مراحل گام به گام پیوند نهال پسته + (زمان مناسب پیوند درخت)

مراحل گام به گام پیوند نهال پسته + (زمان مناسب پیوند درخت)

پیوند نهال پسته یکی از موضوعات مهم برای باغداران پسته محسوب می‌شود که در رشد و تکثیر نهال نقش اساسی دارد. از آنجایی‌که پسته یکی از محبوب‌ترین محصولات داخلی است که حتی به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود، رشد و افزایش محصول در کنار حفظ کیفیت آن یکی از چالش‌های اصلی برای پرورش دهندگان است.

در این مطلب به بررسی موضوعات مهم در روند پیوند درخت پسته پرداخته‌ایم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

پیوند نهال پسته چیست؟

پیوند زدن عبارت است از قرار دادن برشی از یک گیاه (پیوندک) روی یک ساقه و یا شاخه دیگر، به گونه‌ای که یک اتحاد تشکیل شود و دو بخش به رشد خود ادامه دهند. به آن قسمت از تامین کننده ریشه پایه و به قسمت متصل شده پیوندک می گوند. پیوند نهال پسته یکی از روش‌های اصلی تکثیر درختان است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌است.

بررسی مزایای پیوند زدن نهال پسته

از آنجایی که پیوند نهال پسته و جوانه زدن آن روش‌های تکثیر غیر جنسی یا رویشی به شمار می‌روند، نهال پسته جدیدی که از پیوندک یا جوانه رشد می‌کند، دقیقاً ویژگی‌های گیاهی را دارد که از آن به وجود آمده‌است.

این روش‌های پیوند پسته معمولاً به این دلیل انتخاب می‌شوند که قلمه‌ها از گیاه مورد نظر، ریشه ضعیفی دارند. همچنین، این روش‌ها ویژگی خاصی از پایه را به گیاه می‌دهند. به‌عنوان مثال: سختی، تحمل به خشکی یا مقاومت در برابر بیماری که به رشد بهتر و تولید محصول باکیفیت کمک می‌کند.

برای اطلاع از نحوه ی کاشت نهال پسته، می توانید بر روی عبارت نهال پسته کلیک کنید.

مزایای پیوند زدن

روش پیوند اسکنه‌ای

پیوند اسکنه‌ای یا پیوند نهالی پسته یک روشی است که در آن یک اسکنه، از قسمت بالایی یا برگ‌های جوان به تنه نهال پسته پیوند می‌خورد. این روش برای تولید نهال‌های پسته با ویژگی‌های خاص استفاده می‌شود.

مراحل اصلی پیوند اسکنه‌ای پسته عبارتند از:

 • آماده‌سازی نهال پسته

نهال پسته باید به درستی آماده شده و از بخش بالایی ورق‌ها و شاخه‌ها (اسکنه) خالی شود. عموماً بخشی از شاخه اصلی نهال باقی می‌ماند تا به عنوان پایه برای اتصال اسکنه استفاده شود.

 • آماده‌سازی اسکنه

اسکنه‌ها، درختان پسته با ویژگی‌های مورد نظر را انتخاب و از درخت برداشت می‌کنند. اسکنه‌ها باید سالم و بدون علایم بیماری یا آفت باشند.

 • برش و اتصال

یک برش کوچک در تنه نهال پسته ایجاد می‌شود. سپس اسکنه در این برش قرار می‌گیرد و با استفاده از روش‌های خاصی مانند بستنی‌بندی، چسباندن و یا استفاده از مواد پیوندی مناسب، اسکنه به نهال پسته متصل می‌شود.

برش پیوند اسکنه
 • پوشش و محافظت

پس از پیوند اسکنه‌ای، مکان پیوند باید پوشش داده شود تا محل پیوند محافظت شده و امکان رشد و اتصال موفقیت‌آمیز اسکنه به نهال فراهم شود. عموماً از موادی مانند پنبه، بند نایلون یا پوشش‌های پیوندی استفاده می‌شود.

 • مراقبت های پس از پیوند

پس از انجام پیوند نهال پسته، باید به طور منظم آبیاری شود و از عوامل مخرب مانند سرما، گرما، آفت‌کش‌ها و بیماری‌ها محافظت شود. همچنین، برای اطمینان از موفقیت پیوند، ممکن است نیاز به عوامل خاصی مانند تنظیمات نور و رطوبت داشته باشید.

آشنایی با پیوند شکمی پسته

 1. آماده‌سازی جوانه‌ها

جوانه‌های تازه که از درختان پسته‌ای که عاری از بیماری‌ها و سایر اختلالات انتخاب شده‌اند، باید هنگام برش در یک سطل آب سرد قرار داده و تا زمان جوانه‌زدن خنک نگه داشته شوند.

 1. ایجاد برش

ساده‌ترین راه برای جوانه زدن ریشه درختان پسته در روش پیوند نهال پسته، تکنیک معمول “T” است. برش ابتدا روی جوانه برای پیوند، زده می‌شود. سپس یک برش دیگر از بالای “T” و به پایین برای حدود ۲۰ تا ۳۰ میلی متر ایجاد می شود.

پوست در محل اتصال برش ها را می توان با چرخاندن تیغه چاقو کمی بلند کرد. همچنین ایده خوبی است که آب سرد را روی ناحیه ای که روی آن کار شده است بپاشید تا مرطوب بماند.

پس از برداشتن تکه‌ای از سرشاخه‌ باید آن را به آرامی حدود ۲ میلی‌متر از پوست از هر انتهای برش خراش دهید تا لایه کامبیوم نمایان شود. سپس آن را در یک سطل آب سرد فرو کنید تا تمیز و مرطوب بماند.

پیوند شکمی
 1. اتصال پیوندک با پایه

برای وارد کردن پیوند نهال پسته، ریشه را با یک دست محکم بگیرید، سپس با دست دیگر پیوند را با دقت بین پوست و چوب جایی که برش برای “T” ایجاد شده است، بلغزانید. حالا جوانه را به سمت ریشه ها فشار دهید تا فاصله ۱۰ میلی‌متری زیر پایه، پوست آن کشیده شود.

همچنین، پیوند درخت پسته باید زیر پوست و زیر محل برش باشد. زیرا زخم چاقو به لایه زیرین آسیب می رساند و اگر جوانه روی آن قرار گیرد منجر به مرگ آن می‌شود. برای تکمیل عملیات با نوار یا لاستیک های جوانه زده روی برش را محکم ببندید.

 1. مراقبت‌های بعد از پیوند

در نهایت تمام شاخ و برگ‌های زیر پیوند باید قطع شود. اگر از نوار جوانه‌زن استفاده شده باشد، می‌توان آن را در زمستان جدا کرد؛ زیرا پیوند باید به خوبی ثابت شود.

پیوند لوله‌ای درخت پسته

پیوند لوله‌ای یکی از روش‌های دیگر برای پیوند نهال پسته است که به منظور انتقال ویژگی‌های مطلوب از یک نهال به نهال دیگر استفاده می‌شود. در ادامه، مراحل اصلی پیوند لوله‌ای نهال پسته توضیح داده شده است:

 • آماده‌سازی نهال‌ها

ابتدا نهال پسته و نهال مادر که معمولاً یک نهال با ویژگی‌های مطلوب است، باید آماده شوند. برای این کار، شاخه‌های مورد استفاده باید با دقت بریده و برای حفظ رطوبت و تغذیه، در یک محل مرطوب نگهداری شوند.

 • بریدن به‌شکل لوله

بر روی شاخه‌های نهال پسته و نهال مادر، یک برش عمودی با طول حدود ۵-۱۰ سانتی متر انجام داده می‌شود. این برش باید با قطر شاخه‌ها هماهنگ باشد تا بتوان لوله‌ها را به خوبی به یکدیگر متصل کرد.

 • انجام پیوند

لوله‌ای که از شاخه نهال مادر بریده شده است، به شاخه نهال پسته وصل می‌شود. این کار با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب، مثل قلم آتش و سیم پیوند، انجام می‌شود.

 • محافظت و نگهداری

پس از انجام پیوند، لوله‌ای روی شاخه نهال پسته قرار داده می‌شود و با استفاده از محافظت‌کننده‌های مناسب، مثل پلاستیک، باید از آن حفاظت کرد تا از عفونت و خسارت جلوگیری شود. همچنین، نگهداری مناسب و آبیاری صحیح نقش مهمی در رشد و توسعه نهال پسته دارد.

محافظت از نهال پیوندی

زمان مناسب برای پیوند این نهال

پیوندهای شاخه ای در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام می شود؛ در حالی که جوانه زنی را می توانید در طول دوره ی رشد نیز انجام دهید. گیاهان ممکن است در طول فرآیند پیوند به داخل خانه برای رفع نیاز سرمایی منتقل شوند. البته، ذخایر کشت شده در مزرعه باید در جای خود پیوند زده شوند.

برخی از درختان برگریز معمولاً به عنوان پایه برهنه در طول زمستان پیوند و تا زمان کاشت بهاره نگهداری می شوند.

مراحل کاشت پیوند نهال پسته

حال که با روش‌های پیوند نهال پسته آشنا شده‌اید، باید از مراحل رشد آن هم اطلاعات لازم را کسب کنید. مراحل کاشت پیوند عبارتند از:

 1. یک گودال حداقل دو برابر قطر ظرف پیوند نهال پسته و کمی عمیق‌تر حفر کنید.
 2. نهال را با احتیاط از گلدان خارج کرده و در سوراخ قرار دهید و دور آن را با خاک اصلی پر کنید.
 3. فوراً و عمیقاً پیوند پسته را آبیاری کنید تا هر گونه حفره هوا از بین برود.
 4. پیوند را بر روی پایه قرار دهید و در اطراف پایه خاک بپوشانید تا رطوبت حفظ و علف‌های هرز سرکوب شوند.

هنگام کاشت پیوند نهال پسته، به خاطر داشته باشید که بادهای تند در بهار و تابستان برای برداشت سالم پسته بسیار حائز اهمیت می باشند.

نحوه صحیح مراقبت از پیوند درخت پسته

پس از روش‌های پیوند نهال پسته و مراحل کاشت آن نوبت به نگهداری و مراقبت‌هایی می‌رسد که می‌تواند رشد این درختان را دچار دگرگونی عظیمی کند. این مراقبت‌ها در ادامه به اختصار توضیح داده شده‌اند.

مراقبت از نهال

چگونگی هرس درختان پسته

برای هرس پیوند درخت پسته، باید بدانید که گل‌های کوچک و سبز مایل به قهوه‌ای بر روی درخت پسته خودنمایی نمی‌کنند و فاقد گلبرگ هستند. با این حال وقتی درخت جوان است، شاخه هایی را شناسایی کنید تا به عنوان شاخه های اصلی درخت در حال رشد عمل کنند.

به این شکل شاخه‌هایی را انتخاب کنید که به طور مساوی در اطراف تنه قرار گرفته باشند و شاخه‌هایی را که مستقیماً در مقابل یکدیگر رشد می‌کنند را حذف کنید.

زمان و مقدار مناسب کوددهی پس از پیوند

قبل از افزودن هر کود، مهم است که با انجام آزمایش خاک بدانید که ممکن است خاک شما چه کمبودی داشته باشد. اگر فاقد نیتروژن، فسفر یا پتاسیم است، می‌توانید کوددهی را متناسب با نیاز غذایی درخت خود تنظیم کنید. بدین ترتیب هر نوع کودی را در اواخر زمستان تا اوایل بهار اعمال کنید.

مقدار کوددهی

دما و رطوبت لازم برای نهال پسته پیوندی

دمای مطلوب برای درختان پسته در حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت است. در زمستان، درخت به حداقل ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت دمای تجمعی بین ۳۲ تا ۴۵ درجه فارنهایت نیاز دارد تا تولید برگ و جوانه جدید را آغاز کند.

با این حال، پیوند درخت پسته نمی‌تواند دمای زیر صفر یا زمین یخ‌زده را تحمل کند. به طور کلی درختان پسته در گرما و خشکی رشد بهتری را تجربه می کنند.

کلام پایانی در خصوص پیوند نهال پسته

موضوع پیوند درخت پسته یکی از مضامین مهم برای هر باغداری به شمار می‌رود که به رشد و پرورش آن پرداخته‌اند. در این مطلب هر چیزی که باید درباره پیوند نهال پسته بدانید را ذکر کرده‌ایم تا از این طریق به یک راهنما دست پیدا کرده تا اقدام به پیوند پسته با یکی از روش‌های گفته شده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید نهال پسته و چگونگی کاشت و پیوند آن می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش