کاشت نهال فندق: (بهترین روش های کاشت درخت فندق)

راهنمای صفر تا صد کاشت نهال فندق و خرید آن

کاشت درخت فندق با روش های کاشت بذر فندق، کاشت قلمه، کاشت پیوند، کاشت پاجوش و کاشت مستقیم نهال فندق امکان پذیر است؛ بهترین روش، کاشت مستقیم نهال فندق است. درخت فندق در اکثر اقلیم ها قابل کشت است اما به سرمای زیر منفی 18 درجه حساس است.

همچنین درخت فندق بسیار درخت مقاومی نسبت به تغییرات دمایی و آفات و بیماری ها می باشد؛ از این جهت پرورش فندق خیلی آسان و بی دردسر است. در ادامه این مقاله جهت بررسی نکات مهم کاشت نهال فندق و خرید مناسب ترین نهال، با ما همراه باشید.

نگاهی اجمالی به بیوگرافی درخت فندق

کاشت نهال فندق در ابتدا در مناطقی از آسیا و اروپا رواج داشته است. ارتفاع آن گاها تا 6 متر هم می رسد. این درخت برای گلدهی تا حدودی به سرما نیاز دارد. شکوفه های این درخت شبیه به سنبل هایی زرد و کوچک و آویزان از شاخه ها هستند. میوه های درخت فندق دارای پوستی سخت و محکم است.

مغز میوه فندق دارای خواص فراوانی از جمله پروتئین ها، چربی های سالم، ویتامین های E و B، آنتی اکسیدان ها و فیبرها است. این درخت دارای نژاد های نر و ماده است که برای گرده افشانی و باردهی نیاز است هر دو را در باغ فندق خود کشت کنید.

شکوفه های درخت فندق

اقلیم و فصل مناسب پرورش درخت فندق

کاشت نهال فندق در اقلیم های متفاوتی قابل انجام است؛ چرا که درخت فندق جزو درخت های مقاوم به تغییرات دمایی محسوب می شود. این درخت برای گلدهی نیاز به 700 تا 1600 ساعت دمای منفی 7 درجه سانتی گراد در خواب زمستانه خود دارد.

اما باید توجه داشت که منطقه کاشت درخت فندق نباید دارای زمستان هایی سوزناک و یخبندان باشد زیرا این درخت دمای منفی 18 درجه سانتی گراد را نمی تواند تحمل کند. ارتفاعات مناسب برای کاشت این گونه، از 0 تا 1700 متر از سطح دریا است.

فصل مناسب برای کاشت نهال های فندق در اقلیم های مختلف متفاوت خواهد بود. اگر اقلیم شما سردسیر است بهتر است بعد از گذر کردن آب و هوا از سرمای زمستانه، یعنی اواسط فصل بهار کاشت نهال های فندق را انجام دهید؛ اما اگر منطقه کشت شما اقلیم گرمسیر است بهتر از قبل زمستان، یعنی اواسط تا اواخر پاییز که هنوز خاک کمی گرم است کاشت را انجام دهید.

فاصله کاشت نهال ها از یکدیگر

قبل از کاشت نهال های فندق باید ابتدا گودال هایی را برای نهال ها تهیه کنید. این گوال ها باید عمقی در حدود 85 سانتی متر و پهنای 60 سانتی متر داشته باشند. فاصله این گودال ها در هر ردیف 4 متر و بین هر ردیف 5 متر مناسب است. اگر منطقه کاشت نهال فندق شما اقلیم کوهستانی است، فاصله 4*4 متر نیز مناسب خواهد بود.

کاشت درخت فندق

نکات مهم کاشت فندق

 • بهتر است قبل از کاشت نهال فندق، ریشه ها را با محلول پرالیناژ ضدعفونی کنید.
 • استفاده از اسید هیومیک نیز در افزایش فرآیند جذب نهال های فندق موثر خواهد بود.
 • در صورت کاشت درخت فندق در نواحی گرمسیر، بهتر است تنه نهال ها را با رنگ و چسب و یا کاغذ های سفید بپوشانید تا دچار آفتاب سوختگی نشوند.
 • درختان فندق برای باروری احتیاج به گرده افشانی دارند؛ از این رو، شما با کاشت خطی درختان به افزایش باروری آن ها کمک خواهید کرد.
 • درخت فندق بسیار مقاوم است و در تمامی خاک ها، به جز خاک باتلاقی رشد می کند.
 • همچنین درختان فندق نیاز مبرمی به کود ها ندارند و استفاده زیاد از کودها صرفا سبب رشد بیش از اندازه و غیر ضروری درخت می شود و تاثیری روی باردهی آن نخواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید نهال فندق بر روی لینک نهال فندق کلیک کنید.

معرفی انواع روش های کاشت نهال فندق

انواع روش های کاشت برای پرورش فندق وجود دارد. در این قسمت از مقاله به معرفی و بررسی دقیق روش های کاشت درخت فندق پرداخته ایم:

 • کاشت بذر فندق: در این روش مغز های فندق را درون ظرف آبی ریخته و فندق هایی را که ته ظرف آب مانده اند جدا کنید و در دستمال مرطوبی نگهداری کرده تا جوانه زنند. پس از اینکه جوانه ها به طول حداقل 20 سانتی متر رسیدند در عمق هشت سانتی متری خاک آن ها را بکارید. فصل مناسب برای این روش کشت پاییز است.
 • کاشت قلمه: برای کاشت درخت فندق از روش قلمه زنی، شاخه ای پربار و سالم را به طول 30 سانتی متر با قطر 2 تا 2.5 سانتی متر قلمه بزنید و با ضدعفونی کردن و افزودن هورمون رشد و ریشه زایی، در فواصل مناسب بکارید.
 • کاشت پاجوش: درخت فندق درختی بسیار پر ریشه است؛ از کنار این ریشه ها ممکن است ریشه هایی سطحی از خاک بیرون بزنند. با جدا کردن این پاجوش ها و ضدعفونی کردن آن ها، می توانید این پاجوش ها را تا زمان ریشه زنی در گلدان نگهداری کنید. سپس در فصل پاییز هنگام خواب زمستانی، در فاصله مناسب آن ها را پرورش دهید.
 • کاشت مستقیم نهال: این روش بین بقیه روش های کاشت نهال فندق، برای احداث باغ بسیار مطمئن تر و تضمین شده است؛ چرا که نهال هایی که از نهالستان ها تهیه می کنید در شرایط مساعد رشد و پرورش نهال فندق نگهداری شده اند که طبیعتا کیفیت مرغوب تری خواهند داشت. همچنین فصل مناسب برای کشت نهال فندق پاییز و زمستان، هنگام خواب زمستانی نهال است.

سنجاب آفتی برای درخت فندق

سمپاشی درختان فندق به چه صورت است؟

بهتر است که درختان فندق باغ خود را تا حد ممکن سمپاشی نکنید. استفاده از راه های پیشگیری از درگیری درختان به آفات و بیماری ها بهترین کار ممکن است. این راه های پیشگیری با انجام هرس اصولی، آبیاری و یا کوددهی منظم صورت می گیرند. در صورت درگیری درخت با بیماری می توانید قسمت های آلوده را هرس کنید. اما اگر این بیماری بیش از اندازه رشد کرده بود می توانید با مشورت گرفتن از متخصصان کشاورزی، سمپاشی را به میزان لازم انجام دهید.

معرفی انواع بیماری و آفات شایع در درختان فندق

 1. سرخرطومی آجیلی: این سوسک با پوزه ای بلند و دراز معروف به سرخرطومی است که با تغذیه از برگ ها و جوانه های درخت فندق در فصل بهار باعث آسیب دیدن درخت می شود. همچنین در فصل تابستان نیز در میوه های درخت تخم گذاری می کنند.
 2. کرم فیلبرت یا پروانه بلوط: این پروانه راه راه های قهوه کمرنگ و پررنگ روی بال های خود دارد. در خاک پای درخت فندق تخم گذاری می کند و پس از بالغ شدن از میوه های درخت تغذیه می کند. کاشت شوید و گل همیشه بهار در هنگام کاشت نهال فندق، باعث می شود که این آفت به سمت این گیاهان جذب شده و از درختان فندق دور بمانند..
 3. بلایت باکتریایی: این بیماری باکتریایی بیشتر درختان جوان و ضعیف را مورد حمله قرار می دهد و سبب خشک شدن شاخه ها و برگ های آن ها می شود. شاخه های آلوده به این بیماری باید هرس شده و از باغ خارج شوند.
 4. شانکر باکتریایی: این بیماری در گونه های اروپایی بیشتر دیده می شود؛ که سبب خشکی و پژمردگی برگ ها و شکوفه های درخت و در نهایت ریزش آن ها می شود. برای از بین بردن این بیماری، شاخه های آلوده را جدا کرده و بسوزانید.

میوه های درخت فندق

خاک و آب مناسب پرورش و کاشت نهال فندق

خاک مناسب کاشت نهال فندق: درخت فندق درختی مقاوم است و با اکثر بافت ها و ساختار های خاک (به جز خاک باتلاقی و پرآب) سازگاری دارد. اما اگر نیاز باشد بگوییم بهترین بافت خاک برای کاشت فندق چیست، باید گفت خاک لومی شنی با درصد خاک رس پایین مناسب ترین گزینه است. همچنین PH مناسب برای خاک کشت فندق 7 تا 7.5 است.

آبیاری نهال فندق: در سال های اولیه پس از کاشت نهال فندق، نیاز به آبیاری هفتگی وجود دارد و پس از آن، اگر در منطقه مناسبی کشت شده باشند که بارش سالیانه حداقل 850 میلی متر دارد، نیاز به آبیاری نخواهد داشت. توجه کنید که آبیاری را نزدیک به ریشه انجام ندهید.

طریقه کوددهی درخت فندق و انتخاب بهترین گزینه

درختان فندق نیاز زیادی به کوددهی ندارند؛ زیرا درختان مقاومی هستند. اما با توجه به اینکه ممکن است خاک منطقه ای که قرار است کاشت نهال فندق در آن صورت بگیرد دارای کمبود ها یا مشکلاتی باشد، ممکن است استفاده از کودها نیاز شود. برای شناسایی نیاز ها و کمبود های خاک زمین کاشت، بهتر است قبل از انجام عملیات کاشت درخت فندق، ابتدا خاک زمین را در آزمایشگاه ها آنالیز کنید و بر اساس کمبودها، از کود های شیمیایی، دامی و یا معدنی استفاده کنید.

میوه های فندق

انواع روش هرس درخت فندق چگونه است؟

درخت فندق نسبت به دیگر درختان میوه، کمتر احتیاج به هرس دارد. اما این بدان معنا نیست که اصلا احتیاجی به هرس ندارد! در یکی دو سال اول کاشت نهال فندق جهت شکل دهی درختان در آینده، عملیات هرس را انجام دهید. همچنین در درختان بالغ، در فصل زمستان جهت جوان سازی، شاخه های آسیب دیده و یا شکسته را هرس کنید.

دقت داشته باشید که شاخه های کم بار یا بدون ثمر را نیز می توانید هرس کنید تا فضای بیشتری جهت دریافت نور و اکسیژن برای همه شاخ و برگ ها وجود داشته باشد.

معرفی انواع نهال فندق ایرانی و خارجی

      خصوصیات نهال

 

رقم نهال

میزان باردهی اقلیم مناسب کشت عمر اقتصادی ارتفاع از سطح دریا خواستگاه زمان گلدهی ویژگی های منحصر به فرد
نهال فندق بارسلونا 8 تن در هکتار اقلیم معتدل و سردسیر حداقل 80 سال 900 تا 1550 متر از سطح دریا

با رطوبت 70%

اسپانیا دیرگل

(شروع باردهی از سال اول کاشت)

جزو پرسود ترین و بهترین ارقام نهال های فندق در دنیا
نهال فندق قزوین 8 تن در هکتار اقلیم گرمسیر، نیمه گرمسیر و معتدل حداقل 85 سال 180 تا 1500 متر از سطح دریا ایران دیرگل

(شروع باردهی از سال اول کاشت)

بسیار خوش عطر و خوش طعم و مغزی است
نهال فندق تک شاخه 7 تن در هکتار همه اقلیم ها حداقل 65 سال 200 تا 1550 متر از سطح دریا آذربایجان دیرگل

(شروع باردهی از سال دوم کاشت)

دمای زیر 20- و یخبندان را نمی تواند تحمل کند
نهال فندق موری 7 تن در هکتار اقلیم معتدل و نیمه سردسیر حداقل 75 سال 300 تا 1650 متر از سطح دریا فرانسه دیرگل

(آغاز باردهی از سال دوم کاشت)

پربازده و مقاومت عالی نسبت به بیماری ها و آفات
نهال فندق نخجوان 6.5 تن در هکتار اقلیم گرمسیر، معتدل و سردسیر حداقل 70 سال 200 تا 2000 متر از سطح دریا آذربایجان دیرگل

(شروع باردهی از سال دوم کاشت)

جزو پر سودترین ارقام فندق در دنیا
نهال فندق یکورب 8 تن در هکتار انواع اقلیم ها (گرمسیر، نیمه گرمسیر، معتدل، نیمه سردسیر و سردسیر) حداقل 65 سال 150 تا 2000 متر از سطح دریا آمریکا دیرگل

(آغاز باردهی از سال دوم کاشت)

این رقم اصلاح شده و دوره سرمایی کوتاه مدتی دارد
نهال فندق قم 6 تن در هکتار اقلیم گرمسیر، نیمه گرمسیر و معتدل حداقل 60 سال 100 تا 1500 متر از سطح دریا ایران میان گل

(شروع باردهی از سال سوم کاشت)

اندازه درشت تر به نسبت دیگر ارقام فندق و طعمی بسیار شیرین دارد

مغز میوه فندق

جمع بندی نهایی در رابطه با کاشت نهال فندق

در این مقاله به بررسی دقیق فرآیند کاشت و پرورش درخت فندق پرداختیم. دریافتیم که این درخت دارای میوه هایی کوچک با پوسته ای سخت اما بسیار مغزی و مفید برای سلامت بدن است. همچنین کاشت درخت فندق و پرورش آن بسیار راحت و کم دردسر است.

از آنجایی که این درخت قابلیت رشد در بازه دمایی نسبتا گسترده ای دارد، برای هر باغبان یا کشاورزی می تواند انتخاب بسیار پرسودی باشد. چرا که فندق میوه ای پر طرفدار و نسبتا گران است. پس می توان گفت کاشت نهال فندق یک انتخاب بسیار اقتصادی است.

شما عزیزان می توانید جهت انتخاب و خرید مناسب ترین گونه نهال فندق و همچنین مشاوره جهت چگونگی کاشت و داشت آن، با تیم متخصص کشاورزی دکترنهال ارتباط حاصل فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

اگر کشاورز یا باغدار هستید و یا علاقه مند به پرورش انواع نهال میوه می باشید، می توانید با کیفیت ترین ارقام نهال میوه را از ما خریداری نمایید. دکتر نهال دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی آماده ی ارسال انواع نهال میوه پربار به سراسر کشور می باشد. کافیست همین حالا با ما در تماس باشید.

دیدگاه و پرسش