عمق چاله برای کاشت درخت

درختانی که کاشته می‌شوند معمولا پیوندی هستند. علت کاشت درختT ایجاد یک گیاه با محصول مورد نظر ماست که ریشه‌های قوی دارد. عمق چاله برای کاشت درخت کمی متفاوت است. در درختان پیوندی محل پیوند باید بالاتر از سطح خاک قرار گیرد. اگر چاله عمیق باشد، محل پیوند درخت زیر خاک می‌رود.

در این صورت مشخص نیست که شاخه‌ها و جوانه‌های که رشد می‌کنند مربوط به پیوند یا پایه گیاه است. چرا این نکته اهمیت دارد؟ در واقع شما باید شاخه‌های مربوط به پایه را قطع کنید. این شاخه‌ها خصوصیات خوب پیوند را ندارند و باعث تلف شدن انرژی درخت می‌شوند. علاوه بر این از کاشت درخت برای جنگل سازی و ایجاد فضای سبز نیز استفاده می‌شود. 

عمق چاله برای کاشت درخت چقدر است؟

 عمق چاله برای کاشت درخت به شکل اصولی باید معادل 1.5 متر باشد. خاک حفر شده را با مخلوطی از خاک زراعی و کود حیوانی و ماسه مخلوط کنید؛ سپس مقداری از خاک را به داخل چاله برگردانید. این کار باعث می‌شود تا مواد مغذی مورد نیاز در مرحله اول برای درخت تامین شود.

بعضی درختان میوه مانند گلابی یا گردو ریشه‌های محکم و بلندی دارند و برای این مدل از درختان باید چاله‌های عمیق‎‌تری حفر شود. چاله حفر شده علاوه بر عمق مناسب باید عرض خوبی نیز داشته باشد. به طور کلی عمق و عرض چاله را باید از عمق و عرض ریشه‌ها بیشتر در نظر بگیرید. همچنین دقت کنید که محل حفر چاله باید از ریشه گیاهان دیگر عاری باشد.

عمق چاله برای کاشت درخت به علت ریشه‌های بزرگ‌تر، بیشتر است.

چرا عمق چاله برای کاشت درخت مهم است؟

کاشت درخت در عمق کم یا عمق خیلی زیاد طول عمر درخت را کوتاه می کند. در نتیجه عمق چاله برای کاشت درخت بسیار مهم است. برخی از ریشه‌های درختان به حالت افقی در خاک پیش می‌روند و رشد می‌کنند. در واقع ریشه‌ها می‌توانند بسیار فراتر از تصور شما رشد کنند. اگر درخت در عمق مناسبی کشت نشود و عمق چاله کم باشد، ریشه‌هایی که قرار است به صورت افقی رشد کنند جایی برای رفتن نخواهند داشت.

در این حالت یا رشد ریشه در لبه چاله متوقف می‌شود و یا در مالچ رشد می‌کند که رطوبت یا مواد مغذی را به خوبی برای درخت حفظ نمی‌کند. به طور مثال اگر درخت 6 اینچ بالاتر از چاله کاشته شود به این معنی است که حدود یک سوم از ریشه‌ها جایی برای رفتن ندارند. 

جهت راهنمایی بیشتر برای تعیین عمق چاله هنگام کاشت نهال، می توانید عبارت نهال را لمس کنید.

رعایت عمق مناسب برای چاله به رشد و سلامت نهال کمک می‌کند.

طول مناسب چاله برای درخت چگونه تعیین می شود؟

برای تعیین عمق چاله برای کاشت درخت باید آبیاری و کوددهی به درخت را در نظر بگیرید. این دو عامل ممکن است تعیین عمق مناسب درخت را به اشتباه بیندازد.

  1. آبیاری بیش از اندازه: از رایج‌ترین اشتباهات در هنگام کاشت درخت، حفر چاله عمیق و آبیاری بیش از اندازه است. عرض چاله برای کاشت را باید حداقل بیشتر از ریشه در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که چاله عمیق‌تر از ریشه درخت نباشد. همچنین درخت را باید حدود ۵ سانتی‌متر بالاتر از سطح چاله بکارید. با این کار فضای کافی برای رشد ریشه ایجاد می‌کنید. علاوه بر این از تجمع آب اضافی در پای درخت جلوگیری می‌شود.
  2. استفاده از کود: اگر از کود برای خاک استفاده می‌کنید، حفره‌هایی در خاک ایجاد می‌شود. این حفره‌ها‌ی در خاک، مشکلاتی را برای حرکت و نگهداری آب و همچنین رشد ریشه در چاله ایجاد می‌کند. در هنگام تعیین عمق چاله برای کاشت درخت باید خاک را فشرده و سپس آبیاری کنید تا این حفره‌ها را از بین ببرید. با فشرده سازی خاک می‌توانید از تماس ریشه با خاک مطمئن شوید.

در هنگام کاشت درخت میزان آبیاری باید متناسب با عمق چاله باشد.

در هنگام حفر چاله برای کاشت درختان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

برا کاشت درخت قبل از حفر چاله باید برخی از اطلاعات مهم در مورد درخت مورد نظرتان بدانید و سپس اقدام به حفر گودال کنید. در ادامه این نکات را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • تنفس گیاه: یکی از وظایف مهم ریشه ها که به سطح نزدیک هستند جذب هوا، استفاده از دی اکسید کربن و تولید اکسیژن است. اگر عمق چاله برای کاشت درخت به طور اصولی باشد، ریشه‌ها به خوبی در جایی که باید باشند می‌مانند؛ همچنین هوای کافی رشد را دریافت می‌کنند.
  • عمق بیش از حد چاله: اگر درخت را بیش از حد عمیق بکارید. قسمت پایینی تنه به طور کامل به داخل زمین می‌رود. در این صورت تنفس برای گیاه وجود ندارد و رشد آن کم می‌شود. رشد درخت بسیار زودتر و گاهی به طرز چشمگیری بیشتر از آنچه که باید کاهش می یابد. در این صورت درخت سالم نیست و خشکسالی و زمستان های شدید خسارت بیشتری به درختان وارد می کند.
  • رطوبت خاک: اگر خاک خیلی مرطوب باشد، به علت کاشت نامناسب درخت در عمق اشتباه است. بهترین انتخاب این است که جای دیگری برای کاشت درخت پیدا کنید. فقط چند درخت خاص می‌توانند در خاک‌های مرطوب رشد کنند و ممکن است درختی که شما انتخاب کرده‌اید جز این دسته نباشد.

با رعایت همین نکات ساده می‌توانید عمق چاله برای کاشت درخت خود را در نظر بگیرید. رشد و سلامت درخت شما مستلزم رعایت همین نکات ساده است.

عمق بیش از حد چاله در هنگام کاشت احتمال از بین رفتن درخت را ایجاد می‌کند.

کلام پایانی در خصوص عمق چاله برای کاشت درخت

امروزه برای کاشت گیاه، بیشتر وسعت چاله اهمیت دارد. با این وجود عمق چاله برای کاشت درخت نیز بسیار در رشد درخت تاثیرگذار است. ریشه‌های درختان معمولاً بیشتر از عمودی به‌صورت افقی رشد می‌کنند و بیشتر ریشه‌ها نسبتاً کم‌عمق می‌مانند؛ بنابراین یک سوراخ کم عمق گسترده با فرم ریشه متناسب است. همچنین در چاله وسیع و کم عمق، خاک کمتر فشرده می‌شود و فضای باز بیشتری در اختیار درخت قرار می‌گیرد. بنابراین ریشه‌ها به سرعت در آن رشد می‌کنند.

با تماس با شماره‌های موجود در سایت دکتر نهال می‌توانید برای انتخاب بهتر و دریافت اطلاعات تخصصی‌تر با مشاوران ارتباط برقرار کنید. اگر در زمان کاشت نیاز به اطلاعات دقیق‌تری برای عمق چاله گیاه مدنظرتان دارید، مشاوران زبده شما را راهنمایی خواهند کرد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش