قیمت نهال سه ساله

امروزه به دلیل گسترش باغ ها و افزایش تقاضا برای خرید نهال از نهالستان‌ها، برخی از نهالستان‌ها از جمله دکتر نهال شروع به فروش نهال سه ساله کرده‌است. با توجه به انواع بسیار زیاد نهال‌های سه ساله، اختلاف قیمت نیز در بین آن ها وجود دارد. متقاضیان خرید این نهال‌ها، در ابتدا باید از عوامل موثر بر قیمت نهال سه ساله مطلع شوند. پس از دانستن این عوامل می‌توانند نهال مناسب با بودجه خود را خریداری کنند.

عوامل موثر بر قیمت نهال سه ساله

در هنگام خرید و فروش نهال سه ساله مهم‌ترین موضوع مورد بحث، قیمت این نهال است. میزان قیمت نهال‌های یک ساله کمی از نهال‌های جوان‌تر بالاتر می‌رود و علت این موضوع عواملی مانند هزینه نگهداری و غیره است. تعیین قیمت نهال سه ساله میوه بر اساس اصول و معیارهای مهمی انجام می‌شود.

به همین دلیل خریدار و فروشنده در هنگام معامله دغدغه برای قیمت نهال را ندارند و به‌راحتی معامله را انجام می‌دهند. دانستن این معیارها هم برای خریدار و هم برای فروشنده ضرورت دارد. در ادامه مهم‌ترین معیارها در تعیین قیمت نهال‌های سه ساله را با یکدیگر بررسی بررسی خواهیم کرد.

هر چه نهال عرضه شده سالم‌تر باشد ارزش آن بیشتر است.

تغییرات ارز

یکی از موضوعاتی که امروزه در کشور ما بر تمامی مسائل تاثیر می‌گذارد؛ موضوع تغییر نرخ ارز است. بالا رفتن میزان نرخ ارز در کشور باعث بالا رفتن قیمت تمام شده بذرها و نهال‌های وارداتی می‌شود. اگر قیمت دلار افزایش یابد این تغییر قیمت نیز اتفاق می‌افتد.

تفاوت در عرضه و تقاضای نهال

میزان عرضه و تقاضای نهال در بازار بر قیمت نهایی نهال موثر است. اگر تقاضا برای یک نهال بالا باشد و عرضه آن پایین، قیمت نهال افزایش می یابد. همینطور اگر میزان عرضه در بازار بیشتر از میزان تقاضای خریداران باشد قیمت نهال سه ساله کاهش می یابد.

برای درک بهتر می توانید مقاله قیمت نهال 5 ساله را مشاهده کنید.

روش های تکثیر نهال

اگر نهال با روش‌های به روز تولید شده باشد قیمت آن افزایش می‌یابد. نهال‌هایی که با روش‌های جدید و به‌روز تکثیر می‌یابند نسبت به نهال‌هایی که با روش‌هایی مانند بذر تولید می‌شوند قیمت بالاتری دارند.

نهال‌هایی که با کاشت بذری عرضه می‌شوند قیمت کمتری دارند.

انواع نژادهای نهال

نوع محصول و نوع نهال انتخابی شما بر قیمت نهال سه ساله میوه تاثیر می‌گذارد. به طور مثال قیمت تمام شده برای نهال سه ساله گردو بالاتر از قیمت نهال سیب است. در این مورد حتی قیمت انواع مختلف نهال گردو نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

باردهی نهال و تاثیر آن روی قیمت نهال سه ساله

نهال‌هایی که نسبت به دیگر ارقام باردهی بیشتر، محصول مرغوب‌تر و زمان کمتری را برای تولید محصول صرف می کنند، بسیار پرطرفدار هستند. به‌خصوص هر چه نهال زودتر به محصول و سودآوری برسد ارزشمندتر است. به طور مثال نهالی که از سال دوم گلدهی دارد نسبت به نهالی که از سال پنجم وارد گلدهی می‌شود از نظر قیمت متفاوت اند. باغداران برای چنین نهالی هزینه بیشتری را پرداخت می‌کنند.

هر چه باردهی نهال بیشتر و زمان آن کمتر باشد قیمت بالاتری دارد.

عمر اقتصادی نهال

عمر اقتصادی نهال مربوط میزان سال‌هایی است که یک گونه، باردهی قابل قبولی دارد. هرچقدر عمر اقتصادی یک نهال بیشتر باشد، گیاه با ارزش تری شناخته خواهد شد. با افزایش عمر اقتصادی و تعداد سال‌های میوه‌دهی، بر قیمت نهال سه ساله نیز افزوده می‌شود.

میزان سازگاری نهال با شرایط محیطی و آب و هوایی منطقه

سازگاری نهال با شرایط مختلف آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است. هر چه یک نهال بتواند با طیف گسترده‌تری از شرایط سازگار باشد در بین خریداران پرطرفدارتر می‌شود. سازگاری بیشتر بر افزایش قیمت نهال سه ساله موثر است.

نحوه عرضه نهال به خریدار

نهال‌ها در دو حالت به فروش می‌رسند:

  • حالت اول به صورت ریشه لخت در یک گونی است که این مورد بیشتر در زمستان و خواب نهال اتفاق می‌افتد.
  • در شکل دوم نهال به صورت گلدانی به مشتری ارائه می‌شود. نهالی که به صورت ریشه لخت به فروش می‌رسد هزینه‌های مربوط به گلدان و کارگر از آن حذف شده است. به همین دلیل قیمت نهال سه ساله ریشه لخت نسبت به نهال های گلدانی کمتر می باشد.

نهال‌هایی که به صورت گلدانی به فروش می‌رسند قیمت بالاتری دارند.

شناسنامه‌دار و معتبر بودن نهال

شناسنامه‌دار بودن و اصالت نهال بر افزایش قیمت نهال تاثیرگذار است. در شناسنامه نهال اطلاعاتی از جمله مشخصات، نوع رقم و زمان شروع میوه‌دهی قید می‌شود. در همین راستا خریدار کامل می‌داند که چه نهالی خریده است. باغدارانی که قصد احداث باغ‌های تجاری را دارند ارزش نهال‌های با اصالت را می‌دانند.

گواهی سلامت نهال

داشتن گواهی سلامت یک حسن برای نهال محسوب می‌شود. نهال‌هایی که گواهی سلامت دارند ناقل آفات و بیماری‌هایی از جمله سوختگی و زردی نیستند. با داشتن گواهی سلامت ریسک ابتلای نهال به بیماری‌های نهفته نیز به صفر می‌رسد. این روند به صورتی است که قبل از عرضه نهال، یک متخصص با یک سری از آزمایشات سلامت آن را تایید می‌کند. همچنین گفتنی است که هزینه این آزمایشات و هزینه مربوط به کارشناس بر کلیت قیمت نهال سه ساله می‌افزایند.

خرید بی‌واسطه نهال از نهالستان معتبر و مجهز

در خرید نهال نیز مانند هر چیز دیگری وجود یک واسطه بر افزایش قیمت نهال سه ساله تاثیر گذار است. اگر قصد خرید نهال سه ساله میوه را دارید توصیه ما به شما خرید از نهالستان بی‌واسطه دکتر نهال است. با خرید نهال بدون واسطه، خرید با قیمت بسیار مناسبی را تجربه می‌کنید.

مجهز بودن و معتبر بودن نهالستان نیز قیمت نهال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نهالستان دکتر نهال با وجود امکانات به روز دنیا برای تولید نهال، با کیفیت‌ترین نهال‌ها را در اختیار شما قرار می دهند. و در آخر کیفیت تولید روی قیمت تمام شده نهال تاثیر گذار است.

علاوه‌بر این خدماتی که یک نهالستان برای نهال ارائه می‌دهد از جمله هزینه‌های ارسال، تضمین کیفیت نهال و خدمات پس از فروش همگی بر قیمت نهال اثر می‌گذارند. این نکته را در نظر داشته باشید که با توجه به کیفیت بالای نهال تولیدی با قیمت بالاتری نیز رو به رو خواهید شد.

کلام آخر در ارتباط با تعیین قیمت نهال سه ساله

قیمت نهال سه ساله یکی از مهم‌ترین عوامل برای خرید است. اگر قیمت تمام شده نهال برای شما مناسب نباشد امکان انصراف از خرید نهال وجود دارد. توصیه ما به شما این است که قبل از خرید از قیمت آن استعلام بگیرید. برای گرفتن استعلام به نهالستان‌های تولید کننده و عرضه کننده مستقیم از جمله دکتر نهال مراجعه کنید.

دکتر نهال بر اساس مجوز از سازمان جهاد کشاورزی قیمت گذاری خود را انجام می‌دهد. همچنین قیمت نهال‌ سه ساله به صورت آنلاین بر روی سایت این نهالستان قابل مشاهده است. با این شرایط می‌توانید با اطمینان خاطر خرید خود را انجام دهید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش