری جداگانه نهال 5 ساله را در نظر بگیرید، قیمت نهال 5 ساله میوه به طور حتم از نهال کم سن و سال بیشتر می‌شود.

تفاوت نهال کم سن با نهال 5 ساله در میزان باردهی

شاید تصور شما بر این باشد که با خرید نهال 5 ساله، نهال شما سریع‌تر به باردهی و سوددهی می‌رسد. امروزه نهال‌های میوه با ارقام تجاری به بازار عرضه می‌شوند که در طی دوسال پس از کاشت، باردهی دارند. نهال 5 ساله اگر پس از کاشت در زمین بتواند خود را با شرایط تطبیق دهد و خشک نشود، مدت زمان طولانی‌تری را برای باردهی نیاز دارد. این مورد نیز یکی از عوامل موثر در قیمت نهال 5 ساله می باشد.

جهت درک بهتر و مقایسه نهال 5ساله با 3 ساله می توانید مقاله قیمت نهال سه ساله را مطالعه کنید.

باردهی نهال جوان نسبت به نهال 5 ساله ممکن است بیشتر باشد.

خرید نهال جوان بهتر است یا نهال 5 ساله؟

اگر قصد خرید نهال را دارید ما به شما توصیه می‌کنیم که ابتدا از شرایط آب و هوایی منطقه خود اطمینان حاصل کنید. سپس با شماره تماس‌های داخل سایت دکتر نهال با مشاوران متخصص این مجموعه ارتباط برقرار کنید و از قیمت نهال 5 ساله خود استعلام بگیرید.

در هنگام خرید اگر قصد شما خرید نهال 5 ساله باشد، شما علاوه بر پرداخت هزینه بیشتر، هزینه‌های اضافی نگهداری این نهال را در طی سالیان طولانی پرداخت می‌کنید.

آیا پرداخت این هزینه به همین نسبت برای شما سودآوری دارد؟ نهال‌های جوان‌تر علاوه بر ریسک کاشت کمتر، بازدهی و باردهی بالاتری برای شما خواهند داشت. سودآوری نهایی و محصول مرغوب در گرو انتخاب صحیح شماست.

با خرید نهال 2 تا 3 ساله ریسک کاشت نهال کاهش میابد.

کلام آخر درباره قیمت نهال 5ساله

قیمت نهال 5 ساله با توجه به شرایطی که در زمان طولانی در نهالستان می‌ماند و هزینه‌های اضافی نگهداری آن از نهال های جوان بیشتر است، با خرید نهال 1 تا 2 ساله شما قیمت مقرون به صرفه‌تری پرداخت می‌کنید.

همچنین ریسک کاشت و عدم سودآوری (اگر به درستی مراقبت شوند) برای نهال‌های جوان وجود نخواهد داشت. نهال‌های پیوندی و جوان با باردهی به موقع و تولید محصول مرغوب شما را به سوددهی مورد نظر می‌رسانند. همچنین برای خرید نهال مناسب با اقلیم خود، می توانید با شماره های درج شده تماش حاصل فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش